| Lavinutza12 a întrebat:

Ce poti face ca parintii sa iti ofere mai multa libertate si sa poata aiba incredere in tine? Dau fundawinking :***

Răspuns Câştigător
| FataTimida a răspuns:

Pai depinde cati ani ai, daca ai sub 15 e firesc ca parintii tai inca sa aiba mici indoieli. Dar daca ai peste 15, ai putea sa ii rogi sa te lase sa le demonstrezi asta ocupandu-te tu de florile din casa o perioada, sa speli vasele, sa ii ajuti din cand in cand si sa vada in primul rand ca esti serioasa si responsabila. Cat despre libertate ai putea sa le spui pe un ton frumos ceea ce ti-ai dori cu adevarat, si daca nici atunci nu iti permit, promite-le ca esti si vei fi cuminte. happy Succes :*

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

COMUNICAREA E TOTUL! Am spus-o si o voi spune pana ma va durea buricile degetelor!
Copii si adoloescenti comunicati cat mai mult cu parintii vostri.Seara cand toti sunteti acasa stai de vorba,ii spuneti din framantarile voastre, puneti intrebarile la care asteptati de mult raspuns (chiar si despre sex, indiferent de varsta; fiecare varsta cu etapele ei)
De asemenea parintii ar dori sa cunoasca si anturajul, e bine sa inviti cativa prieteni acasa sa-ti cunoasca parintii tai
Unii parintii sunt super protectori, e bine sa raspunzi la telefon cand esti cu prietenii.Nu poti spune mereu ca telefonul e pe siletios, ca nu l-ai auzit sau ca ai ramasa fara baterie...
Responsabiliza-te! Fa curat la tine in camera sau si mai bine pastreza curatenie, ofera-te ca din cand in cand sa cumperi paine cand vezi ca mama ta nu are timp.

| Mayar a răspuns:

A fi deschisa cu ei si sa comunici, sa le ceri sfaturi si sa le asculti invataturile cu privire la viata si oameni, pentru ca ei sunt trecuti prin viata, nu ca tine.
Cand o sa faci treaba asta, o sa aiba incredere in tine.

| Cristinaaa57 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti frumos cu ei, sa ajuti la treburile din casa, sa nu te enervezi... spun asta din propria experientalaughing

| Jolenne a răspuns:

Nu știu cum este în alte familii, dar ai mei au mers pe principiul "Totul se face cu limită, dar e bine să înveți din greșeli!". Astfel, am avut parte de foarte multă libertate și m-au lăsat să-mi dezvolt un caracter propriu, un grup de prieteni diversificat, etc.
Bine, toate astea au venit după ce le-am acordat încredere și astfel au putut să vadă că sunt capabilă să decid ce este bine pentru mine. Am mai și greșit, dar am învățat din greșeli, iar asta a contat foarte mult pentru ei, trecând cu o oarecare maturitate peste probleme.
În concluzie, ca să primești libertate trebuie să acorzi încredere. Ai încredere în ei și ei vor avea încredere în tine. Arată-le că ești mai matură/responsabilă decât consideră ei și încearcă să-ți impui niște limite încă de la început. Dacă ei observă că ești ponderată, atunci nu-și vor face prea multe probleme. De asemenea, încearcă să înveți, să iei note bune și astfel vor vedea că ești destul de matură încât să meriți acea libertate.
P.S: Nu uita să le comunici absolut orice problemă/bucurie. Eu am vorbit cu ai mei absolut orice, iar asta a însemnat enorm pentru ei. Astfel, îi poți integra în viața ta și vor vedea că au un loc acolo și că sunt importanți pentru tine și că astfel le meriți toată încrederea.

| Ayakawelwel a răspuns:

Ascultai,tinete de cuvant si nu ii enerva

| LoveYou7784 a răspuns:

Pai arata.le ca te.ai maturizat. Arata.le ca esti capabila de multe lucruri si ca nu mai esti un copil care sa nu stie cum sa se descurce happy Sper ca te.am ajutat! :*