| realitatea.net a întrebat:

Cum credeti ca ar trebui tratati parintii care isi maltrateaza copiii?

http://www.realitatea.net/......45092.html

Răspuns Câştigător
| CrucifiedCountess a răspuns:

Acuma nu va suparati pe mine. da' moldovenii le scot pe cele mai tari! unu isi viola fiica de 2 ani! bolnavi! astia nu merita sa traiasca. ochi pentru ochi. ce au facut masa sa pateasca! nu le mai ajung curvele de pe orice strada! bolnavi! sunt prea usoare pedepsele! puscarie. da' traieste! dar copilul ala ramane traumatizat pe viata! e sa fie un viitor nenorocit ca si tacsu.si ne mai miram dc avem atati infractori si oameni dezaxati mintal! huaaaa! dracu sa va ia!

100 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Vezi, Countess, de aia e nevoie de noi, din ce in ce mai mult, dar aia de sus, care stabilesc salariile, sunt inconstienti!, si mai si zic ca nu sunt bani! Asa ca, nu te mira! o conjunctura negativa multifactoriala, si uite!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu se poate generaliza... cazuistica este foarte variata, sunt si parinti cu I. Q. normal, dar alcoolici, sau neglijenti, sau care ii tin doar ca sursa de alocatie!, altii ii fac ciobani la oi, vaci, la camp, etc... si cu redusi mintal, care considera ERONAT! copilul o proprietate cu care ei pot face ce vor... Din pacate, totul pleaca si se intoarce tot la bani! Adica: educatie, constientizare, oferirea de alternative adaptate corespunzator, si desigur si informarea generalizata despre faptul ca, comportamentul agresiv, neglijent, profitor sau rau intentionat fata de copil, se pedepseste, conform Legii! Si aici, daca o sa va ganditi cateva minute, o sa va dati seama ca, incredibil de simplu, daca politaiul din sat, comuna si-ar face corect treaba, in sensul preventiv!, procentul ar fi mult mai mic la astfel de cazuri! In concluzie, pedepsiti, corect, in sensul de stricta individualizare a pedepsei, si mediatizarea, tot in scop preventiv, reductor, macar de frica inchisorii, sau a muncii reeducative, daca nu de amenda, pentru ca foarte multi sunt saraci lipiti!

mira
| mira a răspuns:

Conform legii.

daniela
| daniela a răspuns:

Pusi la zid si impuscati. Acesti oameni nu merita denumirea de parinti. Multi isi doresc copii si nu au, altora le da Dumnezeu si se poarta ca niste nemernici.

| elena a răspuns:

Groaznic...nici nu pot sa ma mai uit cateva zile la TV pana trece stirea, femeia are 7 copii, primaria i-a luat apararea, asistentul maternal nu era la lucru ci pe la un examen...Doamne fereste... oare se intamplau aceleasi lucruri si inainte de 1989?

auran
| auran a răspuns:

Trimisi in Siberia la munci grele

| kh1ss a răspuns:

A pus odata " Guvernatorul" o intrebare " pedeapsa cu moartea pro sau contra"... in acest caz sunt pro... pentru ca acei copii nu au gresit cu nimic, de ce sa iti cresti copilul ca pe un caine?

| scootsie a răspuns:

Cred ca ar trebui tratati, asa cum ii trateaza ei...Sau...tratati psihic, pentru ca un om sanatos, nu si-ar bate joc de darul venit de la Dzeu...

| hândel a răspuns:

Viata este perceputa diferit in diferite medii sociale. Ceea ce noua ni se pare grav, pentru. altii este normal. Nu justific actiunile parintilor, ci spun ca-n conditii mizere, saracie, oamenii isi duc traiul intr-un mod diferit. Au alte "reguli" alte "invataturi" deci sa nu ne grabim sa aruncam piatra. Aceste cazuri trebuiesc verificate amanuntit de persoane acreditate. Ei pot da un verdict. Ei sunt in masura sa dispuna masurile necesare. Parerea mea, ar trebui decazuti din drepturile parintesti si inchisoare, dupa caz.

| andreea8888 a răspuns:

@ Elena
Inainte de '89, in cazul in care un copil parea sa aiba si cel mai mic ''defect'' la nastere, era ''rapit'', fara a anunta pe nimeni doctorul(fiind la aprecierea acestuia daca are dreptul sa traiasca in randul lumii sau nu), motivul fiind acela ca nu este apt sa se integreze in societatea Romanei, si ca avem nevoie de genii, nicidecum de ''resturi'', copii cu probleme!
Toate acestea erau manevrele lu' Ceausescu, un nenorocit care a incercat doar sa tina lumea moarta de foame, sau la ratie, ei avand robinetele si cazile din casa.toate din aur aur pur de 24k! Trage tu concluziile daca este bine sa stai sub controlul unui terorist care desi a facut cateva lucruri bune, ce se pot numara pe degetele de la o mana(anume ca a incercat sa scoata Romania din datorii, si ca a interzis avorturile), poate interzice cresterea unui copil cu probeleme, nestiind ce inseamna durerea unei mame ce ramane fara puiul sau!
Acesti copii considerati gunoaie si rusini, erau dusi in case parasite unde erau hraniti sau nu(in functie de zilele si toanele ingrijitorilor), pana ce se prapadeau cu sobolanii si viermi alaturi!
A a vrut sa fie pupat in f... d de tot poporul doar pentru ca a reusit sa-l subjuge in maniera dorita de el si care a interzis un mod de viata liber, la alegerea fiecarui cetatean, prin securistii ce ii tineau partea deoarece aveau beneficiile unor vieti regesti!

