| alexa a întrebat:

Cum ar trebui sa reactionam noi k si adolescenti atunci cand parintii nu ne inteleg? cum sa. i facem sa. i determinam sa ne acorde mai multa libertate si sa aiba incredere in noi?sadhappy

Răspuns Câştigător
| fabiola a răspuns:

Eu zic ca este o senzatie, prin care toti trecem la un moment dat(conflictul intre generatii). Dar se poate rezolva, discutand mai mult cu ei, cerand sfaturi si cerandu-le sa va lase sa demonstrati ca luati decizii inteligente. Cereti sansa sa vi se dea incredere iar voi dovediti cu bun simt ca merita!

16 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Vai de parintii care nu asculta de copii laughing

| Cryssy a răspuns:

Ar trebui sa vorbim cu ei...

| anonim a răspuns:

Pune mana pe bat.big grin

| anonim a răspuns:

@criticul-eu zic sa te grabesti ca peste un an s-ar putea sa fie invers.big grinbig grinbig grin

| anonim a răspuns:

@criticul-ma bucur pentru tine ca esti optimist.big grinbig grin

| ioanaa a răspuns:

Tot ce pot sa-ti spun este sa te gandesti cum ar fi sa ai tu un copil (si mai ales o fata) si sa o lasi sa umble cat vrea ea. trebuie sa fii constienta ca iti vor binele. Si in plus, asta e o etapa a vietii prin care toti trecem.

| lia a răspuns:

Depinde si de ce anume intelegi tu prin libertate, pentru ca niciodata nu vei avea libertate deplina. Dupa parerea mea ar trebui sa stai de vorba cu parintii tai, sa vada cat esti matura si sa stabiliti anumite "reguli" care sa va ajute sa va intelegeti. Cearta dupa parerea mea nu este o solutiehappy Incearca!

| tukhey23 a răspuns:

Alexa, traiesti in tara numita Romania.In tara asta cuvantul:fac ce vreau nu exista.Parinti tai, gandesc cum gandesc si ai mei de ex.:prost. E o ''inteligenta'' a parintilor... happy

| claudya a răspuns:

Asta trebuie, hmmm... sa va comportati bine in viziunea lor? iar despre incredere... ea se dobandeste nu se cumpara! seriozitatea si comunicarea intre generatii ar face cea mai buna pereche intr-o familie unde sunt adolescenti...sa nu crezi ca nu ai libertate... dar trebuie sa stii sa o pretuiesti...

| Claudiu_7827 a răspuns:

Zici ca ei faci ca tine! Dar in limita bunului simt... Uneori trebuie sa te gandesti si la consecinte, indiferent de problema!

| Cryss a răspuns:

Sincer nu stiu, eu pana acum jumate de an m-am inteles cu mama ca naiba straight face, dar de un timp eu vorbesc mai deschis cu ea, ii acord mai multa atentie si de atunci ne intelegem bine big grin. Oricum mentalitatea lor e inapoiata happy, ai putea sa incerci sa vorbesti cu ei calm sa le zici ce simt dar nu sunt sigura 100% ca o sa reusesti insa nu strica sa incerci.
Poti sa le spui ca nu vrei sa faci nimic rau, vrei doar putina libertate si incredere din partea lor si daca iti acorda o sa vada ca nu o sa le para rau happy.
Aici depinde ce probleme ai tu cu ai tai, la mine ii vorba si de faptul ca parintii mei sunt divortati, sunt in custodia mamei si la noi nu prea a existat comunicare happy.

| dEutSa_8892 a răspuns:

Parintii nu o sa ne acorde NICIODATA! libertatea de care avem nevoie, nici aia minima, dapai aia deplina.Parintii considera ca este spre binele nostru sa stam inchisi in casa, sau sub supravegherea lor...insa ei nu stiu ca mai mult ne izoleaza decat ne protejeaza.Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa-i explici ca ai si tu nevoie de iesit in oras, de vorbit cu prietenii...nu poti sta toata ziua asa cum vor ei, spune-i ca esti la varsta unei adolescente, care are nevoie de putin mai multa libertate...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@tukhey23...parintii nu gandesc prost...ci sunt grijulii...eu spre exemplu cand am sa fiu parinte e logic ca nu am sa imi las copilul la 14-15 ani sa plece de nebun din casa si sa faca ce vrea el pentru ca este o tara libera si democrata... uite-te in jur sa vezi cata prostie, droguri, crime sunt in tara aia.iti zic asta pentru ca am un fratior si are 15 ani...si a inceput sa o ia pe cai gresite... i-am zis daca mai comenteaza o singura data la parinti vin aksa si ii rup capul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@emil...nu cred ca o sa aiba el norocul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@emil-sunt mai optimist de felul meu...devil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexa, noi parintii avem incredere in copiii nostri dar nu avem incredere in cei din jur... Ce intelegi tu prin libertate?