| SashaOverSaamar a întrebat:

Ce inseamna termenul de Wi-Fi in materie de telefoane mobile?! Pentru ca as dori sa achizitionez un telefon care din cate am inteles nu are 3G si Wi-FI si sunt putin nelamurita de ce as pierde daca as alege acest tip de telefon! Daca poate cineva sa imi explice ...sa explice mai pe intelesul meu adica pe intelesul unui om care nu prea are experienta in materie de telefoane. Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| RossSaid a răspuns:

Wi-FI - Un dispozitiv electronic care are integrata aceasta tehnologie (un PC, consola de jocuri, telefon mobil, MP3 player, sau PDA) se poate conecta la Internet atunci cand se afla in raza unei retele wireless conectate la Internet. Raza de acoperire a unuia sau a mai multor puncte de acces interconectate (hotspot), poate varia de la aria unei camere, pana la mai multi kilometri patrati acoperiti prin zone de acces care se intrepatrund.
In plus pe langa accesul restrictionat acasa sau la perimetrul unui birou, Wi-Fi poate permite si accesul public tot prin intermediul hotspot-urilor, acest lucru putand fi gratuit sau taxat prin inscrierea la anumite organizatii care ofera acces la Internet (Internet provider). Aeropoartele, hotelurile, restaurantele si cafenelele ofera adesea clientilor acces gratuit la Internet prin intermediul Wi-Fi. Uneori si autoritatile publice sau firme care doresc sa-si promoveze imaginea ofera acces gratuit la Internet.
O alta facilitate pe care tehnologia Wi-Fi o ofera este posibilitatea conexiunii peer-to-peer(de la utilizator la utilizator), adica ofera posibilitatea a doua computere sa se conecteze unul la celalalt, conexiune care s-ar putea dovedi utila fie in transferul de date intre doua computere din aceeasi cladire, fie la jocuri.

3G - Ca suporta apeluri video

| andrei_6254 a răspuns:

Wi-Fi este un fel de wireless dar pentru telefon. poti sa te conectezi la net daca ai acasa un router wireless sau de exemplu daca esti intr-un aeroport sau intr-un mall...
intelegi.