| Andreea_Maria_Biscianu_1991 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa am o relatie cat mai buna cu parteneru de viata

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Uite cateva idei verificate in cei 7 ani ai mei de casnicie (stiu, nu e mult, dar au fost ani frumosi si fericiti si acum ne iubim mai mult decat cand ne-am casatorit, desi ne iubeam si atunci enorm):
- nu-i face niciodata istericale (daca poti. Daca nu poti, fa-i istericale cat mai rar posibil. Intotdeauna cand vrei sa-i reprosezi ceva, lasa sa treaca 2-3 zile si daca dupa acest interval problema ti se mai pare importanta, reproseaza-i atunci, cu tot calmul castigat in aceste zile).
- nu-i critica niciodata familia sau prietenii. Parintii si bunicii lui sunt cei care i-au dat nastere, l-au crescut, l-au educat, l-au ingrijt. Datorita lor tu ai acum alaturi omul pe care il iubesti. Le esti datoare cu respect si toleranta fata de greseli pentru acest dar pe care ti l-au facut. Prietenii lui sunt asemenea lui. Nu uita ca omul care i-a ales sa-i fie prieteni te-a ales si pe tine sa-i fii partenera de viata. daca ii contesti alegerile in materie de prieteni, inseamna ca nu prea ai ce-i cauta alaturi (fie a ales prost, fie nu te cunoaste indeajuns).
- nu-i impune ore fixe de venit acasa si nu-l verifica excesiv. Mai degraba fa in asa fel incat sa stiti amandoi unde merge celalalt si cam pe la ce ora vine acasa.
- nu-l cicali legat de imbracaminte, tabieturi, etc.
- iesi intotdeauna cu el cand iti cere. Altfel n-o sa ti-o mai ceara. Oricat de obosita ai fi, lasa tot si simtiti-va bine la o bere cu prietenii lui. Aaaa, si daca iesi cu el desi n-ai chef, nu sta acra toata seara ca tu maine ai serviciu de la 8 la 8, relaxeaza-te, gandeste-te ca maine e sambata, simte-te bine si fa-l sa se simta bine.
- nu-i refuza micile nebunii in pat. Chestii de genul: eu nu fac asta, eu nu pun mana, eu nu incerc, il fac sa se intrebe daca il iubesti.
- spune-i mereu ce calitati apreciezi la el. lauda-l ca e cel mai bun amant, cel mai atent iubit, cel mai bun bucatar. Daca face ceva in casa, lauda-l si lasa-l sa inteleaga ca ii apreciezi munca. Daca ii spui: eu spalam mai bine faianta, va zice: data viitoare spal-o tu!
- lauda-i reusitele de fata cu familia lui si a ta, de fata cu prietenii. Nu il critica niciodata in public. E partenerul tau, daca spui ceva rau de fata cu altii despre el, e ca si cum ai spune ceva rau despre tine. Fiti uniti in public, rufele murdare se spala acasa.
- fa-i mereu cate o surpriza dar nu i-o scoate pe nas. fa-i de exemplu mancarea favorita, dar nu-l certa ca a intarziat cu baietii la o bere si s-a racit in timp ce tu latrai de foame. Recupereaza ce se poate recupera cu zambetul pe buze.
- respecta-i deciziile privind timpul si banii comuni. Gandeste-te intai daca sunt gresite si nu-l contrazice doar fiindca ideea ta era alta.
- si mai ales iubeste-l, arata-i-o si spune-i-o cat de des.

| milan9 a răspuns (pentru Brigaela):

Faine aceste lucruri de respectat. happy Daca ar constientiza toti cat sunt de importante... :

"- nu-i face niciodata istericale (daca poti. Daca nu poti, fa-i istericale cat mai rar posibil. Intotdeauna cand vrei sa-i reprosezi ceva, lasa sa treaca 2-3 zile si daca dupa acest interval problema ti se mai pare importanta, reproseaza-i atunci, cu tot calmul castigat in aceste zile).
- nu-i critica niciodata familia sau prietenii. Parintii si bunicii lui sunt cei care i-au dat nastere, l-au crescut, l-au educat, l-au ingrijt. Datorita lor tu ai acum alaturi omul pe care il iubesti. Le esti datoare cu respect si toleranta fata de greseli pentru acest dar pe care ti l-au facut. Prietenii lui sunt asemenea lui. Nu uita ca omul care i-a ales sa-i fie prieteni te-a ales si pe tine sa-i fii partenera de viata. daca ii contesti alegerile in materie de prieteni, inseamna ca nu prea ai ce-i cauta alaturi (fie a ales prost, fie nu te cunoaste indeajuns).
- nu-i impune ore fixe de venit acasa si nu-l verifica excesiv. Mai degraba fa in asa fel incat sa stiti amandoi unde merge celalalt si cam pe la ce ora vine acasa.
- nu-l cicali legat de imbracaminte, tabieturi, etc.
- iesi intotdeauna cu el cand iti cere. Altfel n-o sa ti-o mai ceara. Oricat de obosita ai fi, lasa tot si simtiti-va bine la o bere cu prietenii lui. Aaaa, si daca iesi cu el desi n-ai chef, nu sta acra toata seara ca tu maine ai serviciu de la 8 la 8, relaxeaza-te, gandeste-te ca maine e sambata, simte-te bine si fa-l sa se simta bine.
- spune-i mereu ce calitati apreciezi la el. lauda-l ca e cel mai bun amant, cel mai atent iubit, cel mai bun bucatar. Daca face ceva in casa, lauda-l si lasa-l sa inteleaga ca ii apreciezi munca. Daca ii spui: eu spalam mai bine faianta, va zice: data viitoare spal-o tu!
- lauda-i reusitele de fata cu familia lui si a ta, de fata cu prietenii. Nu il critica niciodata in public. E partenerul tau, daca spui ceva rau de fata cu altii despre el, e ca si cum ai spune ceva rau despre tine. Fiti uniti in public, rufele murdare se spala acasa.
- fa-i mereu cate o surpriza dar nu i-o scoate pe nas. fa-i de exemplu mancarea favorita, dar nu-l certa ca a intarziat cu baietii la o bere si s-a racit in timp ce tu latrai de foame. Recupereaza ce se poate recupera cu zambetul pe buze.
- respecta-i deciziile privind timpul si banii comuni. Gandeste-te intai daca sunt gresite si nu-l contrazice doar fiindca ideea ta era alta.
- si mai ales iubeste-l, arata-i-o si spune-i-o cat de des."

