| SERIALS a întrebat:

Ce se intampla cu lumea asta? De ce nu ii accepta pe homosexuali? In tarile inalt dezvoltate nimanui nu-i pasa cu cine ti-o tragi, dar in tarile slab dezvoltate unde predomina asa-zisul crestinism, lumea judeca si uraste homosexualitatea.
Am citit comentariile a multor utilizatori pe Facebook, azi s-a organizat marsul solidaritatii, Pride in Republica Moldova. O multime de fanatici crestini s-au comportant oribil. Oare Biblia ne invata sa ne uram unii pe altii? Sa omoram, sa ii ucidem pe oamenii care is altfel? Daca asta ne invata biblia, atunci am nimerit pe alta planeta.
Ieri crestinii au organizat un mars al familiei traditionale si astazi au continuat spectacolul. Nu vor sa accepte homosexulii. Multi se tem ca vor strica familia traditionala, desi nu vad cum s-ar strica daca vreo 90% din populatie e hetero? Imi explica cineva ce se intampla cu asa-zisii crestini fanatici? Eu nu inteleg comportamentul lor inadecvat? Sunt sigur ca ei fac pacate in fiecare zi dar de ce isi permit sa judece si sa instige lumea la ura?

63 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Cred ca cretinism este in tarile inalt dezvoltare, sunt degenerate la maxim.eu nu vreau sa devenim asa.Cu homosexualii nu are nimeni nimic doar ca trebuie sa isi caute parteneri cu aceeasi orientare ca a lor, ceilalti nu concep o relatie cu o astfel de persoana.Nu ii baga nimeni in seama, eu nu am vazut pe nimeni cu problema asta

| CreepyCrow a răspuns:

E o gramada de ipocrizie. In Biblie se spune despre multe alte lucruri ce sunt interzise (divortul, a purta haine din materiale amestecate etc). Pe astea de ce nu le vad? Isi aleg doar ce vor ei. Scade populatia. De parca 7 miliarde sau cati suntem nu sunt de ajuns. Se ling. Sa iasa pe strada sa vada cupluri hetero care fac la fel. Suntem oameni si oameni, daca unii sunt mai sexuali si se exprima prin asta atunci sunt si persoane decente care prefera sa pastreze intimitatile pentru acasa. Nu poti extinde un asa lucru asupra unei intregi comunitati. N-ai cu cine sa te lupti. pentru ca nu conteaza cate argumente logice le arati, ei tot cum stiu ei o tin. Poate peste cateva generatii...

| MEDved45 a răspuns:

Pentru ca majoritatea lumii nu înțelege că nimeni nu se naște cum vrea el.Homosexualii au vieți groaznice datorita faptului ca sunt criticați pentru faptul că nu sunt,, normali". Sincer, nici eu nu inteleg lumea asta din această privință. Nimeni nu se naște cum vrea el...Imi pare rau de cei care sunt criticați aiurea pentru ca nu este vina lor, sărmanii...

| DenisaO98 a răspuns:

Dumnezeu a lăsat pe acest pământ femeia și bărbatul să fie împreună, nu bărbați cu bărbați și femei cu femei. Dumnezeu a lăsat bărbatul să fie stâlpul familiei, liderul familiei, preotul familiei. Femeia a fost creată din coasta bărbatului. Este clar că Dumnezeu a făcut totul într-o armonie deplină, iar noi oamenii încercăm să stricăm totul. Este un păcat, o urâciune în fața lui Dumnezeu. Biblia nu ne învață să ne urâm semenii, dar ne învață să urâm păcatul. În Biblie nu o să găsești niciodată că Dumnezeu a acceptat homosexualitatea. Cât de degradată a ajuns această lume, încât să se accepte asemene lucruri oribile.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Ce se intampla cu lumea asta? De ce nu ii accepta pe homosexuali? In tarile inalt dezvoltate nimanui nu-i pasa cu cine ti-o tragi, dar in tarile slab dezvoltate unde predomina asa-zisul crestinism, lumea judeca, si uraste homosexualitatea." pai pentru ca asta este situatia actuala asa e lumea se duce de rapa mai intai o sa cada tariile puternic dezvoltate si pe urma celelalte tari asta se stie protii de la noi stiu adevrul eu am vorbit cu un preot acum 10 zile pe tema asta omul a stiut si isi da seama dupa vorba care e si cum e pricepi si dupa limbajul corpului, adevarul il sti si tu dar nu vrei sa recunosti ca nu mai e mult.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fetele stiu ca nu conteaza aspectul fizic al baiatului conteaza ce scoate baiatul pe gura si cum se comporta si mai important cum judeca si percepe el viata si lumea din jurul lui.
Si sa stii ca acolo unde sunt mai multi atei acolo vei gasi un nr. imens de poponari si acolo unde vei gasi crestini s-au oameni care cred totusi in ceva numarul de poponari este foarte, foarte scazut acum depinde si de tine unde vrei sa traiesti. Da e adevarat tot ce spui dar tu stii de ce se nasc atat de multi pentru ca nenorocitii de pe piata alimentara ne-au PUS ceva in mancare sa stii ca baieti din RO din mediul rural sunt mult mai inteligenti si mai puternici decat astia de la oras.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Ieri crestinii au organizat un mars al familiei traditionale, si astazi au continuat spectacolul. Nu vor sa accepte homosexulii. Multi se tem ca vor strica familia traditionala, desi nu vad cum s-ar strica daca vreo 90% din populatie e hetero?" pai pentru ca asta e adevarul ei chiar strica familia traditionala si chiar se intampla ei au o alta inclinatie de exemplu prezentatorul de la Asta-i Romania ala a recunoscut ca e poponar si se vede dupa pantalonii pe care ii poarta sunt mulati pe picior.

| chuckmanson a răspuns (pentru DenisaO98):

Cum poate cineva în secolul 21, când am făcut progrese uimitoare în toate domeniile, avem cunoștințe despre natura și originea Universului, despre originea vieții, am ajuns în spațiu, am dezvoltat drepturi universale, trăim mai mult și mai bine ca oricând, a fost inventat internetul etc. ca cineva să mai ia în serios povestea cu Adam și Eva? Cum? Chestia asta literalmente mă îngrozește. Serios, voi ar trebui să fiți duși undeva pe o insulă pustie să trăiți după cum vă zice Biblia. De ce folosești calculatoare și internet? Nu știi că informatica există datorită unui ateu homosexual? https://ro.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing Mulțumește acestui necredincios sodomist pentru faptul că ai postat acest răspuns. Și o întrebare. Câinii sunt menționați de multe ori în Biblie. De mai multe ori decât homosexualii. Și nu sunt niciodată menționați într-o lumină pozitivă, nici în vechiul, nici în noul testament. Ba dimpotrivă, sunt considerați animale necurate, o abominațiune și sunt comparați cu prostituatele, hoții, bețivi, închinătorii la idoli etc. După părerea mea o carte care vorbește în asemenea hal de aceste animale drăgălașe, iubitoare și inteligente nu e o carte de privit cu ochi buni. Deci ești și împotriva câinilor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DenisaO98):

Da? Ia explică-mi tu mie ceva, adam și eva au avut doi fii, și totuși din ei a ieșit toata rasa umană, deci practic ăia doi au făcut copii cu mama lor... Și tu zici că homosexualitatea e nu știu ce boală după cum o descrii tu. Încuiato! Nu îți dai seama că a fi gay e un lucru involuntar? Nu poți să devii gay, te naști gay, nu e nici o boală, nici o afecțiune nici un păcat nici nimic... Și să fim serioși acum, dacă Dumnezeu voia să nu existe gay, mai îngăduia să se nască persoane de genul, o iau după logica ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Wow, ce logică, Oxford îți scrie pe frunte..de unde și până unde așa aberații

| chuckmanson a răspuns:

Pe genul ăsta de închiși la minte i-aș izola de restul lumii să trăiască după principiile biblice și să văd dacă supraviețuiesc măcar un deceniu.

| chuckmanson a răspuns (pentru DenisaO98):

Și încă ceva. Observ că ești de sex feminin. Conform bibliei femeile ar trebui să fie sclave soților tău, să nu aibă o carieră, să nu fie lăsate să poarte make up sau orice fel de haine extravagante sau decoltate, să trebuiască să aibă capul acoperit la fel ca femeile musulmane și să nu fie lăsate să vorbească în biserică, să fie izolate de restul lumii în timpul perioadei menstruale și după naștere, caz în care nașterea unei fete dublează perioada de impuritate, să fie păstrate drept sclave sexuale de către bărbații evrei din vt dacă erau virgine, să fie omorâte dacă fac sex înainte de căsătorie, amputate dacă ating penisul unui bărbat în timpul unei lupte cu alt bărbat, vândute propriului violator de către tatăl lor, forțate să avorteze dacă soțul lor este gelos și să fie considerate vinovate pentru decăderea umanității. În momentul în care vei vrea toate aceste lucruri atunci să vorbești de homosexuali. Te rog frumos să verifici tot ce am spus pană acum.

