| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că un om poate ajunge un om reușit în viață, în ciuda tuturor traumelor și experiențelor neplăcute care s-au petrecut în familie, în toată copilăria sa?

Cum poate scăpa un om de acea stare de sufocare, în care tot odată îi vine în gând că nu va reuși niciodată în viață și este lipsit de orice speranță și mai ales, că a fost întotdeauna crescut într-o familie toxică și separată?

Pun aceste întrebări, fiindcă nu știu cum să mai procedez să fie totul așa cum ar fi trebuit să fie întotdeauna. Simt că cedez, pe zi ce trece și mă încep să mă gândesc doar la tot ce este mai rău, cu nopți în care se întâmplă să nu dorm deloc, în care să doar plâng.

Vă mulțumesc pentru răspunsuri!

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Viata este foarte grea in special pentru noi care traim astazi, ca sa reusesti in viata nu depinde numai de tine sunt multi factori, pe vremea lui Ceausescu era mai usor daca aveai o facultate erai cineva aveai serviciu bun, in prezent numai faci nimic nici cu facultate deoarece peste tot este foarte greu sa ai bani serviciu casa pentru multi este un vis deoarece in România nu te ajuta statul cu nimic, in anii 70-80 statul le dadea casa tinerilor casatoriti si serviciu, acum nu le mai dă nimini nimic, salariile sunt mici si de rahat preturile sau dublat, asa singura speranta este la Dumnezeu, numai el mai poate aduce binele nu oamenii.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sigur ca poate sa ajunga un om de succes in viata, indiferent de traumele prin care a trecut, necesintand vointa si ambitie ca sa invete pe rupte, sa isi atinga telul in viata, sa ajunga acolo unde doreste.

Plansul nu ajuta la nimic, denotand ca-i un om slab care se complace in situatia in care este si care cauta scuze si vine altioar in loc sa se apuce serios de invatat si sa isi construiasca singur un viitor bun, frumos si fericit.

Un om daca isi doreste sa faca ceva in viata, apai poate, fiindca viata si realizarile lui depind NUMAI DE EL!

| AliGab a răspuns:

Solutia in cazul tau este sa nu mai stai sa te gandesti atat ce napastuit/a de soarta esti. Sa iei viata in maini si sa faci astfel incat sa reusesti in viata. Eu asa am facut si acum mi-e bine, sunt casatorita, am 3 copii si am si serviciu convenabil.
Pur si simplu, nu te mai gandi ca toate ti se intampla tie. Ia lucrurile ca atare si mergi mai departe, nu le mai da o importanta deosebita. Practic trebuie sa incetezi sa te mai plangi si sa actionezi.
Un lucru care m-a ajutat cand eram in faza aceea in care nu dormeam noptile, ci doar plangeam, a fost sa ma duc la biserica si sa ma spovedesc, sa ma rog Maicii Domnului.
Hai, capul sus si revino-ti!

| ioana748 a răspuns:

Nu ai cum sa schimbi persoanele din jurul tau dar poti sa schimbi reactiile tale.
Este un proces lung, pe viata, dar iti va aduce o stare de bine si vei fi o persoana puternica si echilibrata.
Nimic nu ar fi trebuit sa fie Intr un fel anume.
Nu poti schimba filmul din trecut.
Poti lucra doar la prezent. Nu depinde chiar totul de noi, insa doar tu poti gestiona cum te raportezi la ce se intampla in viata ta.
Sunt oameni care au iesit de la Auschwitz cu incredere in viata si au reusit sa si duca viata cu seninătate. Au inteles cat de importanta este fiecare secunda. Au lasat traumele in urma si au dat valoare acestui dar minunat, viata.
Plangi, te ridici,, iti dai tu sansa nefiind nevoie de confirmarea cuiva.
Tu esti viata, tu esti Univers, tu esti putere.
Tu esti o persoana importanta in viata ta.
Poti reusi sa fii bine.
Liniste iti doresc.❤️

| adryang78 a răspuns:

Da, categoric! Ușor nu este, dar un om poate face multe dacă își pune în minte. Prima condiție este să gândești pozitiv. Poate ți se pare prea greu, dar hai să-ți dau un sfat. Uită-te în jurul tău cu atenție. Uită-te la oamenii care au mult mai puțin decât ai tu. Mergi la un centru de plasament, să vezi câți copii sunt cu orizontul deja închis și șansele pentru o viață mai bună drastic reduse. Mergi într-un spital, să vezi câtă suferință este. Într-un cuvânt, deschide ochii și observă-i pe cei care sunt mai loviți de soartă ca tine. O să-ți dai seama că nu ești chiar atât de lovit de soartă. Și încă un lucru - ce nu te omoară te face mai puternic.
Fiecare dintre noi este suma alegerilor pe care le face. Întotdeauna avem de ales, chiar și atunci când suntem forțați să alegem răul mai mic. Ceea ce alegem ne definește ca persoane. Viața nu e ușoară, uneori te scutură zdravăn, te îngenunchează, dar alegerea îți aparține - rămâi în genunchi și îți plângi de milă sau te ridici, te scuturi de praf și mergi mai departe?
Îți urez succes și să auzim de bine!

| Miruna333 a răspuns:

Normal, prin terapie. Majoritatea oamenilor reusiti au povesti neplacute. Schimbarea asta nu este peste noapte, de asta nici nu te vor ajuta 2-3 sfaturi de la straini care te vor indruma sa Gandesti pozitiv sau sa citesti lucruri despre psihologie online

| Standt a răspuns:

Da. Se poate.
Trebuie doar sa te "decuplezi" de ce se intampla in familie. Daca familia e toxica, nu te agata cu disperare de ea.
Nu stiu cati ani ai. Dar daca esti majora, fa-ti viata ta fara ei.
Rau faci ca stai si plangi. In timpul asta pierdut, mai bine gandeste-te ce ai de facut maine, pe viitor. Cum sa rezolvi si cum sa razbati in viata. Plansul nu rezolva nimic.

| vasileparnaie a răspuns:

Pleaca de acolo fratili meu, ia-ti cu chirie dai 300 de euro pe luna da macar stai si tu chill

| jupiterhhhg a răspuns:

Poate,dar foarte greu, acum depinde si ce ciudati a intalnit in viata.