| CriSSa537 a întrebat:

CITITI TOT PLZ SI >>AJUTATI-MA E cam naspa situatia dar....Deci,parintii mei sunt certati de 1 an, stam toti 3 in aceeasi casa dar au pus actele de divort. Tata nu vrea sa plateasca pensia alimentara ca pentru el inseamna foarte mult 1200lei adica 12milioane, a spus ca el o sa contribuie cu bani adica de fiecare data cand am nevoie de ceva sa ma duc cu bonul la el ca sa-mi dea banii.mi se pare stupid.a zis ca el nu da banii de la pensia alimentara pentru chirie.Acum faza e ca o sa trebuiasca sa vina cei de la Protectia Copilului sa vb cu mine din cate am inteles.Acum intrebarea este..Ar mai fi sanse ca eu sa primesc pensia alimentara daca tata refuza sa o dea? Ce ar trebui sa spun la acei oameni care vin de la protectia copilului?(mentionez ca raman la mama)Va rog..help.sa-mi explice cei care au trecut prin asta si ce intrebari v-au pus cand v-au interogat? msssss mult. Funda+vot

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Te sfatuiesc sa incetezi sa te bagi in "razboiul" parintilor tai! Pentru tatal tau, replica "si eu, cu ea!" a avut un impact extrem de dureros--- de aici si, poate din cauza multor asemenea replici, a adoptat, ulterior, un anume comportament ( se izoleaza in camera lui, plateste doar cheltuiala ta personala!)
Pentru tine, ca fiica, atat mama cat si tata inseamna PARINTI --- vai de ce-l care nu-i are!

Poti fi linistita in privinta pensiei--- vei primi atat cat se va stabili prin instanta( in cazul in care, intre timp, parintii nu se vor impaca!)

Legat de chestiunea cu cei de la Protectia copilului, te sfatuiesc sa raspunzi strict numai la intrebari, fara a te hazarda in comentarii si interpretari personale ale unor fapte sau atitudini ale parintilor tai( asa cxum ai facut-o acum, postandu-ti intrebarea!) ---asta, pentru ca esti un copil la o varsta care are nevoie de ambii parinti!

Cu convingerea ca iti iubesti in egala masura ambii parinti, iti doresc numai bine!

36 răspunsuri:
| CriSSa537 explică (pentru catafan):

Sunt fata...

| catafan a răspuns (pentru didiDia):

Mai devreme sau mai tarziu isi va da seama de acest lucru

| CriSSa537 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date, s-a terminat tot divortul si tipa de la tribunal a zis ca o sa plateasca dupa lege(pensie alimentara)...

| CriSSa537 explică (pentru alessia5158):

Scuze ca iti raspund cu intarziere dar nu am avut timp...Replica "si eu, cu ea"nu cred ca i-a pasat foarte tinand cont ca el nu prea ma baga in seama zile intregi.Sinccer divortul parintilor nu ma afecteaza deloc, deoarece cu ei divortati sau casatoriti e practic acelasi lucru, daca eu nu sunt bagata in seama de taicamiu.Toata lumea mi-a zis ca voi suferi din cauza asta.dar nu e asa, cel mai rau imi pare pentru mama...o sa fie putin greu la inceput dar o sa ma obisnuiesc.Mersi mult pentru raspuns:*

| alessia5158 a răspuns (pentru CriSSa537):

Doar tu poti stii care sunt realitatile din familia ta --- eu, nu! Dar, nu-l alunga din suflet pe tatal tau! De regula, barbatii sunt mai orgoliosi decat femeile--- uneori, chiar daca gresesc, nu vor recunoaste!---se'nchid in sine si tot ei isi ascut "armele"!
Pana i se domoleste "focul", iscat dintr-un "razboi" care nu-i al tau, arata-i ascultare si iubire --- el este tatal tau! Iar ei, amandoi, sunt parintii tai!--- sa nu uiti asta, chiar daca unul sau altul dintre ei vor incerca sa te atraga in tabara lui. Tu ramai neutra si daruieste iubire si respect amandurora.

Numai bine, acum si-n viitor!

| CriSSa537 explică (pentru alessia5158):

Mersi,eu incerc sa vb cu el dar ma resping, zice ca are trebuie sau ca se uita la filme.