As mai aduga aici si:
- respectarea reperelor morale, cele care consolideaza coloana vertebrala a oricarei relatii;
- respectul reciproc profund si empatia;
- rugaciunea pentru celalalt, pentru copii si pentru binele relatiei;
- evitarea refuzului direct (atunci lucrul in sine nu pune probleme in privinta demnitatii si nu te afecteaza in mod categoric negativ). Daca esti totusi uneori pusa in situatia sa refuzi ceva (sa-l scarpini dupa cap, sa faci o poza in plus sau sa-i faci o mamaliguta calda cand are el nevoie happy, etc. ) si suntem uneori in situatia de a refuza, evita totusi un refuz direct, unul care sa lase si posibilitatea ca ai PUTEA fi de acord, dar "ai prefera" totusi... happy

| BiuL a răspuns:

Sa comunici deschis. sa ii zici ce te deranjeaza in relatie si el la fel...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Eşti de laudă că doreşti să ai o familie unită. Sper că aici vei găsi unele sfaturi.
http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunicarea e cheia unei relatii de succes, armonia, intelegerea de ambele parti, sustinerea reciproca. Fara reprosuri, fara discutii inutile. Restul sfatului se regaseste in ceea ce spune si Brigaela. Un aspect extrem de kmportant-totul facut in 2- daca unul trage in stanga si altul in dreapta (amanoi sa fiti in acelasi punct cu cele spuse de brigaela- asta este armonie etc) asta e- tu poti spune decat ca ai facut tot ce se putea ca totul sa mearga intre voi. Succes.

| stefania94 a răspuns:

Priviti rasaritul impreuna - fie ca sunteti la mare sau pe balcon, rasaritul de vede la fel de frumos atunci cand ai langa tine pe cel pe care il iubesti.
Trimite-i mesaje scurte - cuvintele sunt mult mai incarcate emotional atunci cand sunt citite. Mesajele scurte in care ii spui cat de multi il iubesti fac deliciul fiecarui cuplu.
Sarutul frantuzesc - buzele sunt facute ca sa fie sarutate. Surprinde-ti iubitul cu un sarut frantuzesc si reactiile nu se vor lasa asteptate.
Prinde-l de mana atunci cand nici nu se asteapta - gesturile simple sunt cele mai frumoase. Fie ca sunteti la o petrecere, la film sau in parc, prinde mana iubitului tau si strange-o cat poti de tare. Asa va stii ca esti acolo pentru el.
Sopteste-i lucruri frumoase - spune-i ce iti place la el sau ca vrei sa il saruti, atunci cand sunteti la un film sau la o iesire cu prietenii; cu siguranta ceilalti vor fi invidiosi pe iubitul tau.

Alinta-l - gaseste un nume care sa i se potriveasca numai lui. Sa nu uitam ca barbatilor le place sa fie alintati.
Sarutati-va fiecare parte a corpului - iubeste si saruta fiecare parte din trupul partenerului tau. Barbatilor le place sa fie sarutati si mangaiati.

Tine-l in brate cand dormiti - arata-i de mult il iubesti si tine-l strans in brate pana adoarme.
Dezbracati-va unul pe celalalt - ajuta-ti iubitul sa se dezbrace, incet. Este cel mai frumos preludiu.
Invata sa spui "te iubesc" in mai multe limbi - invata sa-i spui TE IUBESC in mai multe limbi. Trimite-i un mesaj si lasa-l sa descopere singur ce inseamna!
Invata sa spui iarta-ma - ai gresit, dar nu vrei sa iti recunosti. Lasa orgoliul la o parte si invata sa spui iarta-ma. Impacarile sunt cele mai dulci momente!

| stefano200 a răspuns:

Partenerul de viata este multumit cat ii cauti in coarne cum l-ai suparat deveni vesnicul copil rasfatat al mamei lui.Din pacate partenerii de sex masculin romani sunt vesnic nemultumiti indiferent cat te-ai da tu pe sub pamant.Ca sa ai o relatie cat mai buna cu el trebuie sa te faci respectata si apreciata la valoarea ta reala. Atat