| sindrel_ana a întrebat:

Ce semnifica inelul de logodna? Care e rolul lui?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Inelul de logodna simbolizeaza o promisiune de viata, din toata punctele de vedere.

5 răspunsuri:
| dicarmencitta1957 a răspuns:

Inelul de logodna, simbolizeaza uniunea intre doua persoane care se iubesc si se doresc, iar verigheta este o promisiune pe viata, pentru cei doi sot so sotie.In mitologia greaca, mai apare inelul, atunci cand Prometeu fura focul din cer.

| debotenerte a răspuns:

Inelul de logodna semnifica : inceputul intr-o relatie serioasa care se termina cu casatoria in care vei primi al doi-lea inel care este verigheta, doar daca te cununi la biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un simbol, care a fost inventat' de egipteni.
pentru ei simboliza putere, autoritate de obicei regii purtau

grecii, etruscii si romanii au dezvoltat aceasta arta
folosirea inelului pentru "a lega" o persoana de clasa lui sociala ar putea deriva din originea legendara a inelului. In "Istoria naturala", Plinius ne spune ca inelul apare in mitologia greaca prima data, atunci cand Prometeu indrazneste sa fure focul din ceruri pentru folosul pamantenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, inelul de logodna poate fi promisiunea unei apropiate casatorii, dar verigheta reprezinta un ciclu care nu are nici inceput nici sfarsit ca si inelul.casatoria se sfarseste cand moartea va va desparti dar roadele ei raman, sa duca mai departe ciclul vietii, pana la sfarsitul veacurilor ...care nu stim daca o sa fie.

| sti a răspuns:

Nu stiu ce rol are, Eu zic sa il ceri laughing dar sa fie cu diamant!