| CriSSa537 a întrebat:

CITITI TOT PLZ SI >>AJUTATI-MA E cam naspa situatia dar....Deci,parintii mei sunt certati de 1 an, stam toti 3 in aceeasi casa dar au pus actele de divort. Tata nu vrea sa plateasca pensia alimentara ca pentru el inseamna foarte mult 1200lei adica 12milioane, a spus ca el o sa contribuie cu bani adica de fiecare data cand am nevoie de ceva sa ma duc cu bonul la el ca sa-mi dea banii.mi se pare stupid.a zis ca el nu da banii de la pensia alimentara pentru chirie.Acum faza e ca o sa trebuiasca sa vina cei de la Protectia Copilului sa vb cu mine din cate am inteles.Acum intrebarea este..Ar mai fi sanse ca eu sa primesc pensia alimentara daca tata refuza sa o dea? Ce ar trebui sa spun la acei oameni care vin de la protectia copilului?(mentionez ca raman la mama)Va rog..help.sa-mi explice cei care au trecut prin asta si ce intrebari v-au pus cand v-au interogat? msssss mult. Funda+vot

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Te sfatuiesc sa incetezi sa te bagi in "razboiul" parintilor tai! Pentru tatal tau, replica "si eu, cu ea!" a avut un impact extrem de dureros--- de aici si, poate din cauza multor asemenea replici, a adoptat, ulterior, un anume comportament ( se izoleaza in camera lui, plateste doar cheltuiala ta personala!)
Pentru tine, ca fiica, atat mama cat si tata inseamna PARINTI --- vai de ce-l care nu-i are!

Poti fi linistita in privinta pensiei--- vei primi atat cat se va stabili prin instanta( in cazul in care, intre timp, parintii nu se vor impaca!)

Legat de chestiunea cu cei de la Protectia copilului, te sfatuiesc sa raspunzi strict numai la intrebari, fara a te hazarda in comentarii si interpretari personale ale unor fapte sau atitudini ale parintilor tai( asa cxum ai facut-o acum, postandu-ti intrebarea!) ---asta, pentru ca esti un copil la o varsta care are nevoie de ambii parinti!

Cu convingerea ca iti iubesti in egala masura ambii parinti, iti doresc numai bine!

| CriSSa537 explică (pentru alessia5158):

Scuze ca iti raspund cu intarziere dar nu am avut timp...Replica "si eu, cu ea"nu cred ca i-a pasat foarte tinand cont ca el nu prea ma baga in seama zile intregi.Sinccer divortul parintilor nu ma afecteaza deloc, deoarece cu ei divortati sau casatoriti e practic acelasi lucru, daca eu nu sunt bagata in seama de taicamiu.Toata lumea mi-a zis ca voi suferi din cauza asta.dar nu e asa, cel mai rau imi pare pentru mama...o sa fie putin greu la inceput dar o sa ma obisnuiesc.Mersi mult pentru raspuns:*

| alessia5158 a răspuns (pentru CriSSa537):

Doar tu poti stii care sunt realitatile din familia ta --- eu, nu! Dar, nu-l alunga din suflet pe tatal tau! De regula, barbatii sunt mai orgoliosi decat femeile--- uneori, chiar daca gresesc, nu vor recunoaste!---se'nchid in sine si tot ei isi ascut "armele"!
Pana i se domoleste "focul", iscat dintr-un "razboi" care nu-i al tau, arata-i ascultare si iubire --- el este tatal tau! Iar ei, amandoi, sunt parintii tai!--- sa nu uiti asta, chiar daca unul sau altul dintre ei vor incerca sa te atraga in tabara lui. Tu ramai neutra si daruieste iubire si respect amandurora.

Numai bine, acum si-n viitor!

| CriSSa537 explică (pentru alessia5158):

Mersi,eu incerc sa vb cu el dar ma resping, zice ca are trebuie sau ca se uita la filme.

