| InviSiblE_8500 a întrebat:

Ce s-o fi intamplat cu femeile? Cand eram eu mic, am tot auzit ca femeile sunt cele care sufera din dragoste, ca barbatii sunt niste porci. In schimb, acum, sunt tot mai multi barbati care sufera in urma unei relatii (si cica tot porci am ramas)! Oare de ce s-au schimbat rapoartele? Au devenit femeile mai parsive, mai profitoare sau poate chiar mai inteligente...
Coincidenta face sa fi suferit si eu, candva, dupa o "iubita"...

Răspuns Câştigător
| kathy_2459 a răspuns:

Intodeanuna a existat suferinta si de o parte si de cealalta a relatiei insa, inaine poate ca barbatul nu se exprima atat de mult (nu arata ca sufera datorita orgoliului, sau 'barbatiei' de care vrea sa dea dovada)pe cand femeia este mai sensibila, arata ceea ce simte. Femeile nu sunt o apa si-un pamant toate...depinde pe cine intalnesti!

10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nici intr-un caz, nici in celalalt nu-mi place sa cred ca cineva este porc.Eu cred ca e vorba de iresponsabilitate, lasitate, curiozitate infantila.Independenta financiara, lipsa de comunicare si colaborare in cuplu, lipsa armoniei duc si intr-un caz si in celalalt la astfel de reactii!

| gigiro a răspuns:

Nu s-au schimbat rapoartele,problema e ca femeile au devenit independente din punct de vedere financiar(si social.),iar barbatii,agresati de atatea fete frumoase,se indragostesc de cine nu trebuie. Uita-te la cazurile celebre:Irinel Columbeanu si Monica. Aceasta relatie a fost impotriva naturii,eu nu cred in astfel de relatii. El acum nu sufera din dragoste, ci din cauza ranirii orgoliului. Oricum femeile, nu mai sunt ce-au fost odata.sunt mici papusi Barbie, bune doar de facut dragoste cu ele, si-n rest.care griji, care probleme, eventual doar sa-si mai faca o mica poeratie estetica.

| mgtow a răspuns:

Atat barbatii cat femeile sufera din dragoste, nu se stie daca mai multi barbati sau mai multe femei sunt cu 2 fete dar se stie ca in ziua de azi foarte putine persoane sunt care stiu sa iubeasca cu adevarat. Si eu am suferit in urma unei relatii si acum nu mai vreau deloc relatie serioasa e mai bine singur chiar daca suferi macar nimeni nu te inseala.

| Leon a răspuns:

Toti suferim la un moment dat din dragoste, atunci cand ni se pare ca am fost cel mai aproape, asta pentru ca te poate prinde intr-un moment sensibil din viata ta. Femeile incearca sa se adapteze societatii din ziua de azi, dar nu vor sa faca sacrificii sau compromisuri. Aici se dezechilibreaza totul pentru ca barbatul e cel care duce greul, chiar daca e mai puternic si se adapteaza mai bine vietii din ziua de azi, totusi ramane si el un om care are nevoie de o vorba, de o mangaiere samd. S-au cam schimbat treburile, nu mai e ca alta data, in ultima vreme femeile se cam arunca in relatii, se pierd in incercarea de a se contempla...

| IIIx333III a răspuns:

Acum se sufera egal! Doar ca in diferite relatii... diferite cazuri de suferinta. Intr-o relatie sufera femeia, iar barbatului nu ii pasa, in alta sufera barbatul, iar femeii nu ii pasa. Mie mi se pare corectwinking.

| MarinaElkhatib a răspuns:

Problema e alta 1 gresit spus "Femeile sufera din dragoste mai mult ca barbati"...dar pe langa asta atat femeile cat si barbati sufera in egala masura de ce pentru ca si ei au un suflet se spune o vorba din batrani "Femei bune sunt pe lume da nu se duc dupa oricine.la fel si la barbati Barbati buni sunt pe lume da nu se duc dupa oricine"asa dar nu exista barbat sau femeie sa nu sufere macar odata in viata.treaba e ca femeile din ziua de azi umbla numai dupa din aia cu bani cu masini si vile alea sunt femei parsise feriti-va.Te-am lamurit?

| Vali87 a răspuns:

Eu nu sunt de aceeasi parere cu tine, nu cred ca au devenit femeile mai parsive sau mai inteligente si nici barbati mai buni sau mai rai. Mi-e greu sa cred ca are cineva date statistice cu privire la acest lucru.

Din dragoste sufera atat barbati cat si femei. Cu totii suntem influentati de ce se intampla in jurul nostru, si eu dc as fi avut sa zicem 3 relatii si as fi suferit, as fi tentat sa zic ca femeile sunt in general nu stiu cum, dar nu este asa. Asa si eu suspin dupa o fata dar in nici un caz ea nu este de vina cu nimic, ci poate eu ca m-am indragostit de ea si din motive obiective nu putem fi impreuna.

| InviSiblE_8500 explică:

Mi-au placut unele raspunsuriwinking problema sta in felul urmator: femeile trec atat de usor peste o relatie de 'n' ani, incat, nu faptul ca te-ai despartit de ea te doare ci faptul ca reusesc(femeile) sa se detaseze cu o usurinta exuberanta, de parca nu s-ar fi intamplat nimic... Unde e acea sensibilitate a femeilor de care vorbea "kathy"?! Unde e acea suferinta egala de care vorbea aproape toata lumea, cand unul dintre protagonistii relatiei se arunca in bratele unei alte persoane?! Nu's de parere ca doar barbatii sufera, sunt o groaza de cazuri in care barbatii isi bat joc de femei, numai ca intamplarea a facut, ca in ultima perioada, sa intalnesc foarte multi barbati 'distrusi', in urma unor relatii. Oricum eu merg pe principiul lu' Lev Tolstoi, care spunea: "pe femei e mai usor sa le iubesti decat sa le intelegi"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sint unul dintre ei(barbati). desi am 46ani,am ramas singur si sufar enorm. Femeile? ciudate fiinte; de la o virsta tot mai frageda,sint impinse parca de o forta nevazuta,catre "libertate", aventura, etc.NU mai poti avea incredere in ele, cind vrei sa zicibig grinoamne-ajuta, te lasa si se duc.

| Alexxx_6958 a răspuns:

Intotdeaua au existat si barbati care au suferit. Dar din cauza orgoliului barbatesc nu vrem niciodata sa aratam asta. Vrem mereu sa iesim noi cu capul sus si nu sa zica unu si altu ca am iubit pe nu stiu cine...