| anonim_4396 a întrebat:

Ce prieten ai prefera, un Einstein morocănos sau un prieten obisnuit care se comporta frumos cu tine?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Un prieten obisnuit care se comporta frumos cu mine, iar eu sa ofer acelasi lucru.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cel mai bun raspuns de pana acum.
Sa se poarte cu tine asa cum si-ar dori el sa fie tratat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa e normal! Mi-a scapat sa zic de ieri alaltaieri ca prin definitie prietenie nu poate exista fara afectiv.
Insa doar cu afectiv poate fi prietenie la o adica, doar cu partea de discutii si pasiuni nu poate.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Si mie mi-a scapat nu doar tie.Aia e, de aia e buna si comunicarea, dar si fara ea noi am fi fost prieteni, zic. Poate ca nu ne-am fi înteles la un lucru, dar asta nu exclude legatura afectiva de la început.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, se poate intra si in leg afectiva pana la urma de la inceput dar mai greu. Adica de fapt mai greu se leaga o prietenie din prima. Se porneste putin de la discutii, pasiuni, apoi se leaga sau nu.
De ex daca la un moment dat zici "ba..uite..nevasta-mea se poarta urat, ce dracu o avea?", si ala zice "aa lasa, stii tu mai bine, e problema voastra nu ma bag eu", e clar ca nu-l int de tine, ramane un partener de distractie doar.
Daca zice "ma.zi-mi mai multe sa inteleg mai bine si poate pot sa-ti dau un sfat", e altceva. Ceva de genul.

Daca zice "aa nu mai vb cu tine", si tu zici "bine", e una, daca zici "Dar de ce? Ce am facut? Spune ce am facut", inseamna ca te int relatia aia totusi.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Corect.

60 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Einstein imi convine. As invata chimie de la el apoi ajung prin america sa produc focoase nucleare pe bani frumosi

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Buna strategie.Te folosesti de un morocanos, te prefaci ai fi prieten bun, îi accepti toate toanele, si dupa care tuleo în America rolling on the floor
Si, la sfarsit de tot, el descopera ca te-ai folosit de el, nu îți mai e prieten, dar, dar, ai ramas cu banii, ce dumnezeu. rolling on the floor

| Liviu a răspuns:

Prieten in rolu de amic? un morocanos clar, cu mine facem 2, si facem echipa buna laughing ador sa fiu morocanos.Booh,daca asta tie felu, asa mori happy trebuie sa mai fie si lume nemultumita ca mine laughing) ca altfel... unde am ajunge?

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Prieten în adevaratul sens al cuvantului.Nu vad compatibilitate între doi morocănoși laughing Ma rog, prietenia este doar pe plan profesional dar în spate v-o trageti unul altuia.

| Liviu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca o luam asa,nu exista nimeni in care sa te increzi,decat in sot/sotie,si parinti,si uneori nici in aia,daca o luam iar asa, nici in tine nu poti avea incredere, ca daca te ia vreo diarie, nu stii daca ai incredere in tine ca sa ajungi pana la wc, sau te scapi pe tine laughing deci?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Liviu):

Uite optimistul aici... sa te increzi in sot/sotie. Cite milioane de fraieri au murit de-a lungul istoriei din cauza asta, as fi bogat daca as primi cate un euroi pentru fiecare.

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Nu pot sa nu fiu de acord cu tine în situatia asta, si mai ales în situatii de urgente cum e diarie, beșină smd rolling on the floor acelea sunt Fifty-fifty, nu mai mergi pe încredere ci pe norocwinking

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Yep.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Un Einstein morocanos, care ma respecta doar pe mine (si alti cativa oameni misto).

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Conform teoriei relativitatii, situatia e relativa în cazul unui morocănos
Deci, vorbim de o persoana relativ morocanoasa, ceea ce nu va schimba cu nimic situatia în cazul tau.
Joac-o p-asta!winking

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbesc de teorie. Am prieteni cu care altii nu pot schimba o vorba, de aroganti/morocanosi ce sunt.
Daca ar fi asa cu mine, nu am mai fi prieteni.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Înseamna ca nu am înțeles eu bine de la început. CORECT.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Un Einstein morocanos, ca i-as cere ponturi pentru investitii la bursa/crypto si dupa aia l-as lua la c*rve in Thailanda ca sa ii treaca morocaneala.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu îi trece, uite ce zice un user: "Booh, daca asta tie felu, asa mori laughing"

Nu se va lasa cu una cu doua un morocanos sa fie plimbat de colo colo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, nah. Nu neaparat. Si eu pot fi considerat relativ morocanos in ultima vreme. Take me to Thailand, I'm your man!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu frate, morocănos în toata regula, nu azi e prietenos maine e morocanos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista morocanos dupa ce trage o tura prin Thailanda!

| Lucian4 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

laughing)))) da trage

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Lucian4):

As trage, doar ca sunt sarac.

| Celcestietot a răspuns:

A doua varianta garantat! Tu happy?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

