| anonim_4396 a întrebat:

Ce poti sa faci cand nu ai avut relatii bune cu vecinii, nici cu familia, nici cu prietenul?

12 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Să le luăm pe rând:
Prietenul- renuntă la persoanele toxice. Nu vei avea de căstigat, dimpotrivă, te vei pierde pe tine.
Retine faptul că tu esti cea mai importantă persoană pentru tine. Oamenii sunt trecători.
Lucreaza la persoana ta, accepta-te cu plusurile si minusurile pe care le ai. Dar mai intai de toate, constientiza-le. Sa vezi daca pot sa faci niste schimbari care sa vină in favoarea ta.
Familia- în loc să te macini, acceptarea este cheia. Atunci cand vine vorba de amici, iubit, persoane toxice, recomandarea mea ar fi sa scapi de ei. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.
Ei bine, cu familia lucrurile nu stau la fel. Cu cat acceptarea din partea ta catre membrii familiei vine mai repede, cu atat te vei simtii mai eliberata de nemultumirea fata de acestia.
Nu zic sa te minti, ci sa constientizezi faptul ca tu nu ii poti schimba pe ei. In schinb ai puterea de a te schimba pe tine.Și anume felul in care gestionezi apropierea de acestia.

| sierra1 a răspuns:

Te uiți cu atenție in oglindă și-i zici imaginii că e o problemă

| Emma30555 a răspuns:

Cu unele persoane trebuie sa fii mai toleranta, sa i înțelegi asa cum sunt și sa nu te contrezi inutil, apoi mai contează și felul cum comunici adică tonul pe care l îl folosești, cuvintele pe care le zici la nervi, poți sa reproșezi ceva și cu vorbe frumoase

| RKBlue a răspuns:

Intreaba-te care e problema. Vezi un factor comun?
Tu te afli in relatii cu fiecare dintre ei. Probabilitatea e ca tu sa ai o parte mare din vina(nu zic toata, pentru ca nu te cunosc).
Revizuieste-ti atitudinea, incearca sa fi o persoana placuta, asculta-i pe altii cand vorbesc, chiar si cand nu esti interesat, prefate ca esti, zambeste cat mai mult si nu barfi cu nimeni pe nimeni( caci pana la urma afla cei pe care i-ai barfit...) si nu redu totul la persoana ta intr-o discutie(cand cineva iti povesteste ceva si tu zici"stai sa vezi ca eu"sau "eu as fi facut asa", etc)
Sunt niste sfaturi doar, deoarece nu te cunosc si nu pot spune decat niste lucruri destul de generale.Sunt multe sfaturi utile, bloguri(mai ales in engleza) care iti arata cum poti fi o persoana mai buna, cum poti identifica prietenii si persoanele toxice si alte lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să le remediezi. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum? Niciodata nu m-am inteles cu nimeni, ba nu-i place de mine, ba nu-i dau, ba nu are. Chestii de genul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate ar trebui să începi cu o schimbare. La tine mă refer.winking
Comunicați și află de la ei care ar fi problema. Dacă fiecare lasă de la el, o să fie bine, dar dă tu exemplul, preia inițiativa...că e păcat să nu te bucuri de oamenii din jurul tău. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie să te prefaci tot timpul, în special când nu ai nimic de câștigat. Însă asta rămâne desigur la latitudinea fiecăruia.

Imaginează-ți că nu e nimic greșit nici la tine, și nici la ei, și deja ai pierdut mult. Cea mai mare greșeală și dureroasă pentru receptor nu constă în ce spui, ci cum o spui, felul în care rostești cuvintele respective, chit că sunt cele mai nepotrivite.

Concluzia: tonul reflectă personalitatea. Învață cum să folosești tonul, ca să devii o persoană mult mai apreciată. Când comunici, fă referire la cele mai nesemnificative detalii despre persoana din fața ta, care o fac specială. După, mentalitatea. Dar acolo e cu totul altă poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da stiu, si ei au nevoie de ajutoru tau cu motivul ca esti nefolositoare tu, cand ei nu vor sa te ajute nici macar sa te lase sa traiesti. Sa te trezesti, cat de folositoare le esti si cat de nefolositori iti sunt. Cat rau iti fac ei tie si cat bine le faci tu lor. (scuze sunt nervoasa pe asta, si e trist si oribil cand toata lumea prefera sa fie fara tine cerandu-ti ajutorul cu nesimtire). Si tu te miri unde te afli si de ce nu traiesti cum vrei, ca te lasi controlata de vorbele lor, cand ei iti cer ceva pentru a le folosi lor si nu se gandesc la ce simti tu sau ce ai tu nevoie sau macar "cine esti tu" si te pierzi si nu mai stii cine esti, ai impresia ca esti invizibil cand ai nevoie de ajutor, dar cand au nevoie de ajutor, se bazeaza pe tine.
Ceea ce trebuie facut e sa pleci din locu acela ca esti in pericol si ei vor continua sa castige din necazurile care ei ti le fac. Dar nu poti sa pleci prin situatia jenanta in care te pun cei apropiati.
Pentru informatia ta, ca probabil nu stii, cei care nu te accepta sunt cei care deja se distreaza cu dusmanu tau pe seama ta. Acestia nu sunt nimic cu tine, ci doar folositori dusmanului tau, iar tu nu stii cine este acest dusman care se ascunde dupa ei.
N-ai ce sa schimbi tu la tine, daca cumva problema este ca toti fac ceva urat iar tu nu-i sustii in treaba urata ca nu intelegi. In asemenea situatie ajunge persoana care ajuta pe toata lumea si nu vrea sa faca rau nimanui, pica tot raul pe ea. Si credeai ca te itnelegi cu ei cand le dadeai tu lor, dar ti-au dat ei tie vreodata ce aveai nevoie? Si cat i-ai ajutat, ei au nesimtirea sa urle ca nu ii ajuti niciodata. Si tu esti inferioara si vezi ce bogati sunt ei, le e frica ca vor saraci ei, se lupta cu tine dar nu-s constienti ca bogatia lor e meritul tau. Rezolvarea ar fi sa se trezeasca lumea din aceasta farsa religioasa, si mintile lor vor gandi limpede, iar comportamentul asta absurd va inceta. (scuze ca e confuz, imi cauzeaza mult stres)

| Dana1999 a răspuns:

Sa ai o relație buna cu tine și atunci vei fi mai ok și cu cei din jur dacă asta urmărești

| Justme79 a răspuns:

Fapte bune cât mai multehappy fi mai sociabila, cereți scuze când ști că greșești și lista continuă tongue

| 4StarLight a răspuns:

Ori încerci să le iei pe rând si sa le repari, ori pleci si încerci să iei totul de la capat. Sau te poti îndepărta o perioadă, sa meditezi putin si apoi sa te întorci si sa vezi ce s-a schimbat.