Revenind la intrebarea Realitatii, Sincer, mi s-a zbarlit pielea si parul, chiar nu inteleg de ce unii sunt atat de nenorociti, atat de pasivi si fara inima!
Daca faci un copil, ai grija de el si creste-l, ori, du-l la o casa de copii daca nu ai posibilitati si totusi ai gresit in tinerete!
Sunt de plans aceste imagini, chiar iti vine sa zici:''mai bine il iau eu, il cresc cu toate dizabilitatile pe care le are, decat sa ramana in astfel de conditii inumane''!
Romania fiind tara tuturor posibilitatilor, normal ca nimeni nu intervine, si ca toti ''bastanii'' isi croiesc drum in viata dupa bunul plac al fiecaruia, avand dreptul sa faca orice, sa cumpere orice, si sa elimine orice apare in mod nedorit!
Rusine celor ce se numesc ''conducatori'' si nici macar nu inteleg definitia acestui cuvant, care infuleca doar mancare italiana la orice cina normala, lasand poporul in mijlocul noroiului de ei creat!
Bagati-va toti banii in buzunar, pana si cei care ar trebui sa salveze vieti nevinovate, ca oricum, pentru noi nu este o noutate acest comportament!
Ajutati macar copiii cu probleme daca nu persoanele in varsta, ca ei sunt viitorul nostru, si nu doar pe ai vostrii, ci si pe ceilalti, cu totii au nevoie, toti sunt suflete!
Altruismul, si dorinta de a ajuta, sunt principiile cele mai sanatoase pe care omul le are, pacat ca doar 5% le folosesc!

| mioara a răspuns:

Dupa parerea mea trebuiesc legii mai aspre, decazuti din drepturi dar este putin pentru asa o grozavie, sa faca 25 de ani de puscarie sau pe viata, o asa pedeapsa merita aceste animale ca oameni nu sunt[Dumnezeu da copii celor care nu au habar sa creasca].

| gabimaris a răspuns:

La fel cum isi trateaza ei copiii asta fiind cel mai usor chin pentru ei!

| ioanaa a răspuns:

Nu conteaza ca esti moldovean sau nu, cazuri din astea se intampla oriunde in lume, ca nu sunt mediatizate toate, e partea a doua.
Unor parinti de acest fel ar trebui sa li se ia copilul, sa fie pedepsiti cu inchisoarea si sa li se interzica prin lege sa mai aiba copii.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Sunt de acord cu Crucified-Countess! moldovenii au o faima foarte proasta.

| ricky a răspuns:

Ce fac banii din oameni... toti fac copii numa pentru alocatie cae 800 de leii eu unu as da alocatie numa la parinti care au situatie materiala buna si fac copii cu scopuri normale nu cu scopu de a scoate banii pe ei si can ajung la maturitate sa nu aiba scoala si sa cerseasca in statii de autobuz si sa dea in cap banii ar trebui dati la aia care merita nu la oameni ai strazii care fac copii numa pentru alocatie pentru ca si copii la randul lor cand vor ajunge mari vor face la fel ca parintii lor... + ca pe moldoveni i bate D-zeu bine si pe buna dreptate asta n-are legatura cu copilul din filmulet ci cu inundatiile care se produc la ei pentru ca i mananca sa-si taie padurile "grupa mare" si cand vin ploiile poc apar si alunecarile de teren se formeaza mici baraje naturale si da rau afara din matca le ia casele si uite asa ca li lene sa le si planteze la loc dupa ce le taie...

| CrucifiedCountess a răspuns:

Amenda. te .in ea de amenda! si dc dati stupizi, stu[izilor?!

| Diav0la a răspuns:

