| AriaOcazionalGigel a întrebat:

Sunt fata, am 17 ani iar părinții mei sunt despartiti de 13 ani (eu stând cu tata) iar tatal meu a bagat divort in septembrie 2017, adica acum 2 ani si 4 luni, in lipsa mamei deoarece nu ii stiam numărul, nici adresa, absolut nimic, pentru ca a rupt legatura cu noi de prin mai 2017. Iar ea de acum vreo luna a aflat de divorț si trebuie sa-i trimitem actele iar ea vrea sa i le trimitem acasa, insa avocata a zis sa i le trimitem la locul de munca deoarece ii va deconta pensia alimentara din salariu. Intrebarea mea este, imi pot primi pensia alimentara din urma, pe acei 2 ani? Avocata a spus ca se poate daca depunem ceva plangere idk. Si banii mi-i da pe toti odata sau pe rand, adica cum ii legea? Dau funda

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tatăl a băgat divorț în lipsa mamei.
Cum l-a obținut în absența ei de la proces, și cu ce dată?
Ea ca să fie obligatî să plătească pensie retroactiv pentru un divorț despre care nu știa nimic.
Astfel tatăl poate să o dea în judecată ca ea să plătească acei bani retroactiv, dar ea poate să conteste. Apoi judecătorul va decide cine are dreptate.
Cum s-a desfășurat procesul de divorț în lipsa ei. Inclusiv decizia de divorș prin care ea este obligată la pensie alimentară, poate fi contestată.
Iar în cel mai bun caz, dacă obțineți câștig de cauză, este puțin probabil că va putea fi obligată să îi dea pe toți deodată.

| AriaOcazionalGigel explică (pentru sadrian46):

Pai da, dar ea n a stiut despre divort din cauza ca a rupt legatura cu propria fica timp de aproape 3 ani de zile

| sadrian46 a răspuns (pentru AriaOcazionalGigel):

Pentru mine, este o enigmă judiciară. Nu poți da divorț de o persoană dispărută, în lipsa ei. Cum e aia să nu știe de divorțul ei? Din cauza asta, nu pot să mă pronunț, cum poate să fie pusă să plătească pensie alimentară retroactiv, când ea nici nu știa că e divorțată? Foarte ciudat.

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să întrebi avocata.