| LULUTZAwhitYOU a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa devii frate de cruce cu cineva? Eu am o prietena care spune ca trebuie sa te tai...Si nu mai stiu ce.Va rog sa mi spuneti concret legenda

11 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Sa va taiati si sa va beti singele e un ritual primitiv, de intrare intr-o banda mai mult decit de a te infrati cu cineva.
ca sa fiti "frati de cruce" trebuie pur si simplu sa va aveti ca fratii, nu e nevoie de un ritual.

| Robin0744 a răspuns (pentru thealchemist):

Poți fi prieten cu o altă persoană fără un ritual special, evident. Întrebarea viza însă ritualul, ceea ce se înțelege în anumite comunități din diferite locuri prin „frate de cruce". Sigur că e un tip de inițiere care exaltă imaginația. Copiii din Tom Sawyer întemeiază o bandă și semnează contractul cu sînge. Gest simbolic, nu că n-ar fi fost bine și cu cerneală.

| noktambul a răspuns:

Nu trebuie sa te tai, nu trebuie sa faci nimic! Astea sunt prostii! Trebuie doar sa ai un comportament fata de persoana aleasa ca frate (sora) de cruce ca fata de cel mai iubit membru al familiei tale : devotament, intelegere, spirit de sacrificiu, sprijin neconditionat etc. Chestia cu taiatul e o superstitie. Ce, daca ne taiem in palma si dupa aia ne amestecam sangele ne simtim obligati sa ne simtim ca fratii?! Ne putem simti ca fratii si fara sa ne provocam rani inutile.

| doc69 a răspuns:

Fratia de cruce este legatura pe care o fac mai multi insi spre a se uni intre ei pana la moarte, cu scopul de a dobandi, mai ales, bunuri materiale si sociale in lupta cu semenii lor. Ei isi gusta sangele reciproc, fac juraminte paganesti, la care adauga si legaturi crestine, si daca gasesc preoti nestiutori, le smulg binecuvantarea sub diferite forme, ca niste furi de cele sfinte si vrajitori periculosi. Biserica a osandit aceasta: "Preotii nicidecum sa indrazneasca a face fratii de cruce, caci aceasta este fara de lege".-Molitfelnic.

| TheAce a răspuns:

Legenda spune ca trebuie sa te tai in palma si sa formati in acest fel o ''legatura de sange''. Se poate insa face si simbolic, fara sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor)) Ce va poate trece prin cap!

| LULUTZAwhitYOU explică (pentru anonim_4396):

Nu aveam de gand sa fac asta era o simpla curiozitate

Răspuns utilizator avertizat
| Robin0744 a răspuns:

E o superstiție. Fie că frații (surorile) de cruce (sau de sînge) își fac o tăietură la braț, pe piept pe frunte și își unesc rănile, fie picură în apă sînge de la ei și beau fiecare sîngele celuilalt. Ritualul e descris și în unele cărți - Winettou de Karl May de pildă.

| Your5angel a răspuns:

Draga, ca sa devii frate de cruce cu cineva trebuia ca atunci cand te-ai botezat sa nu iti fie aruncata apa..Ca mai apoi in ea sa fie botezat alt copil.Astfel devii frate sau sora de cruce cu acel copil. In alt mod nu poti! Sper ca ti-am fost de ajutor! Pentru detalii poti folosi Priv-ul... Fundita?

| Luiza002 a răspuns:

Mie mi-a spus mama mea ca daca vrei sa devi frate de cruce cu cineva trebuie sa va taiati amandoua in acelasi timp si in acelasi loc(la mana, la deget...). Fundahappy