| madutzu93 a întrebat:

Credeti in relatiile ( de prietenie )la distanta? [ am nevoie de multe pareri big grin pentru ca de cateva zile ma contrazic cu o prietena care nu crede nici in ruptul capului ca o relatie de prietenie poate fi pastrata chiar daca vorbesti doar pe mess thinking ]

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Depinde, in general relatiile la distanta nu tin.Cauzele sunt multe dar cea mai importanta e tocmai distanta. E greu de inlocuit fizic persoana prin mess prin telefoane sau altceva. Dupa un timp iti lipseste prea tare si atunci incepe lupta. Dupa mai e increderea, practic nu sti mereu ce face persoana respectiva, deci trebuie ca increderea sa fie maxima! Dupa sunt planurile ce le ai cu persoana respectiva, adica daca e doar asa ca si relatie si dupa vedem noi atunci nu va rezista mult.Toate amestecate duc la ideea ca e foarte greu de intretinut o relatie la distanta dar nu e imposibil! Daca exista iubirea adevarata, daca exista incredere si planuri de viitor, putere de lupta cu timpul cu totul atunci dintr-o simpla relatie la distanta se poate ajunge la ceva frumos si de durata! Bafta!

18 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Aaa da sigur ca da. te sustin pana in panzele albe. :X
cei mai buni prieteni ai mei sunt de pe net si vbim aproape zilnic si oricum daca stii cu cine vorbesti (adica daca ai grija)nu ai de ce sa iti faci probleme.
succes!

| RloveR a răspuns:

Pai eu sunt de parere ca are dreptate. Nici eu nu as rezista ca cele mai bune prietene ale mele sa nu fie langa mine. Chiar daca vorbim pe mess sau la telefon, e altceva cand iesim in oras sau facem multe alte chestii impreuna. Nu cred ca ar rezista o relatie de prietenie la distanta. Gandeste`te doar ca prietena ta ar pleca in alt oras, departe, si ar gasi acolo multi alti priteni iar pe tine poate te uita, chiar daca tineti legatura la telefon si pe mess.
E altceva cand este langa tine!happy
Deci, ca sa raspund la intrebarea ta, NU. Nu cred in relatiile (de prietenie) la distanta!happy

| marya a răspuns:

Depinde, daca exista posibilitatea ca in viitor cei doi sa se poata vedea, da sau daca isi mai fac vizite din cand in cand si vorbesc des pe mess sau la telefon, da
Dar daca distanta este foarte mare si nu au incredere unul in altul atunci...nu!
parerea mea

| LNK a răspuns:

Salut!
Cu siguranta o prietenie nu se poate pastra doar prin cateva conversatii pe Mess. E nevoie de mai mult de atat.
Pa-pa!

| luna a răspuns:

Vazand ca prietenie ai scris in paranteza nu inteleg in ce masura? Dar, o relatie de prietenie de la distanta e mult mai solida decat cea cotidiana. Asta deoarece in permanenta prezenta aduce si conflicte de mai multe genuri de tip:invidie, egoism ...In schimb o relatie sentimentala nu ar putea dura avand in vedere distanta. Nu reusesti sa cunosti indeajuns persoana respectiva iar prima intalnire aduce multe ori ...deluzie.
Personal am cel mai bun prieten la o foarte mare distanta (nu legatura sentimentala) si dureaza de cca. 11 ani.

| Slavian a răspuns:

Nu prea poate fi pastrata.

| Gosh. a răspuns:

Chiar se poate!
Eu acum vreo doi ani am cunoscut un baiat pe Internet.eram din parti total diferite ale tarii, dar am ajuns foarte foarte buni prieteni, ne spuneam orice...
Din pacate, i-am pierdut adresa. Gosh.

In concluzie, DA, se poate big grin

| PeAcE a răspuns:

Buna!

Eu una cred ca cel mai important lucru este cat de stransa este acea prietenie! Daca este destul de puternica si este vointa cred ca orice se poate, chiar si o prietenie la distanta. Asta este parerea mea.
Si eu am cateva prietene care sunt in afara tarii si care vin doar in vacante in Romania si totusi prietenia noastra este destul de stransa deoarece vorbim la telefon si pe mess si ne povestim totul una alteia pentru ca nici una din noi doua sa piarda ceva din viata celeleilate. Deci totul se poate!

| xSoaked a răspuns:

Well, eu cred ca un soi de prietenie poate fi pastrat vorbind doar pe mess. Adica ai cu cine vorbi, cine te ajuta cand ai nevoie... nu este intocmai ca si caldura unei prietenii adevarate, dar merge. In schimb, o relatie de dragoste cu siguranta nu poate fi pastrata astfel. Nu am sa inteleg niciodata persoanele care zic ca "sunt impreuna cu un tip/o tipa, doar pe mess". straight face Asta nu are sens deloc. big grin

| Serendipity17 a răspuns:

Se poate happy eu stau in galati si am o prietena in botosani, cu care ma intalnesc doar o data pe an si suntem prietene.Mai ales anul asta, ne-am inteles ff bine si acum pastram legatura pe mess pana anul viitor big grin

| MelissaGreenEyes a răspuns:

Ai absoluta dreptate...
si eu am crezut in asa ceva dar acum m-am convins:p
nu exista iubire la distanta
iti spun din experienta
cel mai bine ar fi sa o convingi pe prietena ta ca nu ii bine ce face si ca tot ea va suferi dupa ce se va 'termina'

| Carmy88 a răspuns:

Da poate ramne dar daca prietena ta isi face o alta rietena pe mess va vb un timpnumai ca u ea si ca tine mai rar

| AlexxxRo a răspuns:

Depinde si de durata in care vrei sa pastrezi o relatie pe internet! Daca el e plecat pentru putin timp nu e o problema. dar daca e plecat pentru mai mult de 2 luni... nu prea mai sunt sanse!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 la mie madutzule.de cand esti pe TPU, credeam ca esti lamurit in privinta asta.

| .LoLo. a răspuns:

Normal ca poate fi pastrata.adica eu am prieteni extrem de buni:X.pe care nu i'am vazut decat o data'n viata si unii chiar deloc |din Palestina| deeci. o prietenie poate fi categoric pastrata la distantaabig grin

| madutzu93 explică:

Ms pentru raspunsuri big hug

btw :d

sunt fata big grin

| FrumyyyMoah a răspuns:

Sall,
eu cred in prieteniile de la distanta pentru ca si mieimi plc de un tip si lui de mine dar nuh locuim aproape unul de celalalt...
noi vb pe un joc happy

| getavi a răspuns:

Se poate tine relatia de prietenie daca este puternica si eu am un prieten care este foarte departe de mine si totusi ne inteleg foarte bine