Atata timp cat exista o legislatie ( asa precara cum e )inca in vigoare aceasta ar trebui aplicata. Din pacate la noi in tara nu am auzit de existenta unor centre care sa asigure educatie pentru viitorii parinti. Stiu ca exista la fiecare primarie, un birou care teoretic ar trebui sa se ocupe de problemele aparute in ceea ce priveste bunul trai al unui copil. Din pacate la noi in Romania situatia in acte arata roz iar in teren este inexistenta. Sunt parinte, mama a doi copii si stiu ca in momentul in care soliciti alocatia de stat pentru copil mergi la primarie cu niste acte. Acela este momentul in care statul ar trebui sa intervina, cu informatii, cu cateva vizite pentru a vedea mediul in care va creste copilul, cu intalniri organizate ale altor parinti in cadrul carora sa se discute eventuale situatii in care ca parinte nu sti cum sa reactionezi. Daca s-ar pune mai mult accent pe aceasta latura atunci numarul cazurilor de copii abuzati ar fi in scadere. Tare mi-e teama ca pana la realizarea unui astfel de plan indraznet vor mai trece cel putin 50 de ani. Oricum ar fi, protectia copilului e ca si inexistenta la noi in tara si spun asta pornind de la alocatia la fel de inexistenta oferita de stat; aceasta este prima dovada de desconsiderare din partea statului roman pentru copiii sai. 44 de lei ...atat valoreaza un copil, atat ii trebuie pentru hrana, imbracaminte, incaltaminte... Nu s-a facut nimic in aceasta privinta, imaginati-va ca nu stiu cat se va face in prevenirea si combaterea cazurilor de abuzuri savarsite de parinti impotriva propriilor copii.
Cat priveste parintii care isi abuzeaza copiii, acestia merita inchisoarea cu siguranta. Va mai trece mult timp insa pana sa invatam ca indiferenta nu ajuta si trebuie sa ne implicam si sa raportam aceste cazuri, inclusiv pe cele de violenta dimestica.

| Shery a răspuns:

Tukhey23 is right. daca le platim cu aceeasi moneda cu ce suntem noi mai buni ca ei?!

| micurutza2005 a răspuns:

Eu cred ca astia nu sunt normali parintii acestia care isi maltrateaza copiii cum poti sa faci asta cu copilul tau nu stiu, un copil nu se numeste ca il tii sub control legandu-l sau aplicandu-i batai sau ca asa se poate educa e doar un copil care sufera cumplit asa.As vrea sa fie tratati acei parinti exact asa cum fac ei cu copiii lor daca-i leaga sa fie si ei legati daca maltrateaza prin bataie sau orica altceva exact asa as vrea sa fie si parintii aceeia tratati sa vada cum e si sa simta pe pielea lor ceea ce fac ei cu copiii.

| tukhey23 a răspuns:

Nu cred ca noi suntem in putere sau mai imp. sa ii judecam. D-zeu ii va pedepsi cum stie el mai binehappy

| giovana a răspuns:

Jupuiti si pus sare pe ei. Tinuti in lant de 1 metru doar, sa vada cum este sa fii chinuit! Sa faci un copil si, sa nu iti fie macar mila de sufletelul ala mic si neajutorat... incredibil, inuman, odios!
Pedeapsaaaaaaaaaaaaaa! Dar cine sa ii pedepseasca? Justitia romaneasca? Imi vine sa plang cand ma gandesc si nu pot uita usor ce am vazut la tv.

| machupicchu a răspuns:

Ar trebui tratati in adevaratul sens al cuvantului. Sistemul actual, prin ceea ce face pentru populatie, a generat existenta acestor cazuri si a altora de acest fel... Deci trebuie schimbat sistemul... de conducere, guvernare, etc...ne ne trebuiesc legi, minciuni, campanii, emisiuni tv... vorbe. vorbe. ci fapte concrete, prin care sa se constate o adevarata schimbare in bine... si nu aparitia unei vieti ca in jungla... nu santem animale. dar putem deveni fara sa constientizam aceasta... Oare ce se vrea de fapt?

| Princessee a răspuns:

Ar trebui tratati asa cum isi trateaza ei copii.

| Princessee a răspuns:

Si ar mai merita si inchisoare pe viata, ca sa se sature sa isi chinuie copiii si poate candva le va parea rau ca au ranit niste sufletele nevinovate la urma urmei deoarece nu sunt ei vinovati ca parintii lor i-au adus pe lume.

| yoannah a răspuns:

Pushkarie!

| yoannah a răspuns:

@Crucified_Countess: nu numai moldovenii isi violeaza copii, rudele.etcstraight face ce crezi ca prin bucuresti nu se intampla de-asta?
Nu mi se pare corect sa cataloghezi toti moldovenii drept bolnavistraight face

| petitdreamer a răspuns:

Puscarie

| Cosmina_2740 a răspuns:

Hmmm...nu sunt in masura sa judec... dar sunt de parere ca un copil apare din dragoste...sau ma rog...asa e normal...si vine de la sine...eu ma intreb oare ce mai simt parintii care isi maltrateaza copiii? oare nu isi dau seama ca lovesc ceva ce odata si'au dorit din tot sufletul? oare nu isi dau seama ca isi lovesc propria inima? cred ca parintii trebuiesc readusi la ''viata'' ca sa isi constientizeze propria durere... durere care se mai numeste si frustrare... e usor sa dai intr'un copil pentru ca el nu va ridica mana la parinti...cu siguranta parintii trebuiesc ''treziti'' cu propriile lor greseli.

| LoveForShania a răspuns:

Sincer sa spun, acesti parinti nu merita copii! Copiii au nevoie de cineva care sa le acorde atentie, care sa le asculte dorintele.Copiii ar trebui sa fie luati de la acesti parinti rai si sa ii duca undeva unde au ce le trebuie. Parintii in inchisoare, sau sa munceasca undeva greu pentru ajutorul statului, ori sa plateasca o amenda foarte mare. Viata acestor copii este in mana unor parinti cruzi!