| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am cazut intr-un fel de depresie. Nu stiu poate e si din cauza admiterii, mult stres, poate tot ce s-a petrecut cu tot ce e in jurul meu in ani, pana acum s-a amplificat... Adica familia mea se destrama de cativa ani, ma simit singura, parca nici nu am prieteni, parca? de fapt nu am, am impresia ca ma ocolesc. Am prieteni de fatada, cam de vreo 2 ani. Nu stiu, mintea mea e plina de ganduri negative. Nu sunt emo, sau ceva de genul, nu am ganduri sinucigase, ma port frumos cu toti, ah gandesc ca o nebuna, nu? stau de cateva zile in casa, nu mai am cu cine sa ies, toti prietenii plecati in vacanta, de unii nu mai dau. De multe ori am impresia ca o sa raman in casa pana incepe liceul.
Nu ma trimiteti la plimbare de nebuna singura sa imi gasesc persoane cu care sa vorbesc, sau sa incer sa stau cu familia pentru ca nu am cum, parintii vai si amar, surorile mereu plecate, bunicii/ rudele partial cleptomani rai si nepasatori, profitori.
Degeaba am de toate daca nu am pe nimeni Doresc intelegere, cineva care sa ma asculte sa-mi dea si mie un sens.Nu conteaza daca nu raspunde nimeni, macar m-am descarcat. Multumesc anticipat.

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Delicată situație, dar nu ești singură.
Dacă simți nevoie să te descarci, te aștept oricând în privat.

| Flav a răspuns:

:) Eu am mereu cui sa ma descarc, dar stii, sunt momente in viata cand parca nu vrei sa te descarci nimanui, ci sa fii singur(a), iar asta te vindeca.
Aduna-te, calmeaza-te. Fiecare avem stari de astea. In astfel de momente, uite ce ascult eu:
http://www.youtube.com/watch?v=hPtWtutQqP0
Nici eu nu-s emo. :))

| PatyKan a răspuns:

Ma gandesc ca e doar o perioada mai grea pentru tine, daca te straduiesti putin probabil vei iesi la liman. Daca nu reusesti singura, cere ajutor. Vorbeste cu parintii daca ai vreo problema, spune-le ce simti, exteriorizeaza-te, nu tine totul in tine!
Un alt sfat ar fi sa ai grija cu vorbitul cu persoane necunoascute. Eu nu as avea mare incredere in acestea! happy

| TheFeeye a răspuns (pentru PatyKan):

Nu ii prea prind pe acasa, nu stiu decat sa ma critice ( nu stii sa faci aia, nu se face asa ) la fel ca restul familiei, nu le prea pasa vor sa intru la un liceu bun, sa fiu nu stiu cum doar ca sa para ei bine, e o intrecere intre rude la noi in familie, s-ar manca unii pe alti. Da stiu ca am deviat de la subiect.
Multumesc de raspuns, si stai linistit/a ca nu am sa vorbesc cu nimeni strain.

| IooMar a răspuns:

Da, inteleg ca ai fost stresata si sa ai probleme cu familia, incearca sa socializezi cu persoane noi, cred ca o sa iti fie greu sa faci asta in starea in care esti, dar asa o sa poti uita de probleme, asa o sa te simiti mai bine, incercand ceva nou... Multumesc!

| sabin89 a răspuns:

Iti spun eu ce te poate sustine intr-o astfel de situatie: Speranta. Cati ani mai sunt pana la terminarea liceului? Ii poti numara pe degete. Pe urma, esti pe picioarele tale, ai propriul tau drum. Deci, ce sunt astia cativa ani fata de restul de o viata? Foarte putin. Avand perspectiva asta in minte, poti sa treci printr-o perioada dificila. Nu subestimez greutatile pe care le ai, chiar le inteleg. Am avut si eu colegi cu situatii asemanatoare, dar acum sunt fericiti de parca perioada aceea nici nu a fost. Cred ca speranta poate fi si pentru tine o forta suficient de mare care sa te sustina in acesti cativa ani dificili.

| motherfuckerstyle a răspuns:

Prozac/rock/si o doza mare de indiferenta...
Te sfatuiesc sa vorbesti cu cineva[eventual una dintre persoanele care s-au oferit mai jos]e mult mai bine sa te descarci unui strain care poate traieste aceiasi drama ca tine, eu am propriul meu ajutor pe TPU, el este pentru mine,, THE MAN''

Pa:life sucks...

| TheFeeye a răspuns (pentru motherfuckerstyle):

Multumesc pentru sprijinul moral acordat big grin, de obicei life sucks numai cand nu e roz.___.

| IndiferentXD a răspuns:

Heyy capul sus, este o perioada mai grea pentru tine, dar o sa treaca sunt sigur, totii avem candva momenta naspa, important e sa fii tare. prietenii nu sunt importanti, familia ta da, incearca sa te apropii mai mult de mama ei...
Nu sunt un bun sfatuitor happy dar capu sus si gandeste pozitiv!
bye :*

| AndraRox a răspuns:

Nu dispera. Fii tare!
Cred ca oricine trece printr-o perioada mai grea odata si odata, nu? Ei bine, nu te mai gandi la prieteni, prietenii vin si pleaca, daca nu e niciunul langa tine inseamna ca nu sunt prietenii tai.Iar daca nici din partea familiei nu ai sustinere, atunci incearca sa te consolezi singura. Adica, e o perioada mai grea, asa cum a venit probabil o sa si treaca.Macar gandeste pozitiv, stiu ca nu e usor, dar noi, cei de pe TPU te intelegem.Asa cum a spus si IndiferentXD : capul sus!
Bafta.

| micutaEU a răspuns:

Cateo data si eu ma simt la fel. Daca vrei spune si ati las id. meu.happyUn sfat încearca sa fi mereu fericita si sa treci de necazuri si de durerea din suflet o sa te ajute.

| TheFeeye a răspuns (pentru micutaEU):

Okey, multumesc de intelegere happy

| Ganduricolorate a răspuns:

Buna.Si eu trec prin ceva asemanator.Iti las id-ul meu printr-un mesaj.