| AmisH a întrebat:

Exista prietenie adevarata? Voi ce credeti?

19 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Daca n-ar exista, n-ar fi nici ''iubirea dintre prieteni''. tongue Esti ''prieten adevarat'' cu cineva, atat timp cat ii poti fi alaturi- si la bine si la greu... altfel, nu te mai poti numi ''un adevarat prieten'' happy - in adevaratul sens al cuvantului.
Prin urmare, asta nu inseamna ca nu exista ''prieteniii adevarate''.

NOname
| NOname a răspuns:

Da, există, chiar dacă, ca tot ce e frumos și prețios, este rară și greu de găsit și menținut.

| Paulla a răspuns:

Defineşte 'prietenie adevărată'.
Pentru mine un prieten adevărat e cel care mă cunoaşte destul de bine şi-mi spune părerea ei/lui despre mine verde-n faţă.

| Dumnezău a răspuns:

Nu exista prietenii vesnice.Doar interese vesnice.

| aliceinchains a răspuns:

Nu exista prieteni adevarati, nici prieteni, doar cunostinte.

| Lauragd a răspuns:

Cand eram mica obisnuiam sa cred ca exista asa ceva dar nu pot spune acelasi lucru si acum.Prieteniile sunt doar aparente, din dorinta noastra de a spune ca avem prieteni si nu suntem singuri.Nu cred ca exista prieten care sa faca orice pentru noi, nu exista acea iubire nelimitata si poate ca nici noi nu suntem capabili de asa ceva.Inainte de a ne dori un prieten adevarat trebuie sa ne gandim daca putem noi sa fim prieteni adevarati.

| DomineRex a răspuns:

Ma am auzit ca in trecut, prin carti si prin filme exista, dar in viata reala nu am vazut asa ceva.

| alecx4music a răspuns:

Normal ca exista. Ca gasesti foarte greu prieteni adevarati, asta este alta problema.

| Hikari a răspuns:

Buna.
Da cred. Pentru ca eu am asa ceva.
Numai bine!

| TaNaNaNaNa a răspuns:

Nu

| mabo a răspuns:

Exista dar sunt foarte rare cele adevarate(sincere). crede-ma!

| adryan1212 a răspuns:

Da,cum sa nu, iti dau cateva exemple:
Un om si un caine mergeau pe un drum.
Omul se bucura de frumusetea zilei, cand, deodata, isi dadu seama ca, de fapt, murise.
Isi aducea acum clar aminte ca murise, iar cainele, care mergea langa el, murise chiar
cu mai multi ani in urma... Se intreba: " Oare unde duce drumul asta?"...

Dupa o vreme, ajunsera amandoi in dreptul unui gard inalt de piatra.
Privindu-l mai indeaproape, vazura ca era facut dintr-o marmura foarte fina.
Mai sus, pe colina, gardul era intrerupt de o arcada care stralucea in soare.
Ajunsera acolo si vazura ca era incrustata cu perle, iar aleea care ducea spre ea parea pavata cu aur. El si cainele sau se apropiara de poarta si atunci observara, intr-o parte, un om sezand la un birou.

Il intrebara:
- Scuzati-ma, unde ne aflam?
- Aici e raiul - raspunse acesta.
- Minunat, zise omul, pot sa va rog sa ne dati putina apa?
- Bine'nteles, intrati inauntru. Am sa trimit imediat vorba sa vi se aduca niste apa cu gheata. Facu un gest si poarta incepu sa se deschida.
- Prietenul meu, poate intra si el? - intreba calatorul aratind inspre caine.
- Imi pare rau, dar noi nu acceptam animale.

Omul se gandi o clipa, apoi se intoarse si isi continua calea pe care pornise, impreuna cu cainele sau.
Dupa inca o lunga plimbare, pe varful unei alte coline, pe un drum prapadit de tara, dadura de o ferma, a carei poarta parea ca nu avusese zavor niciodata. De gard, nici nu mai era vorba.
Se apropie si vazu un barbat sezand rezemat de un copac si citind o carte.

- Scuzati-ma! - i se adresa el. Aveti cumva putina apa?
- Da, desigur... e o cismea ceva mai incolo.
- Si pentru prietenul meu? - zise, aratand catre caine.
- Trebuie sa fie si o strachina, chiar langa cismea.

Trecura de poarta si ajunsera la o cismea veche, cu pompa.
Omul si cainele baura pe saturate.
Dupa ce terminara, se inapoiara la omul de sub copac.

- Ce loc este acesta? - intreba calatorul.
- Acesta este raiul.
- Sunt total incurcat. Un cetatean, ceva mai jos, pe drumul asta, mi-a zis ca raiul este acolo unde era el.
- Te referi la locul acela cu alei de aur si zid de marmura? Acela e iadul.
- Si nu va deranjeaza ca ei folosesc acelasi nume ca si dumneavoastra?!
- Din contra, suntem fericiti ca ei ii triaza mai intai pe cei care sunt gata sa-si lase in urma prietenii cei mai buni.

Ce morala puteti trag

| CatelusaFlaffy a răspuns:

Da dar foarte rar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heii^^. Da:]. Logic ca exista prietenie adevarata, dar se intalneste rar. Peste aceasta prietenie dai cand te astepti mai putin:*. Eu de exemplu nu m.am suportat la inceput cu prietena mea cea mai buna. Si de 2 ani ne intelegem la fel de bine, cu mici certuri. Dar ne impacamlove struck. Ma rog, sper sa iti gasesti si tu, daca nu ai:*. Bye:].

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,exista dar asemenea prietenii sint extrem de rare.La multi ani si mult noroc.

| LaChatte a răspuns:

Alteori da sau nu, depinde ce prieten ai matale

| LaChatte a răspuns (pentru LaChatte):

Dar sa-ti spun cum cea mai buna prietena a mea m-a... JEFUIT!

| Gabriela100 a răspuns:

Poate, dar foarte rar. Nu o sa intalnesti prieteni adevarati prea des. Toti se prefac ca iti sunt prieteni ca sa ajunga unde vor. Bineinteles, exista si exceptii. De obicei, prietenia adevarata vine doar din partea unuia, iar celalalt doar se preface. happy

| Anonym13 a răspuns:

Prieteneul adevarat e aceea persoana care iti poate zice si ii poti zice orice fara teama ca iti va dezvalui secretele.Prietenul adevarat este acea persoana in care poti avea incredere100%.Prietenul adevarat este acea persoana cuc are te intelegi cel mai bine si pe careo sti ca te poti baza mereu.(daca ai o persoana cu calitatile acestea acea persoana iti este prieten adevarat)