| YouandMe_1513 a întrebat:

Ce rau este sa nu ai o prietena apropiata cu care sa poti vorbi orice si mai ales sa-i spui ce ai pe suflet. Ma aflu intr-o situatie mai delicata si ma simt foarte trista. Sunt impreuna cu prietenul meu de aproape 2 ani dar cu timpul sentimentele au cam scazut, insa cu toate acestea nu am curaj sa pun capat relatiei. Mai rau este insa faptul ca a inceput sa-mi placa un coleg de serviciu, care la randul lui da uneori semne ca ma place alteori este indiferent.Trebuie sa precizez ca eu si prietenul meu lucram in acelasi loc deci suntem colegi toti trei. Probabil ca ma ve-ti judeca acum pentru acest lucru dar sincer desi incerc sa mi-l scot din minte pe acest coleg nu reusesc. Ce sa fac sa nu ma mai gandesc la el? Mai ales ca din anumite discutii cu el mi-am dat seama ca el nu vrea acum o relatie serioasa ci mai degraba deocamdata vrea sa se distreze, deci posibilitatea de a incheia relatia pe care o am si sa incep una cu acest coleg e aproape nula. Ce sa fac? Ma simt atat de rau! Si de vinovata uneori. Dar as vrea sa fiu fericita si sa simt din nou ca iubesc si ca sunt iubita. Va rog nu ma judecati! Cred ca i se poate intampla oricui, deoarece inimii nu ii putem porunci sad

6 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Sfat - in viata nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard - este vorba din batrani - prietenul pe care-l ai te iubeste - ce-l pe care-l doresti te va folosi si te va arunca - alege tu acum pe care-l vrei

| YouandMe_1513 explică (pentru negru30):

Ai dreptate, dar cum fac sa imi iau gandul de la el si mai ales cum fac sa il iubesc din nou pe prietenul meu. Iubirea lui nu ajunge. Si mai ales ca nu am ajuns aici pentru ca imi place de celalalt ci e asa de o perioada buna. Oricum multumesc de sfat!

| negru30 a răspuns (pentru YouandMe_1513):

Tu trebuie sa alegi ce doresti - " ori iti iei gandul de la el " ori " il iunesti in continuare " - nu te supara dar nu mai inteleg eu acum

| Mann02 a răspuns:

Toti pentru unu cica - toti suntem aici ca sa ne ajutam (din nou cica). Poti sa-l lasi deoparte pe colegul de serviciu pentru ca nu asta e de ce ai nevoie, cauta un alt motiv pentru care sa privesti in fata; intamplarea a facut ca, chiar inainte sa vin aici sa raspund la o intrebare care spunea ca unele persoane sunt traumatizate de trairile din trecut si s-au inchis. Mie mi se pare absolut nenormal sa suferi permanent din cauza cuiva si din cauza asta (dupa parerea mea) trebuie sa fii putin independent ca om, nu din toate punctele de vedere, dar intotdeauna cand ai vreo problema sa ai propriul tau refugiu, aici ma refer la sentimente, cand te supara cineva tu trebuie sa ai tot timpul in rezerva un loc, sau o speranta care te face sa privesti mai inainte si nu sa te tot gandesti la lucrul ala.
Daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, imi poti trimite un mesaj...

| lacrimanegru a răspuns:

Pune stop la amundoua undeva in afara de asteapta dragostea adevarata. mult succes

| YouandMe_1513 explică (pentru lacrimanegru):

E posibil sa fie asa cum spui dar cum ziceam, fiind chiar situatie care e, mi-e greu sa pun punct relatiei. De fapt chiar am facut asta in weekend. am decis amandoi ca ar fi mai bine sa ne despartim dar nu am rezistat asa si am zis sa ne mai dam o sansa si sa incercam amandoi sa facem sa fie bine. Cu toate asta parca nu ma simt fericita. Multumesc de sfat!