| anonim_4396 a întrebat:

Ce pregatiri trebuie facute pentru un botez?

2 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa discuti cu preotul ce raspunde de cartierul tau, sa-ti planifice ziua cand va avea loc aceasta ceremonie. Sa stabiliti daca vreti s-o faceti la biserica ori doar in familie.
Apoi trebuie sa stii ca depinde de ce religie apartii pentru ca la ortodocsi este un ritual, iar la catolici altul. Eu voi explica ritualul la ortodocsi.
Daca va hotarati sa faceti acasa botezul (presupun ca voi sunteti parintii), atunci trebuie sa pregatiti o masa, ca de sarbatoare, la care sa fie: preotul, nasii copilului, familia voastra si cea a parintilor vostrii, cel putin. Daca aveti si prieteni si doriti sa-i invitati, trebuie sa aveti in vedere spatiul de care dispuneti, pentru a nu crea mare inghesuiala.
Mai trebuie sa aveti si ceva bautura, din care sa nu lipseasca vinul.
Trebuie sa pregatiti in ce veti scoate copilul din scaldatoare ( e buna si cadita de baie a micutului) si cred ca un prosop de bumbac 100% ar fi optim si veti alege culoarea, in functie de sexul copilului, apoi trebuie sa aveti cu ce-l imbraca pe copil si de asemenea este necesar un mic cadou pentru nasi.
Daca vreti sa-l botezati pe copil la biserica, trebuie sa stiti ca la ortodocsi, copilul este scufundat in apa si nu cred ca este prea bine pentru sanatatea micutului, de aceea eu am opiniat, in cazul copiilor mei, sa-i botez acasa, unde poti folosi apa calda.
Pe scurt cam acestea ar fi pregatirile, pentru restul depinde de cei ce-l boteaza pe copil. Lumanarile care sunt ornate cu flori si pamblici si cadoul pentru copil.
Daca faceti botezul la restaurant trebuie sa va interesati de costuri si de salonul in care va avea loc petrecerea, insa aici vor fi cheltuieli cu mult mai mari si acum, nu cred ca este prea avantajos si daca va bazati pe sumele ce le veti aduna de la invitati, exista riscul de a cheltui mai mult decat trebuie, pentru ca o seama de invitati este posibil sa nu dea curs invitatiei.
Important este sa va crestinati micutul si sper ca acest ingeras, aparut in familia voastra, sa va bucure sufletele si sa va aduca fericirea unui camin implinit.
Din partea mea multa sanatate si sa va bucurati de eveniment, chiar daca nu va fi foarte somtuos pentru ca, nu acesta este elementul principal ci, crestinarea copilului.

| angella1972 a răspuns:

Tu esti parintele copilului sau cel care boteaza? revino cu amanunte