| Mihai_Mihai_1990_G2I4 a întrebat:

Parintii mei au divortat de o saptamana...inca locuim impreuna dar o sa ne mutam in curand.Cum as putea sa ii impac? Nu conteaza ca deja au divortat pentru ca in momentul de fata chiar nu mai imi sta un act in cale

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E clar că nu se mai pot împăca. Nu acum, cel puțin. Sunt cupluri care se reunesc după o despărțire, dar o fac abia după câțiva ani, ani în care au cel puțin încă o relație care dintr-un motiv sau altul nu merge.
Nu căuta să te opui vieții lor - e doar a lor și e dreptul lor să și-o trăiască. Ce preferi mai mult: un cuplu de părinți care se ceartă / bat / mai rău - se ignoră zilnic, sau doi părinți liniștiți, fără stres, fericiți (sau măcar unul) alături de un partener nou? Partener care chiar v-ar putea fi un bun companion, dacă l-a ales pe părinte ÎMPREUNĂ cu tine?

| danay72 a răspuns:

Tu arata ca ii iubesti pe amândoi. Poti vorbi cu ei despre sentimentele tale, ce ai vrea. Important e să nu te închizi în tine și să le spui ce simți. Dar vorbește cu blândețe și respect profund. Un răspuns blând îndepărtează furia.

| Nilsson a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez, dar e dificil sa mai dea inapoi daca au luat deja acesta decizie, cred ca nici pentru ei nu a fost usor si s-au gandit la toate aspectele.
Dar vor fi parintii tai orice ar fi, relatia ta cu ei nu trebuie sa fie afectata.

| Mihai_Mihai_1990_G2I4 explică (pentru Nilsson):

Stitii care este problema? Cand in sfarsit am acceptat situatia am aflat ca mama se vede cu altcineva.Imi vine sa fug...

| DeeaMarry a răspuns:

Da dovada de maturitate si intelege ca, din moment ce ei au luat aceasta hotarare, au luat-o gandindu-se atat la ei cat si la tine. Preferi sa ii vezi suparati, certandu-se tot timpul sau separati, dar fericiti?

| D3I3 a răspuns:

E problema părinților. Părinții divorțează între ei, nu între ei și copil.

| Lăurik2 a răspuns:

Si eu am trecut prin situatia ta, doar ca eram mult mai mica. Este dificil, insa trebuie sa intelegi ca viata merge inainte. Nu poti sa ii obligi sa se impace daca intre ei exista certuri si nu mai sunt fericiti unul cu altul. Da, in primii ani, divortul lor te va afecta, insa de abia dupa vei realiza ca fericirea lor conteaza mai mult. Tot o sa te vezi cu mama sau tatal tau, acest lucru nu se va mai schimba.
Totusi, ai putea sa stati undeva, doar voi trei si sa discuti cu ei, sa le spui ce te deranjeaza si fricile tale. Incearca sa le spui tot ceea ce simti tu si sa se gandeasca mai profund la relatia si sentimentele lor, macar cele care au ramas. Spune-le sa faca lucruri impreuna, sa petreaca timp impreuna, sa se schimbe ca sa fie compatibili, macar de de dragul vremurilor apuse(care pot reveni si acum, depinde si de caz). O intalnire, o iesire la cafenea, ceva care le va aduce aminte de amintirile frumoase de cand erau indragostiti lulea unul de altul. Bafta! happy