| yuly_6695 a întrebat:

CE INSEAMNA PRIETENIA?

Răspuns Câştigător
| Onutzu a răspuns:

Persoana de care cineva este legat printr-o afectiune deosebita, bazata pe incredere si stima reciproca, pe idei sau principii comune.....................si ar mai fi destule de spus.

35 răspunsuri:
prfml
| prfml a răspuns:

Prietenie înseamnă să fii alături de prieteni nu când au dreptate, ci când greşesc.

| claudya a răspuns:

Inseamna totul sau nimic in relatiile interumane... ceva ce se obtine in principiu usor dar se pastreaza nespus de greu

| NimeniCuActe a răspuns:

Prietenia este ca si cand faci pipi pe tine: toata lumea poate sa o vada, dar numai tu stii sentimentul caldut pe care il aduce. happy

| NimeniCuActe a răspuns:

Lol... multumesc celor care m-au votat cu stupid dar afirmatia de mai sus era un citathappy

| sergiu2525 a răspuns:

laughing)puneti si voi niste intrebari cauta in DEX

| AliceInMordor a răspuns:

Se spune ca prietenia este ca o relatie intre ochi si mana...cand mana se lovaste, ochii plang iar cand ochii plang mana sterge lacrimile...

| Maryabaii a răspuns:

Pentru mine inseamna ceva cu care pot impartasi cu o sg persoana si anume prietena cea mai buna.
Cuv prietenie ma duce la gandul la ceva unit, intr-o lume in care daca sunt alaturi de prietenii mei sunt eu, ma simt bine si fericita.Ma simt puternica si increzatoare.Ma simt liber sa fac ce vreau sa imi exprim gandurile si ideile in mod liber fara sa imi pese de ceva.

| theorizer a răspuns:

Prietenie e atunci cand primesti o propunere si tu dai accept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alianta sufletelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia e un sentiment fara de care nu te poti dezvolta spiritual, inseamna sa plangi si sa fii fericit alaturi de cel ce merita sa-l numesti prieten, sa-l dojenesti si sa-l lauzi, sa-l accepti asa cum e, sa ajuti la evolutia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia este ca atunci cand faci pipi pe tine....toti pot sa o vada dar numa u simti sentimentul caldut pe care il aduce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu egzista nici un cuint potrivit de a explica acest sentiment! Esti gata la orice, nu vezi pe nimeni, ii incredintezi toata viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna cine iti e aproape mereu si la bine si la grau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten este acela care este langa tine tot timpul. Iti este alaturi neconditionat.
Te iubeste cu adevarat. Iubire care nu implica nimic legat de atractia fizica dintre doi oamei.
Un prieten te asculta, te ajuta, te cearta, rade cu tine, plange cu tine, traieste doar prin prisma bucuriei ca te are si el la radul lui prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten este acela care este langa tine tot timpul. Iti este alaturi neconditionat.
Te iubeste cu adevarat. Iubire care nu implica nimic legat de atractia fizica dintre doi oamei.
Un prieten te asculta, te ajuta, te cearta, rade cu tine, plange cu tine, traieste doar prin prisma bucuriei ca te are si el la radul lui prieten.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia inseamna multe, o viata plina de bucurie dar si de plans,,, nu stiu ce sa mai sp... dar cred ca prietenia e cea mai frumoasa dintre toate chiar daca cateodata primesti dezamagiri chiar de la cine nu te asteptaisadsadsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Sinceritate neconditionata, altruism, oferta de ajutor neconditionat, respect
2.Sa te ajute, sa te trezeasca la realitate cand gresesti, sa iti ofere sprijin moral si finantiar ( la nevoie ), sa te respecte, sa te accepte cu toate bunele si relele
3.Toate cele de mai sus si sa fie OM
4.Sunt foarte multe de spus dar e de ajuns sa nu indeplineasca una din conditiile de mai sus.
5. Cele de mai sus adica 1 si 2...
6.Incerc sa ofer toate cele de mai sus... adica 1 si 2
7.Sa il ajut, neconditionat, in orice problema are.
8."omul meu" ( ar fi in plus sa mentionez iar punctele 1 si 2 )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia este cel mai trainic sentiment, fara prieteni e ca si cum nu ai exista...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nkmnl. m, kp; ik[popop[l[

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

•Prietenia = O nava destul de mare pentru a duce doi insi pe vreme frumoasa, dar numai unul cand e vreme rea. – Ambrose Bierce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia este ca un castel de nisip, greu de construit, usor distrus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai frumoasa legetura dintre doi oameni si cea mai puternica atata timp cat este sincera. ceea ce nu ai tu gasesti la celelelt si invers...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parte dinsuflet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O padruga ca se desparte repede de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia este sentimentul adevarat care te face sa crezi in iubire adevarata.Persoana de care cineva este legat printr-o afectiune anume reprezinta dragostea care se transmite reciproc.Aceasta prietenie leaga doua suflete si le transmite stima si multa increderehappyeste importanta dar in acelasi timp te face sa suferi;-(. sper ca te-am ajutatwinking:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu stii ce inseamna prietenia ...zau ca esti prost/a presupun ca nu ai prieteniȘ))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia- este singura floare care infloreste la umbra unui suflet nobil...
prietenia- este singurul motiv care te face sa lupti cand toti sunt impotriva ta...
prietenia- este singura arta care te invata sa iubesti, sa ierti, sa ajuti, sa fii mai bun...
prietenia- este cel mai important cadou pe care il primim si trebuie sa avem mare grija de el...
pentru prietena mea anda ...de la ana...pwpici!

| Hope_9316 a răspuns:

{Friendship]...Searching for the definitionthinking in your mindthinkingthinking oh, here is:in your heartoh go onoh, this is something which can not be told in words? oh, only in feelings you say? Aha, I understandhappy:*