| tagapayoo a întrebat:

Cum ati incuraja un barbat casatorit sa fie fidel sotiei lui, sa fie un tata bun, un om respectat in societate si un luptator in fata problemelor vietii?

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

L-aş încuraja să divorţeze!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cumva îi lipsește simțul răspunderii?
Pa, pa.

April
| April a răspuns:

Ei,prea multe ceri si tu; e om si el si,ca oricare alt om, nu poate fi perfect.Dar daca din toate calitatile enumerate de tine are cate ceva, poti fi multumita.Si nu-i vorba de incurajare; e vorba despre comunicare, iubire, respect reciproc si incredere. Daca am cauta omul perfect nimeni n-ar ajunge sa fie sot sau sotie, mama sau tata; am trai singuri si ne-am pierde viata in cautarea zadarnica a perfectiunii.Am ajuns sa cred,si sfetnic de taina mi-a fost un mare intelept,ca cel mai important lucru e sa ne acceptam pe noi insine asa cum suntem, cu rele si bune,cu calitati si defecte, sa dorim a ne construi in bine propria personalitate si sa-i acceptam si pe ceilalti asa cum sunt. Daca ma gandesc bine,as zice ca e pacat sa ne risipim viata,si asa destul de scurta-gandeste-te ca nu traim nici macar un secol-cu intrebari chinuitoare,cu dileme de nerezolvat,cu suspiciuni si dorinte iluzorii. Daca barbatul tau te iubeste,daca e alaturi de copii sai la bine si la rau, daca-si face corect munca pentru care s-a pregatit e de-ajuns; iar daca se intampla ca ceilalti sa nu manifeste respect, nu-i nicio tragedie; rareori se intampla sa fie toata lumea multumita.Accepta viata asa cum ea vine, traiesteclipa si n-o lasa sa zboare netraita visand la lucruri perfecte; suntem oameni, nu ingeri!

| inutzza21 a răspuns:

Daca barbatul realizeaza care sunt resposabilitatile lui si in ordine sa aiba o familie trebuie sa o respecte, eu cred ca nu are nevoie de nici o incurajare, totul vine de la sine.

| necdannec a răspuns:

Un barbat insurat nu trebuie incurajat sa fie fidel. Un barbat insurat trebuie sa stie ca s-a insurat ca sa intemeieze o familie formata din tata-mama-copii + o casa si un trai decent. Daca se gandeste la asta si cum sa faca sa isi atinga obiectivele ...nu are timp sa se mai gandeasca si la alta gaurica ( oricum e la fel).

| victor1k a răspuns:

Fidel sotiei, ar fi usor. sa-ti impui superioritatea si daca te iubeste cu adevarat nu se va supara happy

Dar in privinta copiilor. unii tati se satura repede de copii lor. Sunt frumosi cand sunt mici. cand sunt mari nici nu-i mai baga-n seama.

| Marshkaa a răspuns:

Ar putea sa incerce sa se vada prin ochii fetei/baiatului sau, cum l-ar vedea acesta peste 20 de ani. Aici, s-ar putea sa ceri prea mult de la tine si sa devii prea exigent, intotdeauna ne-am dori sa ne vada ca fiind perfecti. Insa nu cere de la tine perfectiunea, ci alege sa fi normal, sa fi tu insuti si sa discuti deschis cu sotia ta, sa ii ceri si ei sfatul. Familia e foarte importanta tocmai pentru ca ai pe cineva care sa iti fie alaturi in momente dificile.