| Morenna10 a întrebat:

Ce retete cu cartofi, orez, morcovi, mai simple, cunoasteti?big grin

Răspuns Câştigător
| Marialy a răspuns:

1. cartofi prajiti
2. pilaf de orez
3.salata de morcovi cu telina (daca ai)- se dau pe razatoare si se amesteca cu maioneza
4. piure de cartofi
5.cartofi frantuzesti-fierbi cartoful, il decojesti si il tai felii rotunde NU pai; dupa aceea pui unt sau margarina pe un vas (care poate fi pus in cuptor- de preferat de yena), untul/margarina trebuie intins pe fundul vasului; asezi feliile de carofi si pui smantana pe deasupra- daca vrei sa aiba un gust mai bun poti sa spargi 2-3 oua intr-un castonel, le amesteci(ca la omleta) si pui pe deasupra smantanii. Lasi la cuptor 30-45 de minute (depinde de cuptor). Dupa ce vezi ca acei cartofi au devenit un pic rumeni pe margine sunt numai buni de mancat.
Pofta buna! fundita, te rog frumos! >big grin

2 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

Suc de cartofi morcovi si mucilagiu de orez...hihi in rest cauta pe net gasesti retete cu gramada

| Anna9 a răspuns:

Cartofi prajiti(e cea mai simpla: trebuie doar sa tai cartofii si sa ii pui intr-o tigaie cu ulei incins si sa ii lasi sa se rumeneasca)
pilaf de orez in care poti sa pui si morcovi rasi(pui orezul spalat si morcovii in apa si ii pui la fiert pana se umfla orezul)
piure de cartofi(fierbi cartofii, ii zobesti bine cu un tel para sau cu un aparat special, apoi adaugi lapte, putina margarina, vreo 2 linguri de ulei si sare dupa gust; bineinteles trebuie sa le amesteci bine pana se omogenizeaza