| chuckmanson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Hai mai lasă-mă cu familia aia tradițională de care vă doare pe voi. Pentru majoritatea istoriei în mai toate părțile lumii oamenii se căsătoreau de pe vremea când erau copii sau adolescenți. Nicio țară civilizată nu mai face așa ceva. În multe culturi poligamie reprezintă familia tradițională. Dacă vrei să știi, majoritatea relațiilor biblice sunt poligame. Pentru faraoni era ceva perfect normal să se căsătorească cu frații/surorile/copii lor, iar în Grecia antică era ceva perfect normal pentru bărbați să aibă băieți adolescenți drept sclavi sexuali sau parteneri romantici. Deci mai plecați de-aici cu argumentul ăsta mizer.

| DenisaO98 a răspuns (pentru chuckmanson):

Doamne, mă uimești, omule. Câtă prostie. Știu foarte bine despre ce se vorbește în Biblie

| chuckmanson a răspuns (pentru DenisaO98):

Atunci de ce vorbești cu mine? Ești femeie, nu ai voie să vorbești peste un bărbat. Și asta nu e vorba mea, e a cărții tale sfinte. 1Timotei 2:12 Poți dovedi în orice fel că orice din ceea ce am spus este greșit? Nu? Atunci taci cu Biblia ta. Vezi-ți de treaba ta, roagă-te în cămăruța ta cum ți-a zis Iisus și ține-ți religia în afara guvernului, vieților private și dormitorului oamenilor!

| DenisaO98 a răspuns (pentru chuckmanson):

O să vină vremea când o să regreți că ți-ai bătut joc de Creatorul tău. Toate la timpul lor

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Uite ce, daca pui problema asa tu poti sa ramai in lumea ta si eu in amea OK.

| chuckmanson a răspuns (pentru DenisaO98):

Tipic vouă fanaticilor religioși și sectanților. Atunci când nu aveți argumente raționale și nu aveți prea des, adică mai niciodată, recurgeți la amenințări. Sincer aș prefera să fiu torturat o eternitate decât să mi-o petrec venerând un tiran mai rău decât toți dictatorii umani la un loc. Având în vedere cât de mulți oameni geniali vor fi în iad, și conform apocalipsei, vor fi și căței în iad, sincer prefer iadul oricând, deci degeaba mă ameninți.

| chuckmanson a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cu ce am greșit? Doar explică-mi ce te nemulțumește la răspunsurile mele.

| chuckmanson a răspuns (pentru chuckmanson):

Asta în condițiile în care tot acest nonsens ar fi real, dar nu este.

| Emazio a răspuns:

Daca credinta in care crezi iti spune ca este impotriva naturii homosexualitatea si ca ei au fost extirpati in trecut cum ai putea tu ca adept al unei religii care condamna asta sa te comporti diferit. TU nu intelegi religile vad. Eu iti zic sa verifici tarile arabe care sunt dezvoltate si iti taie mana daca furi sau te omoara daca omori.

Si ce inseamna accepta? Eu personal ii tolerez, sa faca ce vor, sa se sarute pe strada daca vor, dar nu sunt pro promovarii LGBTQWERTY decat dupa ce un copil implineste 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DenisaO98):

Uite vezi, ti ai gasit răspunsul de la userul asta Denisa. Cu cat biserica influenteaza mai mult viata societatii cu atat societatea e mai înapoiata in gandire.

| DenisaO98 a răspuns (pentru suntserios):

De fapt, biserica te învață să trăiești așa cum trebuie, nu în destrabălare, cum multora le place. Nu înseamnă că gândesc înapoiat dacă vreau să trăiesc așa cum o vrea de la noi Dumnezeu. Dar Satana își face și el lucrarea pe acest pământ. El induce oamenilor aceste lucruri odioase în minte, fie că vrei, fie că nu. Important este să cunoști în cele din urmă adevărul.

| AC4S4 a răspuns:

Homosexualitatea este o dereglare ce are factori biologici, dar si sociali. Nu se naste nimeni cu ea si nu e permanenta.
Gruparile LGBT au o propaganda masiva in Europa de Vest si SUA. Acum vor sa o bage si prin Europa de Est. Nu ar fi avut nimeni nimic cu homosexualii daca nu era propaganda.
La referendumul pentru familie au scos la inaintare videoclipuri mincinoase si obscene.
O candidata la eurovision, Laura Bretan, nu a trecut mai departe din cauza a doi oameni "deschisi la minte" care au considerat ca trebuie sa ii dea note mici pentru ca acea fata a sustinut familia normala.
La un moment dat au inventat minciuni cum ca s-a descoperit o gena gay. Nu au argumente sau dovezi, asa ca urla in continuare "homosexualii se nasc asa", pe cand e fals.
La primul mars al lor din Cluj-Napoca s-au plans ca de ce nu i-au pus in centrul orasului, sa-i vada toata lumea. Ei vor doar atentie. Dupa mars o doamna a mers si a facut galagie la marsul pentru familie.
Unii candidati la europarlamentare sunt numiti anti-valori-europene pentru ca sustin familia normala.

