| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie pentru un botez?

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pentru ceremonia de la biserica:lumanare frumos impodobita cu flori, 2m de panza alba, fasa, 1costumas nou, 1 caciulita, 1pampers, 1camasuta, 1plapumioara subtire fiindca este vara, banii de taxa.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu ai sp esti mamaica sau nasa. DACa esti nasa .trusoul cu ce il imbraci la biserica + un rind pentru baia de dupa botez adica seara [miru]+luminarea+prosopul [crisma]sa l prinzi cind il scoqate popa din cazan...bani.si in functie de buget dar pe masa /la scaldat/si maruntisurile pentru bebe /crema. sapun /.si ce mai vrei .cit de multe PEMPARS.etc etc daca esti mamaica tia sp DOMIDOCce trebuie ok pa

| domidoc a răspuns:

Obiectul muncii[bebe], prestator[popoiul], oamenii muncii[nasi, privitori cotizanti], spatiu[ceva antesfintit pe post de biserica], lumanari cat mai mari[atentie la pompieri], scufundarea, lepadarea[de Satana de 3 ori, ca sa fie sigur], poze din toate unghiurile posibile+video, birt[restaurant].mancare.bautura,muzica la max, darul, manele...Comeseni carcotasi, familie nemultumita[nu s-a strans destul]. Dimineata, hai acasa, iar te-ai imbatat ca porcu'. Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte de a pune intrebarea, trebuia sa mentionezi ce religie ai. Nu toate religiile au acelasi tip de botez. Imi pare rau ca nu te pot ajutasad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hainute

| casil a răspuns:

In principiu... cel putin un copil, un (o) nas(a), un preot si bani!

| Lazar_Laurentiu_1976 a răspuns:

Pentru biserica ai nevoie de hainute noi pentru copilas si pampers, panza de mir pentru preluat copilul din bratele preotului dupa scaldarea in Cristelnita, prosop pentru preot si sapunel, fasa pentru botez, lumanare, o paturica in care se aduce copilasul diferita ca si grosime in functie de anotimp. Eventual pentru a fi ceva mai deosebit le poti personaliza. Daca doresti si botezul tau este unul tematic poti personaliza toate lucrusoarele in ton cu tema aleasa. Ex ingerasi, albinute, strumfi... etc. Aici iti recomand produsele de la Atelierele Cris www.cris-mag.blogspot.com
Eu am fost multumit de ele