| Mihaela2022 a întrebat:

Credeți că ar trebui sa o urăsc pe mama? Dacă mă bătea zilnic?
In weekend nu mă lăsa afară, trebuia să învăț pentru școală și dupa aia mă asculta la istorie dacă nu știam un cuvânt îmi dădea o palmă și mă pedepsea.

De la mine până la școala erau vreo 17 minute de mers pe jos, eu dacă aveam 9 ani mi se părea drumul lung. Când îmi era rău nu voiam să merg și mama mă lua de păr și mă trimitea cu forța.
Am trăit un coșmar.
Acum mama este in Italia, nici măcar nu mă sună.Eu fiind la bunici.
Părinții voștri cum se comportă cu voi?

Răspuns Apreciat de Editori
| Bulboacă10Teo a răspuns:

Într-adevăr comportamentul pe care l-ai descris nu este demn de o mamă dar sunt de părere că să o urăști nu te ajută la nimic. Dacă spui că nici acum nu te caută cred că indiferența e soluția, dacă s-a schimbat sau își va schimba comportamentul față de tine, iart-o! Dar ține minte! Ura nu te ajută cu nimic! Numai bine!

21 răspunsuri:
| graworu a răspuns:

Ea ti-a lasat o impresie proasta in viata, dar oamenii se schimba. Nu merita sa urasti pe cineva pentru trecut, daca esti asa de tulburat de ea, dai un telefon, orice iti va zice, vei fi cu mintea mai impacata decat daca ai trai cu amintirile triste din trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii mai puternica decat mama ta: iart-o.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sa o urasti, nu. Doar sa nu o mai bagi in seama. Pur si simplu vezi-ti de viata ta. Eu daca s-ar fi purtat ai mei in halul asta de abuziv cu mine nu mai auzeau vreodata de persoana mea.

| Daz01 a răspuns:

Doar tu poți decide dacă ce simți pentru ea este ură sau nu. Într-adevăr ai avut o copilărie traumatizantă... dar știi ce NU o să faci la rândul tău copiilor tăi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai toate motivele sa o urasti, mi se pare si normal avand in vedere trauma prin care ai trecut. Bine macar ca acum e in Italia, si nu iti mai poate face nimic, zi mersi de asta.
Incearca totusi sa uiti ce a fost si sa iti vezi de viata ta. Nu iti spun sa o ierti, pentru ca unele greseli chiar sunt de neiertat. Dar lasa situatia asa cum este: ea nu te suna, tu nu o suni, si aia e. Nu ne putem alege familia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as ura-o daca as fi in locul tau. Fa-ti prieteni, gaseste un loc de munca si nu mai locui cu ea.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca nu ai fost usa de biserica, adica fata cuminte de fapt.
In toate povestile tale de aici, te culci cu baietii samd.
CHiar spui ca ai fost 2 ani in Germania, apoi in Anglia, chiar afirmi ca esti obsedata de englezi si nu-ti plac romanii.
Asadar, maica-ta stia ce are la usa si nu te pedeapsea de nevinovata. ori minti de ingheti apele.
Iata si toate declaratiile tale, de pe forum, cu toate povestile condimentate, pe care ni le-ai spus, pana acum:
https://www.tpu.ro/utilizator/cwou/intrebari/

Răspuns utilizator avertizat
| Valeriaa2 a răspuns:

Nu ti urî mama.e mama ta, poate era violenta cu tine, nu stia cum sa se comporte, era severa si asa dar n ai de ce sa o urasti, iar daca nu ti raspunde, n o mai suna.ce e asa greu?

| Mosotti a răspuns:

Normal ca e cazul sa o urasti, o dezaxata mintal. Nu te-a dorit, de aia s-a purtat infect, de aia nici nu te suna din Italia. Si o zic din postura de eventual parinte (nu am copii), deci nu-s un pusti. Cand o imbatrani nici scuipatul nu merita sa-l dai pe ea, te folosesti daca cumva ti-ar ramane ceva casa sau altceva, si atat.

Parintii mei s-au purtat si se comporta foarte okey, nu am avut niciodata probleme, si acum stau cu ei la 42 de ani, si este foarte okey.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce sa nu o urasca? Ca s-a purtat asa si nici nu-l suna? Ar merita doar pumni in cap.
Ii vine randu la batranete, sa o lase sa crape in propriile mizerii si sa-i mai dea si cate una peste gura si sa-i ia ce poate lua daca ii lasa ceva. Daca o lasa in pace, inseamna ca ea nu plateste pentru raul facut, cand ii vina randul, atunci sa vezi.

De aia sunt multe lepre, ca-s lasate in pace de multe ori.

| Mosotti a răspuns (pentru BlackBriliant):

Si ce vina are el? E o nenorocita, din contra, daca asa a patit, trebuia ea sa nu faca asa, nici nu-l suna, nu l-a vrut, nu te-ai prins?

| Mosotti a răspuns (pentru Valeriaa2):

Ete, ii face rau, poate sa-l traumatizeze pe viata si sa n-o urasca adica ca ii poate distruge viata? Eventual sa o pupe si sa-i dea si 3-4-5 prajituri cadou?