Uita-te si la acest videoclip:
https://www.youtube.com/watch?v=6cCQwWkIPS0

Feminism-ProAvort-LGBT sunt toate in zona aceea. Nu oamenii normali promoveaza ura, ci gruparile LGBT si toate celelalte grupari prietene lor.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru DenisaO98):

In realitatea secolului 21 biserica te invata sa fii misogin, rasist si homofob.

Daca tu nu vrei sa traiesti in destrabalare e suficient sa ai niste valori morale pe care sa le urmaresti, nu sa traiesti dupa niste valori morale impuse cu frica de o institutie precum cea a bisericii. Eu nu am auzit cresti declarat si practicant ca nu face X pentru ca el considera ca nu e bine si ca aduce un prejudiciu altora si ca nu face X pentru ca il bate dumnezeu. Deci impresia mea e ca dumnezeu asta impune prin frica un set de legi morale.

Si sa traiesti de frioca asta impusa de un personaj imaginar... e suficient de inapoiat.

| mihai69 a răspuns:

Cuvăntul „creștinism" are prea adesea (din păcate) un „Ș" în plus...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

"frica de o institutie precum cea a bisericii"
De când biserica bagã frica in oameni?
Dacã tu asta ai inteles din Religie poti sa nu mai vorbesti despre asta.

Existã oameni prosti de toate felurile si crestini/atei.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

"De când biserica bagã frica in oameni?"
De cand exista, sau poate nu stii ce au insemna cruciadele, inchizitia samd...
Si pe langa asta de ce toti religiosii fanatici fac lucruri din teama ca ii bate dumnezeu si nu pentru ca asa simt ei ca e bine?

| MademoiselleCosmina a răspuns:

De fapt, Biblia chiar asta te invata, sa-i omori si sa-i judeci. S-o omori pana si pe fata care a fost violata.
Deci, Biblia a contribuit la transformarea lor, a crestinilor care urasc homosexualii.

| StrongHeart a răspuns:

Sistemul nostru social pe tot globul este facut in asa fel sa ne divizeze cat mai mult homosexuali vs heterosexuali,barbat vs femeie,crestin vs musulman, gras slab, inalt scund, inteligent prost, intelegi tu ideea.Asta se intampla prin manipularea opiniei publice cu ajutorul presei, acum cu internetul social-media, lucrurile astea sunt practicate de oameni care cunosc foarte bine psihologia umana si stiu cat de usor de manipular sunt oamenii si folosesc tehnici murdare.Nu mai este la moda un razboi in care se impusca oamenii,e un razboi psihologic si faptul ca ei divizeaza oamenii ii ajuta foarte mult sa isi atinga scopurile pentru ca un o grupare de oameni de la cartier,oras, tara, continent si pana la tot globul este mult mai usor sa controlezi un grup de oameni daca ii divizezi in categorii.
Nu o sa discut daca este ok sau nu sa fii homosexual, fiecare are dreptul sa faca ce vrea in patul lui, problema e ca se promoveaza foarte mult chestiile astea.
Raspsunsul crestinilor nu face decat sa intareasca ura fata de cei care nu sunt ca ei si asta nu aduce nimic bun pentru ca fanatismul mereu a fost si va fi o problema.Tot odata punandu-te in locul crestinului nu poti sa nu vezi si partea lor de adevar. Daca toti am fi homosexuali si transexuali si ce o sa mai apara, unde am ajunge in 20-30-50 de ani?
Acum,eu personal nu am nimic cu nimeni si stiu ca discutiile despre religie,politica etc aduc numai cearta.
Eu sunt crestin si ce am invatat despre Dumnezeu e ca Dumnezeu uraste pacatul. Dumnezeu iubeste pacatosul,dar uraste pacatul in sine, oricare ar fi natura lui.
Deci un crestin adevarat ar trebui sa urasca pacatul in sine, nu si pacatosul si sa arate empatie fata de cineva prins in o patima anume de care nu poate sa scape.
Deci asta e de facut, daca sustii o cauza anume, nu trebuie sa dam cuiva in cap doar pentru ca gandeste altfel ci sa intelegem ca sunt si ei oameni la fel ca mine si ca tine.