36 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Tatal tau este obligat sa plateasca pensie alimentara atata vreme cat tu esti minor, sau daca esti major insa nu lucrezi si esti student. Pensia in mod obisnuit este 1/3 din castigurile lui.

| pisoias a răspuns:

Daca exista o hotarare judecatoreasca este obligat sa plateasca pensia alimentara.Deci nu e ceva benevol(daca vrea iti da ). Nici card nu poti sa-ti faci daca esti minor.Numai mama ta te poate ajuta in acest sens facand o plangere la tribunal.Dar de obicei stiu ca aceasta pensie se opreste din salariu.

Apache
| Apache a răspuns:

Tatal tau nu are de ales...e obligatoriu sa plateasca pensia alimentara daca decizia e definitiva!
Dar cred ca are dreptul la reducerea sumei...

| CriSSa537 explică (pentru Apache):

El a zis ca s-a bagat acum o regula si ca poate da bani numai cand ii cer adica, ma duc la el cu bonul de la ce am cumparat si imi da atunci banii, mersi de raspuns...

| catafan a răspuns:

Gandeste-te ca intr-o zi isi va rupe piciorul (doamne fereste) si nu va mai putea lucra, il vei obliga sa iti ofere pensia alimentara, chiar daca acesta nu va avea de unde sa-ti ofere? Si apropo niciodata un parinte nu-ti va vrea raul ci se va sacrifica pe cat posibil sa o duci mai bine, stiu de la tatal meu, daca ar ramane doar cu 1 leu in buzunar si i-as cere mi i-ar da! Gandeste-te bine, nu ai nevoie de noi sa iei o decizie pripita doar pune-te in locul fiecaruia si iti vei da seama usor

| CriSSa537 explică (pentru catafan):

Tata are salariul 5000lei,si nu e genu de persoana care s-ar sacrifica pentru mine, te asigur il cunosc, uneori sunt zile in care nu il vad deloc deoarece cand vine de la serviciu se inchide in camera lui, si cand a zis mama ca vrea sa divorteze, el a zis ca:bine, dar zbori din casa..Si eu am zis atunci:Si eu cu ea! mi-a raspuns tata ca bine...deci,chiar nu i-a pasat.

| didiDia a răspuns (pentru catafan):

Hai nu-l mai pupa atata in c*r pe tatal acesta aproape denaturat ca nu merita nici o lauda, bine? Vezi-ti de viata ta si nu mai sfatui lumea sa faca prostii.

| Apache a răspuns (pentru didiDia):

Iar tu nu mai judeca o persoana pe care nu o cunosti in viata reala

| catafan a răspuns (pentru CriSSa537):

Pai ce as putea spune, eu nu as lua nici un ban de la el si stii de ce cand te vei face mare vei regreta lucrul asta, arata-i ca te descurci fara ajutorul sau, cand va inainta cu varsta sigur va avea nevoie de tine si atunci ii vei putea intoarce spatele foarte frumos fara nici un regret, asa iti va scoate ochii sau iti va spune ca daca nu era el mureai de foame, eu zic sa nu ajungi aici si sa-i arati si tu indiferenta in acelasi mod cum el ti-a oferit. Eu asa as face, mi se par toatal gresite toate parerile „cerei mai multi bani", ce ai putea face cu banii? Important e sa ai un suflet mare si bun e cea mai scumpa avere

| catafan a răspuns (pentru didiDia):

Il pup in c*r. Invata sa vorbesti, atunci cand un parinte nu isi mai are „puiul" langa el i se sfasie inima de durere, o sa fii si tu parinte (daca nu esti de alta natura) si cand iti va pleca copilul de langa tine te vei simti ca si cum nu ai avea nimic, tatal lui isi va da seama de ce a pierdut mai devreme sau mai tarziu, niciodata nu existawinking

| didiDia a răspuns (pentru catafan):

Mai, din ce zice CriSSa537, nu mi se pare ca tatal tine foarte mult la ea si prin urmare nu cred ca va fi vorba de nici o sfasiere de suflet cum zici tu.

| didiDia a răspuns (pentru Apache):

Am vorbit cu tine cumva? NU. Atunci de ce te bagi in seama aiurea? Duci cumva lipsa de atentie?

