| 4b a întrebat:

Crezi ca divortul este o optiune mai buna decat a ramane intr-o casnicie nefericita?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea, da. Au spus-o foarte frumos si parintii Constitutiei americane, constituie un drept fundamental si inalienabil al omului dreptul la cautarea fericirii, asa ca nimeni nu poate fi obligat sa ramana nefericit doar pentru a respecta o convenienta din comunitate. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ştii că în Malta încă este interzis divorţul, nu?
Abia acum s-a făcut referendum şi DOAR 70% din populaţie a votat cu DA pentru legalizarea divorţului.
Eu da, sunt 120% convins că divorţul este întotdeauna o opţiune bună atunci când situaţia o cere.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să fii sigură că DA!
Pa, pa.

greece12
| greece12 a răspuns:

In cazul de fata, aleg divortul.
Constrangerea si singuratatea in doi sunt o mare inchisoare ale carei gratii nu le vezi, dar le simti!
Cu consecinte inimaginabile.

| PetreConstanta a răspuns:

Atata timp cat nu mai exista respect intre doi oameni fiecare alege ce face cu viata lui Poti sa faci cu viata ta ce vrei dar nu ai dreptul sa faci cu viata cuiva Nu este bine sa-ti cladesti fericirea pe nefericirea altuia este un mare pacat care te va urmari toata viata- asa ca mai bine fiecare pe drumul lui si daca ne vom intalni vreodata ne vom da buna ziua atata timp cat amandoi am ales drumul prin care sa ne gasim linistea sufleteasca

| luana1 a răspuns:

Depinde.Daca ceea ce te face nefericit(a) nu mai are nici o sansa de rezolvare,atunci, da, e mai bine sa iesi dintr-o astfel de casatorie.Viata in doi presupune si bune si rele.Important e sa fie depasite momentele mai grele in doi si la fel, amandoi sa se simta bine unul in compania celuilalt.Asta e esential.

| NickiMinaj a răspuns:

100% da.

| Dianné a răspuns:

De ce nu ar fi? Decat sa sufere unul, sau ambii parteneri, din cauza neintelegerilor de pe parcursul vietii petrecute impreuna, mai bine s-ar intrerupe totul, ca fiecare sa fie multumit, dar divortul pe cale amiabila, desigur. Daca in aceasta casnicie ar interveni un copil sau mai multi, ar fi ceva dificil. Pentru ei, parintii ar suporta orice, doar sa fie copilul multumit si impacat, pentru ca ei au o viata inainte si nu merita sa fie ranit. Dar, atunci ne-am contrazice tot pe noi, fiindca si parintii respectivi au o viata inainte, si ei ar dori sa se termine situatia neplacuta, "calvarul", sa nu mai sufere atat de mult. De aceea, este bine sa nu intervina un copil atat de repede intre cei doi, nu se stie niciodata ce se va intampla, chiar si in momentul asta.
Bafta!

| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
Da,mai bine divortezi decat sa ai o casnicie nefericita!
In viata trebuie sa alegem numai fericirea!

| vera_5828 a răspuns:

Din moment ce nu se mai poate face nimic si nemultumirea creste pe zi ce trece ar fi mai bine sa divortati doar daca sunteti siguri ca nu mai este cale de intoarcere.

| anonima16 a răspuns:

Consider ca da. happy Daca nu sunt interese drumurile se separa.

| CrosS a răspuns:

Da da da.

| Graphee a răspuns:

DA. Decât să trăieşti lângă cineva, fără să poţi să glumeşti, să ieşiţi împreună şi multe alte lucruri care le poţi face într-o căsnicie fericită. Mai bine te desparţi, fără scandal, ajungând la un acord amândoi. La mulţi le pare rău după ce se despart, dar dacă nu s-a putut...Peste un timp, vei cunoaşte o persoană care îşi va împărtăşi dragostea şi vei uita cu timpul de acel gol sufletesc. Baftă!

| Valentyno18 a răspuns:

Parerea mea este ca da! Desi unii spun ca bun rau cum este unu din parteneri trebuie sa il suporti asa cum e si sa duci mai departe casnicia.Cand te-ai casatorit trebuia sa stii cat de cat cum e cel de langa tine.Cum se spune si la slujba cununiei "Cea unit Dumnezeu omul sa nu desparta" deci daca Dumnezeu te uneste cu cineva si acle cineva e o persoana rea atunci inseamna ca Dumnezeu tia mai dat o incercare sa vada cat de puternic/a esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice fiinta are dreptul divin la fericire,cind convietuirea nu mai este posibila, este mai bun divortul, fiecare pe drumul lui.Mult noroc

| astrid_2414 a răspuns:

Si eu cred ca da, dar doar atunci cand nu se mai poate face nimic! Atunci cand intervin neplaceri in casnicie ar trebui ca cei doi sa discute sincer si sa ajunga la o concluzie, poate vor gasi o solutie, poate vor rezolva. Daca in casnicie intervin batai etc, e clar ca nu trebuie sa mai stai pe ganduri.