| DianaMishipisicutamishipisi a întrebat:

Cum as putea sa imi impac parintii? Sunt certati de 1 saptamana si nu mai rezista.dar funda va rog!

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu stiu, te gandesti cine a gresit si ce a dus la asta.
Asta sa vezi daca e cazu sa continui, nu are rost sa incerci sa-i impaci daca nu ai gresit cu nimic!

| StrongHeart a răspuns:

Ai putea sa te rogi pentru ei.

| DarthNiger a răspuns:

Depinde din ce cauza sunt certati, daca e ceva serios tu ca copil nu prea poti face multe, adultii trebuie sa isi rezolve problemele singuri in mod rational, ai putea sa petreci timp cu amandoi si sa vezi de ce sunt certati sau sa vorbesti cu un adult, o ruda si sa ii spui situatia.

| nukeyly a răspuns:

Incredere, comunicare, acceptare,

Statistic relatiile/casniciile din vremurile prezente au un liant slab pe baza de nimic, in schimb cele de 30-50 ani par sa fie lipite cu ceva ciment secret
_cand partile nu sunt coapte trebuie sa se certe din nimicuri(in functie de mandria interioara cel mai destept cedeaza_e usor sa fi prost_e greu sa-ti dai seama_si este imposibil sa-ti revii)
_cand ele rezoneaza la unison atunci tot poate tine o viata si dai cu capu in nunta de diamant
https://www.ziarulnational.md/......e-diamant/

| Bariel a răspuns:

Aratale parintilor tai cat de mult ti la ei, prin gesturi(filme, jocuri, interactionare, complimente). Practic trebuie sa le arati ca tu esti motivul pentru care ei ar trebui sa ramana impreuna, cel mai probabil ei stiu asta deja dar tu in momentul de fata trebuie sa întaresti relatia dintre tine si parintii tai, si prin tine o vei intarii si pe al lor in acest fel, adica daca îi faci sa te iubeasca si mai mult, îi obligi moral sa și rezolve problemele dintre ei, ca tu sa ramai fericita. Sper ca intelegi la ce ma refer. Succes si sarbatori fericite! ( sarbatorile = oportunitatea perfecta)

| Petre_Ilinca_1998 a răspuns:

Depinde din ce cauza sunt certati. Nu e usor sa-i impaci...Dar daca e posibil trimite-le acest articol, sau vreun paragraf de acolo care se potriveste https://suntmamica.com/invata-sa-eviti-situatiile-de-conflict-in-familie/

| 2FanMessi2 a răspuns:

Incearca sa le spui, ca tu ii iubesti pe amandoi la fel de mult...Si cand ii vezi certati te doare sufletul. Spune-le ca oricat de grava ar fi o cearta intre ei pana la urma ei sunt fericirea ta. Fii foarte insistenta. Eu am parintii divortati de aproape 11 ani dar eu la 5 ani nu prea aveam ce sa fac...Sa imi spui daca te-a ajutat ce am spus eu. E foarte important sa ai parintii aproape de tine!

| Daniela_Maxim_1999 a răspuns:

Mai multe detalii. De ce se cearta?