| Apache a răspuns (pentru didiDia):

Dar tu de ce imi dai un reply cand nu te-am atacat in mod direct?
Zic doar ca nu e bine sa judeci o persoana pe care nu o cunosti in realitate...fie ca e adevarat ce a zis ea sau nu
*sa nu crezi ca tin cu tatal*

| didiDia a răspuns (pentru Apache):

Mai, Apache, noi trebuie sa ne dam cu parerea daca vrem sa ajutam macar un picut initiatorul subiectului. Daca toti am zice,, nu ma bag, nu cunosc personajele'', inseamna ca nu ar mai avea rost TPU-ul.

| CriSSa537 explică (pentru catafan):

Sunt fata...

| catafan a răspuns (pentru didiDia):

Mai devreme sau mai tarziu isi va da seama de acest lucru

| mixxjim a răspuns:

Suna la 116 111, este telefonul copilului, este gratuit, poti suna intre orele 08.00-24.00, acolo raspund psihologi si asistenti sociali care se confrunta cu situatii de acest gen si stiu cel mai bine ce sa-ti spuna, si din punct de vedere legal (daca e adevarat ce a spus tatal tau ca nu mai e obligat sa-ti plateasca pensia) si din punct de vedere al discutiei cu cei de la protectia copilului si poate si niste alte sfaturi in plus happy. curaj si putere sa treci cu bine peste toate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum sta treaba: probabil ca divortul dintre parintii tai au o radacina adanca in disensiunile lor material-financiare. In acest caz, tatal tau este complet ofuscat pe maica-ta la capitolul cheltuieli, si desi nu are dreptate, incearca orice sa o "pedepseasca" prin limitarea banilor pe care ii da. Probabil considera ca ii cheltuie aiurea, ceva, cine stie ce pitici are pe creier.
Oricum, legal tu ai dreptul la 20% din salariul lui, ca pensie alimentara. Solutia care mi se pare mie cea mai eleganta ar fi sa vorbesti direct cu el, si sa ii propui sa-ti faca un card de credit pe numele tau, pe care sa ti-l alimenteze lunar cu suma datorata. Astfel o sa se considere implicit ca tu accesezi direct banii, fara sa ii "cheltuie maica-ta aiurea", sau ce alte ciudatenii mai gandeste el.
Du-te si incearca sa il convingi amiabil, ca sa nu fie necesar judecata aiurea prin tribunale pentru recuperarea pensiei de drept. daca vrea bonuri, chestii, spune-i ca asa poate primi lunar extrasul de cont de pe card, ca sa vada pe ce s-au cheltuit banii, na! Poate il linistesti.

| papusica987 a răspuns:

...Nu stiu tata nici macar nu s-a prezentat la divort. ce sa mai spun de pensia alimentara ca de 9 ani de cand sunt despartiti nu am vazut-o nici macar odata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru papusica987):

Si maica-ta n-are gura sa ceara in instanta executarea silita a lu' nemernicul ala? Sa recupereze toate sumele restante voua, cum e moral si legal?

| papusica987 a răspuns (pentru anonim_4396):

A facut tot ce se puteaoh go on dar nu am putut da de el (nu stim unde sta)....nu stau eu in banii lui, asta e.sincera sa fiu nu vreau nimic de la el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru papusica987):

Cauta-l pe faiz si da-i like laughing

| papusica987 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughingnu nu

| roxaa15 a răspuns:

Pensia alimentara va fi stabilita de judecator in functie de salarul lui, deci se prea poate ca pensia alimentara sa fie mai mare de 1200 tinand cont ca are un salar de 5000. Cat despre cei de la protectia copilului fi sincer cu ei. Bafta si iti doresc sa treci cat mai usor peste divortul parintilor deoarece nu e simplu pentru un copil

| baiatuucupizzza a răspuns:

