| gatajj a întrebat:

Ce pot face sa nu mai vina mama si tata pe la mine? Eu stau in alta casa(care e casa lor) cu mamaia si o prietena de ale ei care mai vine prin vizita des si de fiecare data cand ele pleaca si eu trebuie sa raman singur si afla ai mei lucru asta. Imediat tata trimite pe mama sa stea cu mine daca e ea acasa sau daca nu pe tata si eu vreau sa fiu singur. Am trecut de varsta copilariei, asta se aplica si cand se nimereste ca amandoi sa fie la munca atunci o trimite pe mamaia sa stea cu mine. Eu vreau sa stau singur fara nici o baba garbovita care de abia merge si prietena ei la fel, care daca nu dai buna ziua te spurca si te face in toate felurile sau care se iau de tine ca ai pantaloni rupti in genunchi, aaa da era sa uit batranele astea doua sunt si foarte bisericoase din alea de se inchina zi de zi, merg iau apa sfintita exagerate rau si i-au facut si pe ai mei de cand eram eu mic sa fie asa credinciosi exagerati ca si ea si daca stau cu ei nu pot face nimic din ce imi place. Sa ascult muzica, sa ma uit la filme/seriale la televizor, sa ma joc jocuri pe consola, eram odata si ma jucam chiar daca erau batranele acasa (mamaia si prietena ei cea mai buna care sta mai mereu cu ea) si ma jucam un joc cu impuscaturi, call of duty si ascultam si la boxa muzica trap si apoi vine mamaia care statea si bea cafeaua cu prietena ei si deschide usa la mine la camera si cica ce faci ma? Eu zic, bine... ma joc si ascult muzica si apoi a urmat o melodie cu injuraturi in romana trap si apoi ea incepe cica ce ii muzica asta draceasca, o sa mergi in iad copile, opreste muzica aia de la diavol si apoi a vazut si jocul pe tv si cica joc violent si din astea apoi a chemat-o si pe prietena ei si i-a zis Doamne fereste uite si tu ce face copilul asta. Apoi au zis ca ii suna si pe ai mei si lucruri aiurea... ce pot sa fac sa fiu lasat in pace, sa ma imbrac si sa fac ce imi place fara sa ma ia la rost ai mei si batranele astea? Ca si prietena lu mamaie zici ca mi-e a doua bunica asa o considera ai mei. Am 18 ani si cateodata nici nu stiu cine sunt din cauza lor ca ei m-au facut sa fiu un copil credincios exagerat si eu nici de cum nu vreau sa fiu asa, eu vreau sa imi traiesc viata

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ca sa ai dreptul sa stabilesti tu regulile pentru viata ta trebuie sa muncesti, sa iti poti pkati o chirie, mancarea, etc.E usor sa fii revoltat pe banii altora.

| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, spui ca ai 18 ani, deci esti adult iar conform legii poti sa decizi singur ce faci si unde pleci.

Asadar, fa-ti valiza si pleaca in lume, inchirind ceva si traind dupa bunul plac, fiindca in casa parinteasca nu poti face tu reguli, dimpotriva, ai obligatia sa respecti regulile facute de parinti, ca-i casa si propietatea lor.

| Catrice a răspuns:

Închizi usa, zici ca dormi, te muți în alt oraș...