Întrebare recomandată | Florincrap a întrebat:

Cum ati reactiona daca parintii vostri ar fi : autoritari, lipsiti de respect fata de voi, v-ar trata ca niste bebelusi si nu v-ar lasa sa fiti liberi, tinandu-va sub "aripa" lor protectoare?

Argumentati!
Acceptati sau refuzati acest comportament din partea parintilor?

7 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Stiu cum e, ai mei sunt cam asa, nu exagerat de rai dar putin mai severi. Inainte nu prea ma lasau sa fac nimic, sa ies doar daca ziceam exact unde merg si exact ora cand vin, cu cine ies etc..Acum ca sunt majora si i-am "sfidat" sa zic asa de foarte multe ori in toti anii astia, ca m-am certat cu ei din cauza ca nu aveam libertate, mai zic unde ies cateodata, dar daca plec undeva nici nu ma suna, nici nu ma iau la intrebari cand vin..si parca nu le mai pasa de mine, asa simt. De exemplu azi am plecat la scoala de dimineata si am venit cu jumate de ora inainte sa iti raspund tie aici..si nimic, nici un apel, nici un "unde ai fost?" si parca as mai avea nevoie de grija lor. asa ca pentru oricine are parinti astfel, pretuiti-i ca nu va vor decat binele!

| martzian a răspuns:

Eu mi-as aminti ca o relatie are doua sensuri, la fel cum si moneda are doua fete. As incepe prin a-mi examina propriul comportament, sa vad daca nu cumva le-am dat motive (prin neascultare, alegeri nepotrivite, imaturitate) sa se raporteze astfel la mine.

Increderea este ca o banca. Orice actiune, fapta, vorba, atitudine, depune sau retrage capital. Prin urmare nimic nu este pierdut! Trebuie doar ca, cu rabdare si seriozitate, sa incepi sa depui in banca ta de incredere.

Succes!

| BlackNinja a răspuns:

Eu n-as accepta sa se comporte asa cu mine.Le-as spune ca sunt mare acum(de fapt depinde de ce varsta ailaughing)si pot sa-mi port si singur de grija. Dupa aceea le-asi demonstra.

| calmopenmind18 a răspuns:

Sincer fereasca Dumnezeu de asemenea parinti. Ai mei sunt asa si nu imi convine. Eu atat stiu! Astept sa iau BAC-ul (nota mare sa le dau peste nas cu lipsa lor de incredere in mine cu tot) sa fug la facultate (departe cat mai departe) si sa imi traiesc viata cum face orice adolescent normal.

| Florincrap explică (pentru calmopenmind18):

Oricum,eu sunt la inceput cu adolescenta, am 11 ani si...parca sunt inapoi cu 10 ani. Ma compara in continuu... Ba ala e mai bun la mate,ba ala e mai bun la istorie, m-am saturat! Pai daca imi place romana, de ce sa fiu bun la mate?
Daca ai fi in locul meu, ar fi jale. In familia mea autoritatea parintilor se impune prin violenta (sincer!) si ton ridicat. E revoltator, parintii mei ar trebui sa ma lase sa fac majoritatea deciziilor care ma privesc pe mine.

P.S:Bafta la BAC!

| Florincrap explică (pentru calmopenmind18):

E mai rau ca la inchisoare!

| calmopenmind18 a răspuns (pentru Florincrap):

Merci!

Pai stiu cum este eu ii numesc comunisti indoctrinati dar nu pe la spate ci direct. Apropo si arata-le ca faci ce vrei tu unde ai de ales nu au ce sa iti faca.
Greseti pentru ca te lasi controlat de ei. Nici mie nu imi place matematica. Le-am zis ca nu imi place si gata! Eram la un liceu economic si m-am mutat la filologie.

Daca tipa la tine arata-i ca nu iti pasa ca nu te intimideaza, poti sa zambesti. Daca da in tine zambeste in continuarehee hee acum depinde de ai tai (ai mei cand eram mai mic asa ca tine se opreau si incepeau sa rada ziceau: asta e prost laughing eu il bat si el rade.)

Cu cat folosesc violenta asupra ta atat sa te impotrivesti si sa le spui ca nu asta e calea. Cand te roaga frumos sa faci ceva... sa faci sau sa le explici ca nu iti place activitatea respectiva si ca daca o faci tu o sa o faci pentru ca trebuie nu din placere si nu o sa iasa bine.