| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca exista fericirea adevarata?

Răspuns Câştigător
| ioanaa a răspuns:

Pentru mine, fericirea adevarata e atunci cand ii vad pe cei dragi ca zambesc si uita pe moment de probleme, pentru a fi impreuna; e atunci cand sunt cu prietena mea si ma descarc si ma face sa uit de rele, sa cred ca toate se vor rezolva; atunci cand imi strang tatal si sora in brate. Asta e fericirea pentru mine, lucruri simple, dar de mare efect.

18 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Exista in sufletul fiecaruia dintre noi, se aprinde greu si dureaza foarte putin!

daniela
| daniela a răspuns:

Chiar daca dureaza cateva clipe sigur exista si fiecare o data in viata a prins asa ceva (de exemplu cand dai nastere unui copil mult dorit si asteptat)

| Linda a răspuns:

Eu ma simt fericita dar cred ca de aceea ca nu ma astept sa fie perfect pe pamant. Ci doar in cer. Unul din motto-urile mele este: Nu le poti avea pe toate. Aici pe pamant.
Asadar daca nu urmaresti cu tot dinadinsul fericirea ta ci a altora este biiiine.

| elena a răspuns:

Adevarat este ceva palpabil, fericirea este doar o dorinta care se implineste din cand in cand.

| dulshe a răspuns:

In filme da!

| andreea_8479 a răspuns:

In primul rand trebuie sa inveti sa fi fericit sh sa iti dai seama ce te face fericit

| Mya a răspuns:

Nu! Pentru ca viata nu poate fi perfecta ca sa fii fericit pe deplin! Sunt momente de fericire nebuna, dar care nu dureaza foarte mult...altfel,nu am mai sti sa deosebim clipele triste de cele fericite, nu le-am mai aprecia cu adevarat!

| inna a răspuns:

Nu stiu daca exista fericirea adevarata.Depinde de fiecare om cum isi creeaza propriul destin.Depinde de tine daca alegi sa fi fericit si sa ai o viata implinita indiferent de greutatile si de incercarile la care te supune viata, deoarece trebuie sa recunoastem fiecare avem parte de fericire in viata indiferent de cat dureaza acele clipe de neuitat.

| jedi_7867 a răspuns:

Toate tipurile de fericire sunt adevarate. Multa lume considera fericirea sintetizata ca fiind de o calitate inferioara dar, nu e asa.
Fericirea e fericire, indiferent cum ajungi la ea.

| claudya a răspuns:

Fericirea e in sufletul fiecaruia... mai mult sau mai putin cunoscuta dar exista... uita -te la cei dragi tie si vei descoperi acea fericire...nu o cauta departe ca ea poate fi foarte aproape.chiar langa tine...

| FearNoEvil a răspuns:

Da.Conteaza sa nu te dai batut niciodata.Eu inca o mai caut sad.

| alma a răspuns:

Buna eu cred ca depinde de fiecare ce inseamna pentru el fericirea sau in ce-si gaseste fericirea. Eu una am fost fericita cind m-am casatorit, cind s-au nascut copii etc.Cu toate ca e trecatoare in viata dam peste ea cum avem de-a face si cu monente trist. Toate vin si pleaca sa profitam de clipele de fericire pe care ni le ofera viata.Sa fii fericita

| alma a răspuns:

. Iti propun un test, miine cauta sa ajuti pe cineva in nevoie si numai gindul ca ai facut fericit pe altul iti va aduce tie multa satisfactie si te vei simti fericita gindidute ca persoana aceea are ce minca sau ce imbraca datorita tie.Bafta

| silvia_2359 a răspuns:

Da, atata timp cat tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. exista fericirea adevarata.trebuie doar sa gandesti sa simti si sa crezi ca esti fericit. daca o conditionezi de ceva, dragoste, bani, masina, iubire...nu poti fericit.trebuie sa fii fericit cu ceia ce ai si nu nefericit pentru ceva ce nu ai, si poate nu vei avea niciodata. daca esti sanatos invata sa vezi fericirea adevarata, in jurul tau, in viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fericirea adevarata o gasesti doar la Dumnezeu... El iti da pacea si dragosta de gare ai nevoie...incearca...citeste Biblia

| ecaterina_9868 a răspuns:

Exista fericire adevarata da nu-ti dai seama ca ai trait-o decat atunci cand s-a dus!
Ma uit la familia mea, la copilasii mei, se joaca, alearga, sunt frumosi. Multumesc pentru ei Domineului din ceruri. Daca as fi avut un copil bolnav sau cu handicap? Daca ar fi trebuit sa ma chinui sa le asigur hrana? Sunt foarte fericita ca sunt sanatosi si veseli! Ma uit la sotul meu si-l iubesc in sufletul meu pentru ca e aici, linga mine. Ce m-as face fara el? Cum ar fi ca acesti micuti sa nu poata spune tata nimanui? Sunt foarte fericita! Nu e barbatul perfect, nu-si aminteste prea des vorbe de dragoste dar sunt fericita ca e langa mine intodeauna, la bine si la greu. Nici eu nu sunt perfecta! Sunt fericita ca pot sa-mi slujesc familia, ca pot sa fac ziua frumoasa cu cateva cuvinte de incurajare, pot sa-mi imbratisez sotul chiar daca e morocanos! Sunt fericita ca am prieteni, nu-i judec dupa atitudinea lor fata de mine ci, dupa a mea fata de ei!
Exista fericire adevarata, Dumineezeu e bun si ne lasa sa fim fericiti.
Doar ca trebuie sa fim multumitori si sa vedem partea frumoasa a fiecarui lucru din viata noastra! Si in primul rand sa credem cu adevarat ca Dumineezeu ne iubeste si ne doreste doar binele! Chiar si in perioade mai grele.

| gaby30 a răspuns:

Pentru unii oameni da pentru altii nu depinde cum si unde te nasti dar banii nu includ fericirea sub nici o forma, poate fi o forma a fericirii cu bani dar mai mult se numeste amagire dar oricare fiinta umana vede fericirea in felul sau(iubire, bani, liniste interioara, si nu in ultimul rand sanatatea mintala si fizica de fapt este prima )pentru mine fericirea insemna iubire, dragoste, modestie dar toate astea s au terminat odata cu relatia pe care am avut o cu o femeie pe care am iubit o mai mult ca pe mine dar ea...pe altul un italian cu bani acum este fericita