Daca asta e comportamentul tatalui tau ar fi mai bine sa ii ceri 3000 de lei la 5000 lei pe care ii are el ar trebui sa se gandeasca si la tine tata lucreaza la mina si debea primeste 2000lei pe luna si suntem 4 in familie si ne descurcam iar el are 50 mil si este avar pentru 12 mil eu daca as fi in locul tau i-as cere mai mult esti copilul lui nu esti un cersetor esti ''acel copil din sangele lui''. Stai cu mama ta si lasa-l pe el sa se descurce cum vrea daca crezi ca nu ii pasa de tine.Ar trebui sa isi deie viata pentru tine.Iar el pentru nici un sfert din salariu nu vrea sa tii deie.Succes!

| Estera123 a răspuns:

Si eu am trecut printr-o situatie de genul asta acum vreo 10 ani. Mama nu a vrut ca eu sa primesc pensie alimentara pentru ca nu vroia sa mai aiba de aface sub nicio foprma cu el, dar el era obligat. Mama a acceptat. Daca tatal tau nu o va plati, mama ta poate sa il dea in judecata., Dar presupun ca va plati, ca sa nu se ajunga la ceva si mai urat.

| CriSSa537 explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date, s-a terminat tot divortul si tipa de la tribunal a zis ca o sa plateasca dupa lege(pensie alimentara)...

| pufy6646475 a răspuns:

Vrea,nu vrea este obligat sa-ti dea pensie alimentara.La protectia copilului spui ca nu vrea sa ti-o plateasca.Nu vezi ca nu se indura sa dea 1200de lei din 5000 de lei pentru COPILUL LUI.Ca banii astia sunt pentru ingrijirea ta, nu sunt bani aruncati pur si simplu.In afara de siuatia materiala mai este si cea morala.Sa vorbeasca cu tine si sa stie de ce ai nevoie, cand ai nevoie si sa-ti dea un leu sau un sfat parintesc, un gand pozitiv(dupa caz). Parintii tai nu mai sunt impreuna dar el e tot tatal tau.Nu e obligat sa se sacrifice pentru tine, dar macar se prefacea(macar)ca ii pasa.
P.S:in legatura cu intrebarile pe care ti le vor pune stai linistit, nu te agita.Trebuie doar sa le spui situatia ta si adevarul despre ce se intampla.Nu stiu exact ce te vor intreba dar nu te speria.

| andreeaanda a răspuns:

Tatal tau e obligat sa-ti dea pensie atata timp cat tu ramai cu mama ta si acestia divorteaza.nu am trecut prin asta da stiu de la o prietena care a trecut prin asa ceva

| CriSSa537 explică (pentru andreeaanda):

El a zis ca s-a bagat acum o regula si ca poate da bani numai cand ii cer adica, ma duc la el cu bonul de la ce am cumparat si imi da atunci banii, mersi de raspuns

| andreeaanda a răspuns (pentru CriSSa537):

Nu are cum...pensia e obligatorie.

| MyNameIsAna a răspuns:

Eu iti spun asa ce se face se face spre bine si sa le spui parintilor ca tu suferihappy

| Andreea_Alexandra_Balog_1984 a răspuns:

Te intreaba doar cu cine vrei tu sa ramai apoi iti cer sa motivezi.te mai intreaba daca crezi ca ambii parinti au un comportament adecvat cu tine apoi vor sa discute dor cu parintii. apoi dau oo tura prin casa sa vada daca ai conditiile necesare uni copil pentru crestere.
Iar despre tatal tau n-am ce sa zic... daca nu vrea sa plateasca inseamna ca ma rog nu stiu cum sa zic da iti cam da ignore.stiu ca e greu sa accepti asta dar esti norocoasa ca o ai pe mama ta.ea va avea grija mereu de tine deci poti stii ca nu esti nanimanui.din punct de vedere legal oricum este obligat sa plateasca daca are un salariu decent si 5zeci de milioane e ceva.va plati daca nu vrea sa fie dat in judecat deci stai calma ca va platio dar gestul conteaza.iti sugerez sa ii da-i pace ca va regreta odata amarnic tot ce face acum cand va fi batran iti va cere degetul mic de lşa picior si se va multumi cu asta.aratai ca esti mai inteleapta si mai presus de el.