| hellokitty69 a întrebat:

Cum am putea sa o conving pe mama sa ma lase sa ma vopsesc? Am aproape 17 ani si ma tot rog de ea, dar ma amana de vreun an. vreau ideihappy

Răspuns Câştigător
| malina1111 a răspuns:

Stiu si eu laughing mai bine ascult-o pe mama ta! Oricum daca ai 17 ani peste un an sigur o sa te lase pentru ca vei avea 18 ani! Poate am un planulet daca nu cred ca va merge: Cumparati de la magazin vopsea o pui in geanta ca mama ta sa nu o vada, aduti toate lucrurile in camera ta, suna o prietena sa te ajute cu vopsitul parului, apoi in cui usa, dupa ce ta terminat iesi tip til pe usa si de duce repede la baie cu un uscator, si incui usa si acolo dupa de speli si te usuci! Nu stiu daca e cea mai bbuna idee dar ma rog! Funda?

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce să faci la 17 ani?
La 30-40 de ani ce mai faci?
Este un moft al tău cu, care nici eu nu sunt de acord!
Pa, pa.

| AlinaOneDirection a răspuns:

Parul este mai frumos natural.

| Roxana121 a răspuns:

Daca tu crezi ca cel mai bun si folositor raspuns este cel pe care la-i premiat tu, e naspa. Si iti spun si de ce.Ptr ca fiecare adolescent vrea sa le incerce pe toate cit mai repede, iar dupa ce le-a incercat ii pare rau si ar vrea sa intoarca timpu inapoi, sa procedeze altfel. Sunt mii de potive sa-ti dau pentru care sa nu te vopsesti, dar nu cred ca ai asculta de el. O freza buna si aranjata va arata mereu superb indiferent de culoare.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Eu, ca si fiu sincera, nu sunt de acord cu mamele care vor sa controleze look-ul copiilor lor insa daca relatia cu mama ta este una buna atunci poate nu ii place culoarea cu care vrei sa te vopsesti. Incearca sa gasesti o solutie de mijloc, o nuanta care sa placa la ambele. Un alt motiv poate fi acela ca nu are incredere in tine. Demonstreaza-i ca iei anumite decizii doar dupa ce te-ai gandit mai bine, ca nu actionezi dupa impuls.

| AliGab a răspuns:

Draga hellokitty69,
Din proprie-mi experienta iti recomand sa nu te vopsesti. Mama mea imi spunea la fel cand eram minora, si in momentul in care am devenit majora am facut cum am vrut eu: m-am vopsit. Nu iti spun cat de mult am regretat dupa aceea si cati ani au trebuit sa treaca ca sa scot vopseaua din par. Nu iti mai spun ca dintr-un par lung pana la mijloc a trebuit sa ma tund scurt ca sa scot vopseaua definitiv. Tu faci cum vrei, dar eu iti recomand sa o asculti pe mama ta ca mai incolo s-ar putea sa regreti ca nu ai ascultat. Stie ea ce spune.
In plus, daca te vopsesti odata va trebui sa repeti operatiunea odata la 6-8 saptamani, pentru ca parul creste si se va vedea urat la radacina. Chiar daca arata frumos in primele zile de la vopsire, mai apoi se va degrada continuu si va capata un aspect de par parlit/ars/degradat.
Asta a fost experienta mea cu vopseaua. Acum tu faci cum crezi de cuviinta. Spor in cele bune

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
Să știi că ea are dreptate până la urmă, îți vei strica părul, mai așteaptă până la 18 ani.
O zi bună!

| drogh a răspuns:

Îi mai ceri o dată permisiunea pentru a te vopsi. Dacă nu te lasă, atunci aşteaptă să fii majoră. Fiindcă încă nu poţi să treci peste negarea unui părinte...adică ba da, dar sigur se va supăra. Nu cred că ai îmbătrânit să-ţi apară fire albe în cap de vrei aşa de mult să te vopseşti. Aşteaptă...nu-i un capăt de lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sincer nici eu nu te-aş lăsa!
Lasă-te aşa naturală cum eşti.
N-are rost să-ţi distrugi părul.
Te pup!

| Xenya a răspuns:

De ce doresti sa iti vopsesti parul?

| hellokitty69 explică (pentru Xenya):

Vreau o schimbarethinking Am incercat sa-mi schimb look-ul tot scurtand din par, breton etcoh go on imi statea penal tarelaughing acum ca mi-a crescut parul la loc vreau sa-l fac rosuhappy

| Xenya a răspuns (pentru hellokitty69):

Prin vopsire o sa il distrugi! Mare grija la acest detaliu happy

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Ca să parafrazez nişte versuri ale unui cunoscut cântec:

"Nu contează cât de lung e părul,
Contează cât şi cum gândeşti!"

Tot aşa ţi-aş spune şi ţie:

"Nu contează ce culoare are părul,
Contează cât şi cum gândeşti!"

Poate că nu e rău să încerci o culoare a părului care să te avantajeze mai mult, dar nu cred că ar trebui să te obsedeze aşa mult chestia asta. La vârsta ta sunt alte lucruri mult mai importante în viaţă decât culoarea părului.

| alexanonimu a răspuns:

Ia si te vopseste iei o bataie da vopseaua tot acolo ramanelaughing)

| AllePuffu a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea, spune-i ca daca te lasa sa te vopsesti o vei ajuta la treburile casei sau vezi si tuhappy Pe mine m-a lasat sa ma vopsesc la 14 ani, dar aici depinde de fiecare mama:*

| ɴιcoleтα a răspuns:

E frumos sa te vopsesti, si eu vreau dar varsta nu imi da voie.
Sa-ti dau un exemplu: sora mea mai mare tot pe la varsta ta s-a vopsit, iar acum ii cad fire de par din cap.
O mai rogi inca o data. Sper sa te lase ^.^