| Iwannabesmart a întrebat:

Bună! Îmi este puțin greu să scriu asta, dar vreau să văd câteva păreri. Ce relație aveți cu tatăl vostru? Tatăl meu nu vorbește nici două cuvinte cu mine într-o zi, dacă vorbeste, o face doar când se ia de mine. Când îl mai intreb câte ceva, nu îmi răspunde. Nu zic că este doar vina lui, și eu mai vorbesc urât cu el( nu vulgar, ceva ca " ești dus cu capu'", " ești nebun", etc...). Nici cu mama nu vorbește. El mereu se răstește la noi, rar când este blând. Eu am 21 de ani, sunt la facultate, am doar note de 9 și 10, așa am fost și când eram la generală, la liceu, am învățat bine, niciodată nu m-am meditat, am invatat pe cont propriu, deoarece nu voiam sa platesc bani si stiam ca dupa imi va scoate ochii. Acum iau bursa de merit la facultate.Nu prea avem condiții. Tata sta în casa mamei, care nu prea e casa ei, ci și a altor 3 frați. Mama mea nu muncește de când eram eu mică, deoarece s-a îmbolnăvit, așa că tata e singurul care muncește. Mama mereu îi spunea tatalui să ii ceara parintilor lui care stau la țară să îl mai ajute, cu o rosie, o vanata, ce au ei, cum ii ajuta si pe ceilalți frați ai lui. Mereu tata a facut scandal cand mama i-a spus asta. Pur si simplu innebuneste cand ii spune ceva de familia lui, faca scandal, mai demult chiar dadea in mama, facea scandal cu zilele, strica lucruri prin casa. Nu vrea sa faca casa, nimic. Toti fratii lui au case, mama lui isi cumpara mobila, renoveaza. Ea niciodata nu mi- a dat nimic, nu m-a bagat in seama, ma facea cersetoare cand o rugam sa imi dea un leu. In ciuda acestor lucruri, tata tot cu mama lui, cu fratii lui tine. I-am spus ca eu nu sunt ca alti copii, eu nu am o masina, eu nu mi-am facut majoratul, nu m-am dus niciodata la meditatii ca m-am gandit la bani, iar el imi vorbeste urat, imi zice sa imi bag mintile in cap, ca sunt o bolnavă psihic. Nu zic ca nu am avut mancare, am avut mancare, o haina buna, un suc, o ciocolata, dar mai mult nu s-a putut. Nici la mare sa mergem cateva zile, la munte nu am ajuns niciodata. Mama nici nu prea a indraznit sa ceara haine, ca dupa tot el avea nervi. Tigari bune nu fumeaza, doar ce ii cumpar eu mamei din bursa, tata cumpara tigari ieftine, care se fac la aparat. Nici baie nu avem, ne spălăm in albie, iar wc ul este in curte. I-am spus ca eu nu am cum sa invit pe cineva acolo, nici daca as avea un prieten, iar el da vina pe mama ca nu a putut munci ca s-a îmbolnăvit, imi vorbeste urat, ma face "nenorocita", "ordinara", vorbe urate. Nu i-a cerut niciodata mamei lui nimic si nici nu i-a reprosat cand s-a comportat urat cu mine, cu mama. Tata nu ma aprecieaza pe mine, care invat bine, sunt cuminte, nu cer bani, nu fac lucruri rele. Pe neamurile lui le aprecieaza,
Ca sunt analfabeti si umbla cu barbati de la 12 ani, nu au scoala, se comporta ca animalele.Sunt mereu prima pe specializare, am luat bacul cu 9.70, mai mult decat cei care au mers la meditatii. Doar mama ma aprecieaza, tata doar imi vorbeste urat. Nu scriu asta ca sunt suparata, m-am obișnuit. Si mama s-a obișnuit. Doar vreau o parere. De ce se comporta asa? Nu vrea absolut nimic pentru familie, nici nu ii pasa de noi. Niciodata nu m-a mângâiat, pe mama nici nu mai zic. Cand eram mica, mama trebuia sa aiba grija de mine ca ma batea si ma duceam vanata la grădiniță. Nu il urasc, poate e asa pentru ca este un om limitat, insa ce o uimeste pe mama, este ca tata se comporta foarte frumos cu neamurile lui care nici in seama nu il baga. Pe ei ii respecta si cu ei este bland. Nici nu are respect ca dta in casa mamei de peste 20 de ani. Tot cu rudele mamei se comporta urat. Multumesc, sper sa cititi, chiar daca este lung.

