| anonim_4396 a întrebat:

Ce simbolizeaza inelul de logodna? De ce se dau si inelul de logodna si cel de cununie?

3 răspunsuri:
| Linda a răspuns:

Eu am primit verigheta atunci cand ne-am logodit. Inelul in general cred ca reprezinta simbolul, declaratia publica a apartenetei a doua persoane. Eu cred ca inelul de logodna simbolizeaza intr-adevar logodna atunci cand este stabilita si data nuntii.

auran
| auran a răspuns:

Unii nu ti-l dau nici pe cel de logodna daramite pe cel de cununiehee hee
acum, sa fiu serioasa - reprezinta primul simbol al dragostei, unirea sufletelor datorita formei circulare pe care o are dar si piatra se zice ca are semnificatia ei adica, legatura durabila! Asa ca ai grija ce piatra alegi sa aiba inelul happy

| Kyky a răspuns:

Povestea inelului de logodna incepe undeva in Egiptul Antic, se continua in zilele noastre si se va transmite mai departe in eternitate ca o marturie a iubirii impartasite si marturisite a doua suflete ce urmeaza sa-si uneasca destinele pe viata. Inelul de logodna marcheaza trecerea femeii care il primeste la statutul de sotie, dar are si o nota figurativa, deoarece inelul de logodna este un simbol al iubirii vesnice. Actul in sine al daruirii si, respectiv, al acceptarii inelului de logodna reprezinta un moment crucial al existentei unui cuplu sau mai bine zis al existentei unei familii (pentru ca prin oferirea si acceptarea acestui inel se infaptuieste practic "nasterea" unei noi familii).

Oferind inelul de logodna barbatul isi marturiseste dorinta de a-si petrece tot restul vietii alaturi de cea pe care o considera aleasa sa, iar acceptand inelul viitoarea sotie alege sa isi supuna dragostea si viata unui singur barbat. Obiceiul purtarii inelului pe al patrulea deget al mainii stangi (inelarul) nu este deloc intamplator, acest deget fiind considerat corespondentul inimii.

[Sursa: http://www.lady4ever.ro/......imbol.html ]