| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre un bărbat care după un an în care și-a maltratat și abuzat soția, atât fizic cât și emoțional, regreta dintr-o dată și vine să-i ceară iertare?
Faza se întâmplă în contextul în care el s-a purtat frumos in primii ani după căsătorie iar după aceea, timp de un an, s-a comportat precum un psihopat, umilind-o și lovind-o la cea mai mică greșeală pe care ea o făcea, asta în căminul conjugal, fără știrea altora, ea nespunând nimănui prin ce trece.
Ea nu-i greșise cu nimic. Era o soție devotata și atenta. Totul a debutat când el a violat-o, într-o seară în care ea, de oboseala, nu a vrut să facă sex cu el.
Ea pleacă de acasă și vrea să bage divorț iar el, vazandu-se părăsit, plânge toată noaptea, mustrandu-l conștiința, apoi o caută și o implora să-l ierte.

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Frica de a nu ramane singur, si frica de a nu se afla ce a facut. Un psihopat. Un astfel de individ nu merita a doua șansă. Doar daca esti masochista si iti place sa iei bataie. Eu nu stiu ce e in capul unora de raman cu asemenea indivizi, sa fie abuzate si umilite. Mai fetelor, nu e un capat de lume, la prima palma, ți-ai luat bagajul si ai plecat.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pareri bune nu va avea nimeni despre el, eu nici macar despre ea.
Nimeni nu te poate abuza timp de un an, hai ca prima data ai indoieli, a doua oara deja te-a convins, a treia oara daca nu ti-ai luat bagajele, esti deja victima de profesie.
Am vazut scenariul de nenumarate ori: ea il va ierta, el o va abuza din nou, ea va pleca din nou, il va ierta din nou si tot asa, cativa ani de acum incolo.
PS: am fost si eu casatorit, daca o abuzam crede-ma ca nu as fi avut curajul sa adorm langa ea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Imi plac intrebarile tale, te pup frumoaso

| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa fim seriosi, ca ala nu-i regret, este doar frica ca ramane singur si trebuie sa aiba grija de el!

Un asemenea om este un tiran, care se preface cand greseste, pana trece primejdia, dupa care iar isi da arama pe fata, ca de schimbat nu se va schimba niciodata.

Asta-i manipulare ca sa o convinga pe pnevasta-sa sa-l ierte, dar omul asta nu s eva scgimba niciodata, pentru ca asta este caracterul lui adevarat.
Ce se va intampla daca-l iarta si de data asta?
Se va preface pentru o vreme dupa care o va bate si mai rau, ca sa o invete minte, sa nu-l mai paraseasca.

| Drimmero a răspuns:

Ce parere poti sa ai despre un ratat, un salbatic si un bolnav psihic? Adica ala dupa ce a abuzat-o in toate modurile posibile (fizic, emotional, psihic, sexual etc) vine sa-si ceara scuze pentru niste fapte de genul? Ala trebuie sa stea departe de societate, nu doar departe de femei.

| Emma30555 a răspuns:

Nu se schimba, e doar o alta manipulare

Răspuns utilizator avertizat
| Ararat a răspuns:

Oamenii astia nu au remuscari, le mimeaza numai cand stiu ca sunt pe cale sa piarda tot.

Sa plangi si sa implori cand persoana respectiva vrea sa fie lasata in pace este tot un comportament toxic si manipulator, deci nu a schimbat nimic. Cand stii ca ai facut rau si ai remuscari, nu suporti sa mai stii ca persoana aia e nefericta langa tine. O lasi sa plece.

| Michele7 a răspuns:

Plânge pentru că știe că rămâne singur și nu-i mai suportă nimeni toanele. Asta este un fel de manipulare emoțională.
Nu este la indigo, dar seamănă puțin cu bărbatul care este infidel și își vrea lângă el nevasta în caz că nu mai are pe nimeni sau îi trece timpul.

| Sjhxjcks a răspuns:

Offf, nu mi se pare corect ce a facut. Mai ales ca a vi0lat-o... Sa bage divort, nu prea ai ce sa faci cu un asemenea om in casa. Am citit faptul ca ea este o persoana atenta, insa daca persoana de langa tine nu te respecta in primul lucru, fa ce este bine pentru tine, chiar daca poate inca il mai iubesti. Daca nu au copii
va fi mai usor. Un asemenea om nu merita iertat. Ea trebuie sa mearga la un psiholog deoarece asemenea amintiri cu greu poti uita, mai ales ca e femeie Legat de faptul ca a vi0lat.o in cadrul casatoriei, nu se considera vi0l (cel mai absurd lucru prosibil)

| iriszmatos a răspuns:

Adica ala violeaza, maltrateaza si tot el plange si se considera victima? Bolnav mintal irecuperabil.