12 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cu tata de la un timp am devenit mai apropiati, ca doi prieteni, inainte eram in contre dar de la un timp vreau sa petrec mai mult timp cu el, timpul nu-l dai inapoi.

| Freya1 a răspuns:

Probabil si pentru ca nu s-au casatorit din iubire e asa.Adica daca te iei cu cineva doar pentru ca iti trece vremea, exista posibilitatea sa ajungi in punctul in care sa nu va mai suportati.Asa ca asta e un exemplu de "asa nu" pe care tu sa il ti minte.
Mai sunt părinții reci cu copii,dar daca se ajunge la violență fizică,jignirii si abuzuri deja acolo e ura sau problema psihice.
Nici eu nu prea comunic cu tata si si al meu consuma alcool si ne făcea scandal si isi pupa familia in fund.Dar o data cu varsta sa mai domolit,nu se mai ia de mine si rar mai face cate un scandal in casa (nu ne-a bătut niciodat)
Poate poti sa încerci sa vorbesti cu el si sa il întrebi de ce e asa, cu toate ca e evident.Din perspectiva mea nu o iubeste pe mama ta si probabil nici nu a facut-o vreodată.Asa ca tine bine de familia lui ca daca in caz ca va ramane boschetar sa aiba la cine apele (si probabil pentru ca inca nu a desprins cordonul ombilical).Iar familia lui nu va ia in seama pentru ca e tipic, adică ei bogați, voi săraci clar nu coorelati, ca nu aveti cum sa ii ajutati iar un om cand nu te poate ajuta in perceptia unora nu e bun.
Iar de mama ta cu munca se ia ti-am zis de ce.Nu o iubeste, iar sa stai cu un om pe care nu il iubesti si nici nu te ajuta pe alte planuri e nasol.Dar nah, decat sa ramana singur sau "de ras" sta asa.
Tu gandeste-te bine si mai strânge un pic din dinti.Gaseste-ti treptat ceva de munca si fă-ți tu singura viata si un viitor.

| Iwannabesmart explică (pentru Freya1):

Parintii lui sunt de la tara, nu au mare avere. O cocioaba intr-un sat cu 30 de oameni. Dar au pensie si ar putea sa ajute. Familia lui nu vrea sa ii dea nimic, nicio camera din casa, nici pământ. Parintii lui ii ajuta doar pe ceilalti frati ai lui.

| Freya1 a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Pai normal nici el nu ar trebui să ceară ci sa muncească. Pentru ca tu spui ca nu are nimic, el până la ani astea nu a putut să pună doi boltari pe o lalata? Are nevoie de o femeie sa faca asta?

| Iwannabesmart explică (pentru Freya1):

Sta in casa mamei de cand s-au casatorit. Nici imprumut la banca nu a vrut sa faca cand i-a propus mama, asta fiind ij trecut. Ca el se ia după ma-sa.

| cristimihailov a răspuns:

Poate ar trebui sa incerci sa nu il mai bagi nici tu in seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tata e mort.

| geoconda a răspuns:

Eu care nu am tată și,, mă prefac" că nu duc lipsă! succes

| AndreeaWTS a răspuns:

Eu o să-ți spun doar atât : ai 21 de ani, orientează-te să-ți iei zborul din "cuib".
Fă-ți viața ta și lasă-i pe ei cu problemele lor. Pentru că nu ai cum să le rezolvi tu.

| luffypk a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta. Pur si simplu, nu pot sa-ti ofer un raspuns concret, dar pot spune faptul ca niste evenimente din trecutul tatalui tau l-au marcat, iar de atunci a ajuns omul care este astazi. Ma indoiesc ca mama ta s-ar fi casatorit cu un om violent, ceva s-a intamplat la un moment dat care sa-l faca sa fie asa. Nu e ok ceea ce se intampla, daca ai cu cine, incearca sa discuti si sa ii spui lucrurile astea (in cazul in care n-ai facut-o deja), iar daca nu intelege, nu ai ce sa ii faci. Munceste, incearca sa ajungi independenta, la casa ta si ajuta-ti parintii cat de mult poti, chiar daca ei nu au facut-o suficient de mult (macar pe mama ta, merita mai mult de atat). Din pacate, unii parinti sunt foarte incuiati si nu ii poti judeca pentru mentalitatea lor de ****, mediul si conditiile in care au crescut i-au facut sa fie asa. Nu-i purta ura tatalui tau, dar incearca sa-l eviti, o sa fie mult mai bine pentru tine. Eu am o relatie buna cu parintii mei si mereu au tinut la mine si fratele meu si au facut tot posibilul sa ne fie bine, nu pot percepe cum un parinte nu-si poate suporta familia, mai exact copilul si sotia, e inacceptabil asa ceva.

| Iwannabesmart explică (pentru luffypk):

Mama nu l-a plăcut pe tata niciodata. Mama era prietena cu sotia varului tatalui meu ( fara sa stie), iar acel var le-a făcut cunostinta. Pentru ca erau trecuti de 30 de ani, din cauza celor din jur care tot spuneau sa se casatoreasca, ca după nimeni nu ii mai ia, mama l-a acceptat pe tata, dar ea nu l-a placut. Mama s-a imbolnavit psihic din cauza lui, din cauza scandalurilor lui.

| Eireann a răspuns (pentru Iwannabesmart):

Deci o casatorie fara iubire, facuta doar de gura lumii.