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu minte, mama lui nu l-a vrut, de aia nici nu-l suna, faptul ca nu suna e mare dovada.
Si daca nu ii plac romanii ce? Si daca se culca cu baieti doar nu ii spanzura, nu ii taie, se simte bine, are placere, e foarte normal si okey atat timp cat se protejeaza, doar nu s-o culca cu tacsu, normal ca, cu baieti.

Daca eu zic care as putea fi parinte la 42 ani ca e ok, apoi este! Lasa fata sa se simta bine, daca simte nevoie, e normal. O spui ca si cum ar fi ceva rau. Stii cum e, i-a s-a dat-o sa o dea, nu sa se duca cu ea in rai, stii tu vorba asta.
Daca respecta, invata binisor, nu se drogheaza, nu bea exagerat, nu fumeaza, poate face ce vrea, protejat sa nu apare boli si copii nedoriti, evident.
Aia in occident o fac de la 13 ani si nu mai li se pare nasol la parinti, ne gasim noi aia sa fim gigi contra.
Pentru ca de cand cu mancare hormonata, multi si multe se dezvolta mai repede, si de aici apar nevoi, atractii, asta este, nu mai e ca acum 30 ani cand simteai nevoia dupa 15 ani in colo.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca ura te consuma mai mult pe tine decat pe ala pe care il urasti, simplu. Nu am zis ca nu merita sa o urasca, ca vai, e mama ta, si alte de-astea. Am zis-o fix din perspectiva efectului asupra propriei persoane pe care o are ura pentru cineva care ti-a facut rau - de cele mai multe ori pe aia ii doare fix in pix daca le face altar in dormitor sau daca ii blestemi in fiecare dimineata si seara intepind o papusa Voodoo.winking

| Valeriaa2 a răspuns (pentru Mosotti):

Asa, si daca o uraste isi face viata mai frumoasa dupa, nu? de ce gasim rautatea o solutie..nu intodeauna cand primim rau trebuie sa raspundem tot cu rau adica ce dracu. daca am gandi toti ca "acum il urasc pe ala ca mi-a facut nu stiu ce" in loc sa uitam si sa zicem, da ba mi-a facut ce mi-a facut, ce as putea sa mai fac acum? sa intorc timpul inapoi sau ce
din punctul meu de vedere, n ar trebui sa poarte ura fata de ea, chiar daca gesturile ei o decad din drepturile de mama...acum,fiecare decide

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu m-am exprimat bine, nu ceva sa consume, o ura pasiva, adica ma p pe omu ala si atat ca gandire, nu mai mult, eu la asta ma refer, nu la o concetrare nervoasa pe asta.
Ii doare in pix, pai daca le f 10 peste gura..nu e chiar asa, ii faci sa plateasca, nu te rogi la pereti, si te simti bine ca stii ca au suferit si ei! Zic la general acum, nu neaparat la cazul asta. Cand cineva iti face rau, ii faci si tu rau, dar le dai si cu dobanda! Nu faci altar in camera ca prostu.

Si referitor la cazul de aici, oricum cand va imbatrani mama ei ii va veni randul, deci oricum va suferi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Ura ta pasiva sau indiferenta mea... tot cam acelasi lucru am vrut sa zicem, doar ca ne-am exprimat diferit.winking

| Mosotti a răspuns (pentru Valeriaa2):

Uraste in sens ca nu mai are nimic pentru ea, si nu da doi bani pe ea, in sensul asta.
Ba da, trebuie sa facem rau si dublu, ca sa se invete minte! Nu sa uiti sa ti se puna la suflet si apoi cine stie ce sa se intample.
Tu nu uita ca astfel de fapte pot distruge un copil pe viata psihic. Cum sa uiti?
Ca de aia fac multi asa, ca prostii vor sa uite, trebuie sa plateasca cei ce fac rau.

Acuma poate doar sa o ignore pe ma-sa, mai tarziu cand va imbatrani, o sa-si ia plata.
Cand nu va mai putea, i-as pune calus in gura si i-as da sistematic palme peste gura. Nu i-as da sa manance decat cu portia aducandu-i mereu aminte ce a facut.
Si dupa 2-3 luni de asta, o duc in azil de stat sa o bata asistentele pe sest, sa o zvante in conditii mizere, si iar ma duc repetat "ce mi-ai facut? MORI in chinuri acum".
Eu am o problema, sunt f bun cu oamenii, si tiran cu nenorocitii, asta sunt, dupa fapta si rasplata!
A fi om cu porcii este dovada de prostie, ca asa incurajezi infractionalitatea si jigodiile.

Ca daca 1-2-3-10 patesc asa si altii vad, se gandesc de 10 ori daca sa face ce vor sa faca.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aaa, da. Ura pasiva la mine este impresia proasta despre acel om de fapt, si asta nu consuma "aaa, e un tampit, da-l dracu, nu am consideratie pentru acel om". Poate o fi alta definitie a urii, nu stiu.

| Mosotti a răspuns:

Da, nu ai zis, e adevarat, eu am zis doar cum trebuie sa stea treaba.