| getapopovici a întrebat:

Ce inseamna singuratatea in doi? V-ati confruntat vreodata cu asta?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E una din cele mai nasoale situatii! Incearca sa citesti "Arta de a dormi in 2!", de dr. Gerard Leleu, la ed. Polirom, casi 'Unu plus unu=noi", de la ed, Curtea

6 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Singuratatea in doi (in afara de filmul respectiv) exista, cind doi desi sunt impreuna nu gasesc o lungime de unda pentru a comunica. Uneori este insa si necesare, fiecare se reculege si mediteaza asupra acestei stari si cauta o cale de dialog si de rezolvare a problemelor dar nu este bine sa dureze prea mult caci atunci inseamna ca este o problema grava. Uneori mai exista si situatia cind unul dintre cei implicati vrea sa fie singur, are o problema si vrea sa fie numai "el" cu "el". Si aceasta situatie insa este destul de periculoasa caci poate duce la depresii

| mariazet45 a răspuns:

Singuratate in doi e deja instalata cand ti-ai pus aceasta intrebare, cei doi nu mai comunica aproape deloc, nu se cearta pentru ca nu prea au de ce, isi face program separat, au alte procupari si stau impreuna de dragul copiilor, de rusinea lumii sau pur si simplu pentru ca le e teama sa spuna gata asa nu mai merge. Daca ai ajuns aici ar trebui sa te opresti, sa cauti sa explici situatia in care te afli si sa gasesti cat mai repede solutii se mai poate face ceva daca discutati mergeti impreuna intr-un concediu si reusiti sa aprindeti flacara, se intampla foarte rara acest lucru dar daca va leaga foarte multe lucruri si aveti subiecte comune puteti incerca, cine stie...

| beba a răspuns:

Am avut acum cativa ani o relatie( de 3 ani) in care da...eram de fapt singuri, nu comunicam deloc si asta pentru ca eu eram prea incapatanata sa recunosc daca greseam si el avea talentul de a tine morala cu orele cand ne puneam in pat sa dormim.asta m-a facut sa ma indepartez de el incet incet, asta pana cand m-am decis sa imi traiesc singuratatea cu mine insami...lipsa de comunicare este factorul cheie. daca comunicare nu e ...nimic nu e.sau totul se pierde pe parcursul relatiei

| ada a răspuns:

Totul se rezuma la lipsa de comunicare. E un fenomen dureros si cred ca multe cupluri trec prin asta.Solutia:comunicarea.

| zuzuliana a răspuns:

... e trist daca ati ajuns aici eu cred cav cand DOI ajung aici ...nu mai arev ost sa continue relatie...ca fara comunicare, fara mangaieri, saruturi. ...nu semai poate numi relatie... Da iti dau un sfat ce ar fi sa vb cu ea...sa vedeti de fapt dc ati ajuns aici.si o sa lamuriti lucrurile poate o sa ajungeti sa fiti din nou ca la inceput...sau poate o sa va dati seama ca nu are sens sa mai continuati relatia... e mai bine asa... oricare ar fi finalul convorbiri voastre...GANDESTE-TE ...VIATA MERGE INATE succes

| alexzender a răspuns:

A aparut plictiseala in relatie.ma tem ca daca nu veti face ceva deosebit va veti despartistraight facesorry da asa esad