În cazul asta m-ai ales pe mine.winking

Pai daca m-ai ales, te-am ales involuntar.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-ai picat la cutiuta misterelor laughing happy.

| Sofer a răspuns:

Un prieten obișnuit. De asta as avea nevoie acum laughing

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Doar acum? De ce nu tot timpul? big grin

| Sofer a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa se întâmple asta măcar. Sa am un prieten tot timpul. big grin

| J0B0MAT a răspuns:

Un Einstein morocănos poate fi foarte interesant. See The Big Bang Theory.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Si în acelasi timp periculos ca o bombă cu ceas, sau poate pânâ la bombă descopera el ceva si ne scapa de un asa mare dezastru ca Big Bang.

| laSoledad a răspuns (pentru J0B0MAT):

The Big Bang Theory, la fix! laughing vai, baiatul ala laughing

| gemeni6226 a răspuns:

Indiferent de ar fi morocanos sau nu daca m-ar iubi i-as accepta toanele.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Nu stiu, un morocănos poate fi atat de nesuferit ca nici nu te mai gandesti daca el te iubeste sau nu.Chiar prin definitie morocănia este ura/rautate, si cum ura e antonim pentru iubire, se elimina cu totul din ecuatie.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

A,am confundat notiunea de morocanie cu notiunea de mofturos.Ai dreptate nu mi-as dori in viata un om negativ. Doamne pazeste si apara.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

E în regula, se mai întâmplă.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine zice ca era morocanos? Te bazi pe stereotipuri despre tocilari facute de copii la scoala generala. As prefera mult mai mult un prieten de la care am ce invata decat unul care ma gadila la gat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu zic ca era morocanos, dar unul imaginar.

"As prefera mult mai mult un prieten de la care am ce invata"
Da, si sa se comporte urat cu tine? Aia înseamna prieten la tine?

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul nu a spus sa se comporte urat, a spus morocanos
adica nu iti face mare placere sa vorbesti cu el

si eu as vrea un Einstein morocanos, prefer intelect challenge vs ne imbatam in fata tembelizorului la un meci si urlam la fiecare gol

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Depinde ce înseamna pentru tine a se comporta urat si mai ales cum înțelegi un morocanos, fiindca nu vorbim aici de o simpla monotonie, vorbim de suparacios, rautacios, plictisitor, lenes, prefacut, acru, neprietenos etc.

Iar aceste lucruri nu vor lipsi în parteneriatul vostru sau intelect challenge-ul vostru.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://dexonline.ro/definitie/moroc%C4%83nos
Care vorbește puțin și, atunci când vorbește, obiectează Si: posac, ursuz
Care exprimă o proastă dispoziție sufletească

confunzi cu uracios:
https://dexonline.ro/definitie/ur%C3%A2cios
Om care displace din cauza purtării, a vorbelor sale Si antipatic, nesuferit, urât

sau mai rau cu rautacios:
https://dexonline.ro/definitie/r%C4%83ut%C4%83cios
(Om) care e înclinat să jignească

cineva rautacios NU e prieten, punct

| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Frate, numai dex visezi, gandeste si tu limpede ca am si eu dex-ul în față, și el ofera si varianta de neprietenos, rautacios la morocănos.

E adevarat ca prima varianta cea mai apropiata este "tacut", dar nu asta înseamna un morocanos în adevaratul sens al cuvantului.
Nu te supara anapoda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un prieten frumos

| Jus7t a răspuns:

Unul obișnuit.

| Pati2500c a răspuns:

Prieten obisnuit care sa se comporte frumos happy

| anonim_4396 explică (pentru Pati2500c):

Bine ai venit in Comunitatea noastra TPU de prieteni morocănoși big grin Sper sa nu devii si tu unul.

| Pati2500c a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing nu mi plac morocanosii deci nu voi deveni

| Evaluator a răspuns:

A doua varianta.

| anonim_4396 explică (pentru Evaluator):

Îți doresc sa fii întotdeauna înconjurat de astfel de prieteni.

| Evaluator a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc!
Asemenea.

| Dia37Andreea a răspuns:

Un prieten obisnuit

| anonim_4396 explică (pentru Dia37Andreea):

Cea mai buna alegere.Cred ca trebuie sa fii o persoana foarte inteligenta si frumoasa pe interior.

| Dia37Andreea a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi happy

| FrostpunkLover a răspuns:

Un prieten obisnuit, gandul ca as fi prieten cu un al doilea Einstein ma inspaimanta laughing

| anonim_4396 explică (pentru FrostpunkLover):

Merge ca prieten la o adica ca sa sustragi de la el niste informatii importante, dar prieten nu merge deloc.

| RobertMoto18 a răspuns:

Un prieten obisnuit care se comporta frumos cu tine

| anonim_4396 explică (pentru RobertMoto18):

Ai ales bine, parerea mea.

| Caporal4464 a răspuns:

A 2-a varianta.

| Cosmintzu12 a răspuns:

Einstein moro,