| pisyyy a întrebat:

Cine poate sa explice cel mai bine termenul de relatie platonica-atat o explicatie elevata cat si una pe intelesul tuturor-primeste o funda:*

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

Este forma cea mai pura a iubirii, fiind lipsita de sexualitate. Desigur, ideea ca sexul ar fi cel care face iubirea mai putin pura nu incanta pe nimeni. Dar aici vorbim de iubirea discutata cu atata pasiune de Platon in dialogurile sale. Potrivit filosofului, aceasta dragoste se exprima intelectual, si nu fizic. Mai puternica decat frumusetea materiala este cea spirituala: frumusetea ideilor, a sentimentelor. Pentru Platon, dragostea nu este nici frumoasa, nici buna, ci este insasi setea de frumusete si bunatate. In general, spunem despre o iubire ca este platonica atunci cand stim ca nu se poate consuma, ca nu se poate materializa. Pana la urma iubirea platonica isi face loc in viata fiecarui individ. Aproape fiecare dintre noi cunoaste, mai devreme sau mai tarziu, dragostea platonica. Important este sa trecem cu usurinta peste aceste trairi, sa ne concentram asupra sentimentelor, a relatiilor care pot avea o finalitate.

1 răspuns:
| Julia89 a răspuns:

Platonica deci e vb de un cuplu in care un membru din acel cuplu il iubeste pe celalalt membru dar el nu poate raspunde sentimentelor din alte cauze.dar il/o iubesti. sper ca ai inteles