| joy a întrebat:

Ce semnificatie are numele tau?

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Eu sunt un "razboinic binecuvantat de Dumnezeu" happy
mai exact, Andrei inseamna razboinic in greaca, iar Ionut inseamna "binecuvantarea Domnului", fiind nume evreiesc...

30 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Ana e un nume ebraic "hannah"si inseamna favoare, gratie, placuta, dragalasa, incantatoare, inchinata,"ascultarea rugaciunii", har.

| psiholoaga a răspuns:

Al meu vine de la aikaterine, care in greaca inseamna "pur".

eileen
| eileen a răspuns:

Elena- inseamna rasarit de soare in ebraica.

| Dara a răspuns:

Numele meu e de origine greacă si înseamnă "harul Domnului"

lolita
| lolita a răspuns:

Numele meu inseamna alb sau pufos, porecla : lolita, inseamna o copila precoce din punct de vedere sexual.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Aparator al barbatilor, oamenilor...

| leluc a răspuns:

IOANA - de la "Yochana", nume evreiesc, insemnand "binecuvântarea Domnului"

| MihaiA a răspuns:

Mihai/ Mihaela
Acest nume de baiat/fata este folosit in Romania. El corespunde englezescului Michael/a.
Sursa este o expresie ebraica insemnand "Who resembles God? (Cine se aseamana cu Dumnezeu)."
In scriptura ebraica si crestina, arhanghelul Mihail este identificat ca fiind capitan de arme, mediatorul umanitatii cu divinitatea si cel care scrie in permanenata intr-o carte faptele bune si rele din intreaga lume.

| RamonaMn a răspuns:

RAMONA - vine din spaniola si inseamna: aparare puternica

| bubu_7778 a răspuns:

La mine provine de la grecescul Andreas care am inteles ca inseamna "razboinic".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gabriela: originea din "Gowriel", nume ebraic ce inseamna "Dumnezeu e puterea mea" sau am mai gasit "eroul lui Dumnezeu" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hagi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Debora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alina are semnificatie de nobila si cred ca mi se potriveshte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ancuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer...nu stiu...credeam k ma ajuti tu sa afluhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laurentiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele meu inseamn nobila ma numesc adela care in germana veche inseamna nobil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Debora (latina) inseamna albina o femeie din vechiul testament care a fost judecatoare si nunumai happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu, pe mine ma cheama jasmin, nu am gasit semnificatia inca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele meu este diana si inseamna zeita iubirii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ce inseamna numele Ruxandra si Andreea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IONUT - Desi induce dorinta de a-i ajuta pe ceilalti, prenumele Ionut limiteaza exprimarea individualitatii si sociabilitatea si ii confera purtatorului o fire capricioasa. Idealist, vrea sa traiasca in pace si armonie, ceea ce il determina sa evite situatiile conflictuale. E rezervat, sensibil si timid, desi se straduieste sa para sigur pe el si increzator. Secretos in multe privinte, detesta ca altii sa se bage in treburile lui, astfel incat nu este foarte deschis la prietenii. Abia atunci cand simte ca poate avea incredere in cei din jur isi deschide sufletul in fata lor. Altruismul si generozitatea sa ii atrag ca un magnet pe cei care vor sa profite de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iko

| manke a răspuns:

Eu sunt Sara (Printesa) http://www.prenumelepotrivit.ro/sara/

| nykol112 a răspuns:

Nikoleta: popor victorios big grin

| skumpic96 a răspuns:

Denisa care inseamna frumusete :-p laughing

| Hawaianu a răspuns:

Eu sunt Darius, mai exact numele meu este persan iar intelegerea lui in latina este "posedat de bine"happyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappy