Întrebare recomandată | danutzamika a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa imi organizez finantele? Mama mea este plecata in strainatate si locuiesc cu bunica. S-au certat caci bunica ii tot cere lui mami bani anapoda si acum bunica nu vrea sa mai stie de mine. Mami imi trimite lunar 100 euro din care trebuie sa ii dau bunicii cam 200 ron si de restul trebuie sa iau de mancare si sa ma imbrac. Ma poate ajuta cineva cum sa ma organizez ca sa fie bine?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Putin iti mai trimite maica-ta. Bunica nu are pensie?

| FeliciaCorinaA a răspuns:

100 de euro lunar nu sunt bani anapoda. Eu am locuit cu bunica acum 5 ani si mama imi trimitea 300 de euro si uneori chiar nu ne ajungeau. Cu siguranta bunica ta a fost cea care te-a intretinut cu adevarat pana acum asa ca sfatul meu este sa ii spui mamei tale sa rezolve aceasta situatie pentru ca nu se comporta foarte matur. Inainte de toate ar trebui sa se gandeasca la faptul ca bunica ta ii ofera un ajutor de nepretuit avand grija de tine.

| Ohaithar a răspuns:

Din experiența personală cu 60 de euro nu poți supravețui cum trebuie. Nu știu câți ani ai, sau cum te descurci, dar probabil încă trăiești pe banii bunicii, chiar dacă mama ta îți trimite bani. Încearcă să rezolvi conflictul între mama ta și bunica ta, și explică-le că din toată treaba asta doar tu ai de suferit.

| skyper07070 a răspuns:

CU 250 roni e cam greu adica pentru mancare ti-o ajunge daca te zgarcesti dar pentru haine noi in niciun caz, bunici tai au dreptate cand zic ca au nevoie de bani, dar mama ta munceste din greu si ii este si ei greu sa dea mai mult din putinul care il face si ea, deci nu poti sa dai niciuneia dintre parti dreptate pentru ca tu esti balanta si trebuie sa incerci sa ti totul in echilibru incearca s=ai faci sa se impace

| vladimir199 a răspuns:

Incearca sa mediatizezi conflictul, iar daca nu reusesti, incearca sa vorbesti cu mama ta asupra finantelor adica un buget mai mare pentru cele necesare. Daca ai 16 ani iti poti gasi o slujba part-time. Funda?

| danutzamika explică:

Are bunica pensie. Nu vor sa se impace si din septembrie o sa merg la cineva in gazda. Mami spune ca imi va plati gazda si imi da de mancare si celelalte 100 lei pe saptamana