| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca o mama exagereaza daca isi alinta copilul prea mult si-i permite sa aiba prea multa "libertate"in comportament?happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer? Da! Un copil trebuie sa aiba o anume,, libertate"dar si o limita, sa stie ce-i este permis sa faca si ce nu, eu mi-am alintat baiatul, dar a avut anumite limite de care nu l-am lasat sa treaca:repectul fata de oameni, iubirea aproapelui, credinta, scoala, munca in societate si altele...
Daca am lasa prea multa libertate de miscare am ajunge sa nu ne mai intelegem cu proprii nostri copii!
Nici sa ii ingradim nu este bine, trebuie deci aleasa calea de mijloc!

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cu siguranta da. Exista doua perspective :

1 ) copilul poate fi prea alintat si nu se poate descurca singur, mereu va fi dependent de ceilalti si cand va trebui sa se maturizeze va fi foarte afectat

2 ) isi ia lumea in cap, crede ca totul i se cuvine, devine agresiv si intra in anturajuri dubioase.

Trebuie ca mama lui sa il trateze corect. Cand face un lucru bun sa il recompenseze dar cand greseste sa il pedepseasca.

Stefan
| Stefan a răspuns:

O mama cred ca nu exagereaza daca îsi iubeste copilul, chiar daca îl alinta. Copii au nevoie de dragostea noastra, ei trebuie sa stie ca sunt iubiti si numai prin gesturile noastre putem sa demonstram acest lucru. Toate acestea depind de educatia si temperamentul copilului. Dar noi parintii trebuie sa stim cand trebuie sa-i iubim pe copii si cand sa -i dojenim.

| Razvan a răspuns:

Nici prea mult alint nu e bun pentru ca va creste crezand ca toata atentia i se cuvine.Insa nici prea putina atentie nu e buna pentru ca copilul o va interpreta ca o lipsa de iubire din partea mamei. Putin din fiecarehee hee

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Copiii pot gresi, pentru ca pur si simplu nu au de unde sti oricand ce trebuie sa faca. Trebuie lasat liber si ghidat bland. Trebuie alintat in masura in care merge in directia buna. Cand nu face ce trebuie sa ai grija sa nu prinda obiceiuri proaste, astea se leaga imediat si scapa greu de ele. Atunci cand insista sa treaca peste ce i s-a spus sau ce trebuie nu trebuie cedat plansului, tipetelor, si asta de la primele luni, altfel va prinde tendinte nedorite. Parintii nu trebuie sa fie mai slabi decat o mica criza a copilului - altfel il invata chiar ei cum sa ii manipuleze si cum sa fie indisciplinat si sa nu faca ce trebuie. Cum isi formeaza personalitatea in primii ani depinde doar de parinti.

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer nu e bine in nici un fel cum o dai nu o nimeresti cu ei. asa ca greu de spus fiecare va intelege la rindul lui cind va fi parinte ce a gresit

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Dahappy Noua ni se pare ca e bine insa e mai bine ca parintii sa fei mai autoritariwinking Asa ii respecta copii mult mai mult si nu isi iau lumea in capwinking

| anna01 a răspuns:

DA, o mama trebuie sa-i ofere o educatie copilului, educatia implica disciplina si disciplina exclude dulcegariile inutile.

| danbnz a răspuns:

"bacemi"... exact ce am vrut sa spun si eu si completez cu ceva, trebuie sa invete valoarea banului muncit, i se cuvine nu i se cuvine, sa nu se dea cu c. de pamint cind nu obtine ce vrea, din cauza lipsei de bani a parintilor.

| Sოﺁℓε a răspuns:

Da in unele cazuri cand copilul poate sa ridice voce la ea sau chair so loveasca

| ffy a răspuns:

Depinde cum percepe acel copil libertatea, daca in timpul anilor devine cu" nasul pe sus"si considera ca totul i se cuvine aceea mama greseste oferindu-i de toate

| kukubau a răspuns:

Da, cu siguranta, eu sunt dovadalaughing si imi dau seama ca m-a invatat tare prost si acum sunt dependent de prea multa atentietongue

| bluerose a răspuns:

Nu cred ca exagereaza, cred ca greseste.

| versavia a răspuns:

Si eu imi iubesc bebele, dar n-am de gand sa-l las sa mi se urce in cap.

| Psycho a răspuns:

Da.exagereaza.pentru ca alintul exagerat e o forma de rasfat. iar la un moment dat, acel copil la ajunge un rasfatat si-un ingamfat pe care nu-l va mai putea tine nimeni in frau. iar cand va creste mare, nu-l vor suporta cei din jur din cauza ingamfarii si a faptului ca va crede ca tot universul se invarte in jurul lui.si da.si "libertatea" in comportament este o problema.bine-nteles ca fiecare copil are nevoie de libertate, dar cu masura.nu exagerata, ca altfel si-o ia in cap.

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Da, pentru ca copiii isi iau repede nasul la purtare. Daca este foarte alintat va crede ca totul ii apartine si apoi ca fi caracterzat drept un arogant si un fitos

| Andreeagen a răspuns:

Nu prea cred ca exagereaza mai degraba greseste.
Din instinctul matern mama incearca sa isi ocroteasca copilu sa fie totul bine pentru el dar trebuie sa fim constienti ca trebuie sa fim si severi cu copii atunci cand este cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A-i da copilului libertate in comportament nu inseamna a-l alinta ci a-i sufla in panze, a-i deschide aripi, a-l incuraja, a-i sopti incetisor ca e in stare sa discearna si singur.Aceasta nu-i o poezie, desi suna astfel, metaforele sunt deja probate pe copilele mele. Din libertate ele au mai cazut, s-au mai ridicat, si ce?
Nu exista insa prea multa libertate.Noi oamenii suntem captivi, suntem sclavii senzatiilor noastre, ai recompenselor dupa care ne curg balele, sclavii dorintei de eliberare.
Atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de varsta copilului: daca este mic, da! cand va creste va fi incapabil sa-si ia singur decizi si va astepta tot fara sa dea nimic. Daca copilul este mai mare, nu exagereaza si ii arata increderea pe care o au in el, stiind ca nu si-o va lua in cap si este destul de matur pentru a decide unele chestiwinking.

| ryky_5733 a răspuns:

Depinde cat exagereaza.nu e bine sa aiba prea multa libertate in comportament.trebuie invatat cum se foloseste aceasta libertate