| DoarOana a întrebat:

Cum credeti voi ca ar trebui sa fie familia ideala? Nu ma refer neaparat la dragostea intre doi tineri...ci asa, in general big grin
Celui mai frumos raspuns ii voi acorda fundita.

Răspuns Câştigător
| Aurelia a răspuns:

Daca nu te referi neaparat la dragostea intre doi tineri, atunci poate te referi la familia dintre parintii si copiii lor. Daca parintii au doar un copil, este mai usor pentru ei, desi uneori copiii singuri la parinti isi doresc un frate/o sora. Copilul trebuie sa le datoreze respect parintilor, sa se comporte civilizat cu ei, si sa aiba un limbaj adecvat, deoarece parintilor le datoram multe. La fel si in cazul in care sunt doi copii la parinti, doar ca asa exista mai multe sanse ca cei doi copii sa se certe, sa nu se inteleaga, iar parintii trebuie sa ii impace pe ambii, fara sa fie nedrepti cu vreunul. In familie trebuie sa existe sentimente de dragoste in primul rand, sinceritate si incredere totala, parintii sa-si ajute copiii in problemele pe care le au, si in rezolvarea problemelor trebuie sa fie calmi, sa reactioneze la probleme cu calm, nu cu tipete, gesturi urate, chiar batai(parintii nu trebuie sa bata copiii, pentru ca asa nu rezolva nimic) Acestea nu ar trebui sa existe intr-o familie. Cam asta este familia ideala pentru minehappy

18 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Familia ideala? Dar tu inca mai crezi in basme? Familia ideala nu exista, cum nu exista relatie ideala, job ideal.toate sunt relative intr-o viata relativa.Imi plac ai mei asa cum sunt, cu bune cu rele, cu toate fixurile si problemele care le au. Vreau sa simt viata din toate punctele de vedere.Nu vreau sa fiu o piatra nemiscata in vijelia vieti. Vreau sa fiu fulgul care este invartit pe toate partile, fericit, trist, dezamagit, mandru. iar la final, in ultima secunda de viata o sa zic: ¨Asta da viata.Sunt mandru de mine.¨ happy

| Linda a răspuns:

Parintii mei mi-au facut cadoul unei familii super. Cel mai mult imi placea cand asa ca un susur ii auzeam cum discutau lucrurile care trebuiau de rezolvat si ca doi buni prieteni reuseau sa ajunga la concluzii bune si aveam siguranta unui camin odihnitor.

| Andreea_8014 a răspuns:

Eu imi imaginez familia perfecta pentru min.Mama sa ma asculte sa nu ma jigneasca si sa nu ma certe cand iau o nota mic. Iar tat. a stea acas. upa ce vine de la servici. i sa ma intrebe ce am facut la scoal.a.um a fost ziua de az. u sa se duc. a bea o bere in fiecare. onsider ca mama si bunica din partea mamei ma iubesc foarte mul. i bunica imi e ca un tat.re grija de mine si nu ma neglijeaz. Mi-as dori o familie in care parintii sa nu se certe in fiecare zi pe tema banilo.D.sta ramane doar un vi.(

| radduu a răspuns:

Familia ideala... poate daca am trai vesnic... crying((((

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa fie si el si ea sexy sau cu copii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O familie ar trebui sa fie impreuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familia ideala dupa mine cred ca trebuie sa se bazeze pe incredere reciproca, iubire si intelegere foarte multa deoarece toti gresim mai ales copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intro familie ideala e necesar in primul rind dragoste, intelegere si respect unu fata de altu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai o familie ideala ar fi fara certuri si cu lumina in ca sa sa :ai copii sa i aude sta si foarte multa dragoste in familie si bunatata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familia ideala este atunci cind parintii isi iubesc copii si copii pe parinti.in familie trebuie sa domine caldura, iubirea, dragostea...intro familie ideala parintii trebuie sa fie manierati, sa nu vorbeasca urit in fata copiilor, sa nu le tie morala cite o ora atunci cind nu am facut ceea ce trebue.aceasta este parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te referi neaparat la dragostea intre doi tineri, atunci poate te referi la familia dintre parintii si copiii lor. Daca parintii au doar un copil, este mai usor pentru ei, desi uneori copiii singuri la parinti isi doresc un frate/o sora. Copilul trebuie sa le datoreze respect parintilor, sa se comporte civilizat cu ei, si sa aiba un limbaj adecvat, deoarece parintilor le datoram multe. La fel si in cazul in care sunt doi copii la parinti, doar ca asa exista mai multe sanse ca cei doi copii sa se certe, sa nu se inteleaga, iar parintii trebuie sa ii impace pe ambii, fara sa fie nedrepti cu vreunul. In familie trebuie sa existe sentimente de dragoste in primul rand, sinceritate si incredere totala, parintii sa-si ajute copiii in problemele pe care le au, si in rezolvarea problemelor trebuie sa fie calmi, sa reactioneze la probleme cu calm, nu cu tipete, gesturi urate, chiar batai(parintii nu trebuie sa bata copiii, pentru ca asa nu rezolva nimic) Acestea nu ar trebui sa existe intr-o familie. Cam asta este familia ideala pentru minehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familia ideala у familia mea si cred ca acelasi raspuns il au fiecare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca familia pentru noi inseamna sa fim alaturi de nise persoane care pentru mine sunt niste ingeri. Familia cu mai multi copiii sau cu un copil este foarte frumoasa parintii au grija d noi ne ingrijesc ne spala si cel mai mult lucru ne daruieste iubirea.Noi trebuie sa ii respectam, saavem si noi de grija de ei, sa nu le vorbim urat si sa le daruim multaiubire cum ne daruiesc si ei. Oamenii trebuie sa se respecte intree ei sa cel mai mult sa fie iubire.Asa cred eu ca familia este ideala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familia ideala inseamna pentru mine respect si multa intelegere intre membri ai familiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O familei ideala sau perfecta dupa parerea mea este acea care are parte numai de fericire,in care nu exista batai,cuvinte urite, unde exista mereu iubire unul fata de altul si intelegere, respect.

| Katy_2076 a răspuns:

Familia perfecta ar trebui sa fie : intelegatoare, iubitoare, neagresiva, respectuoasa, dragastoasa, unita, armonioasa, nejignitoare si comunicativa.

| darius92712 a răspuns:

In primul rand conteaza sa fie intelegere si armonie. apoi totul sa aiba o limita adica sa fie si libertate intre ei dar sa faca si lucruri impreuna vacante in familie, sarbatorile, iesiri in oras etc

| ramos729 a răspuns:

. Vom putea avea vreodata familia perfecta pe care ne-am dorit-o? Poate da, poate nu. Dar poate ca nici nu-i nevoie. Pentru ca putem sa ne bucuram de familia pe care o avem acum, asa imperfecta cum este.
Am fost obisnuiti de mici ca familia ideala sa insemne o mamica gospodina, un tata care lucreaza pana tarziu, doi-trei copii, un catel, cativa verisori care vin in vizita, vacante la bunici si duminici la masa in sufragerie.

In zilele noastre, „familie" inseamna o femeie care incearca - si reuseste! - sa castige cat barbatul, sa fie moderna si sexy, un barbat care vorbeste incontinuu la telefon si lucreaza weekend de weekend, eventual un copil crescut de o bona bine platita, verisori care au emigrat, vacante pe credit si duminici la cumparaturi.
Fiecare dintre noi cauta in familie locul in care gaseste iubire, intelegere, liniste, comunicare si respect.