| carbon21 a întrebat:

Cum fac sa nu ma mai enervez și sa reacționez la manie, cum sa ma controlez, ceva sfaturi?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vointa, multa vointa si eventual Extravalerianic dar in cazuri grave.

| carbon21 explică (pentru Salontanul):

Da, da problema ii ca nu știu când ma enervez, extra nu pot sa iau in fiecare zi sau sedativ pc.

| Patronu1 a răspuns:

Sa respiri de 10 ori și sa îți aduci aminte de la ce a plecat. Bafta!

| ciocolatamaruie4 a răspuns:

Incearca sa-ti dai seama ce a cauzat acea stare. Focalizeaza-te pe ceea ce-ti spune interiorul.
Iti poti adresa intrebari tie.
Merita sa te enervezi pe ceva/cineva? Ce beneficiu iti aduce?
Inspira si expira. Repeta in gand: "Calmeaza-te! Lucrurile se vor desfasura asa cum sunt ele destinate, fie ca ma enervez sau nu."
Pe mine ma ajuta foarte mult sa gandesc obiectiv, sa survolez starea negativa pe care o am intr-un anumit moment. Ma consolez la gandul ca nu pot face totul, ca lucrurile se intampla cu sau fara voia mea si ca o energie negativa nu-mi aduce niciun bine sanatatii psihice.
Priveste obiectiv! Meditateaza! Adresea-ti intrebari care sa te aduca spre tine, ci nu spre ceea ce se intampla.
De ce sa te imbolnavesti din cauza acestor stari? Eu zic ca merita sa depui efort si sa devii perseverent in lupta cu propria persoana.
Numa' bine!

| Cosmin86 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un psiholog, la terapie. Dar vezi ca 80% sunt praf, trebuie sa gasesti unul cu adevarat bun, nu doar unul care vorbeste mult.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru carbon21):

Nu dar poti face o cura pe baza recomandarii unui medic. Efectele se pastreaza mult timp. Sau mai este o solutie: ceva pe baza de plante. Ala il poti lua zilnic perioada indelungata: 3-4 saptamani. http://bit.ly/30reU5P

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să respiri adânc, gândește-te că, chiar dacă în unele cazuri ai dreptate nu rezolvi nimic cu violența.

| Mosotti a răspuns:

Nu prea poti, astia iti este felul si il vei duce. Simti in tine un foc, o agitatie de ai rupe blocurile, o furie puternica, evita cat poti situatiile care te aduc in starea aia, asta e singura solutie. Poate mai tarziu cand te mai maturizezi mai scade, vedem. Deci ai grija!

| Mosotti a răspuns:

Lasati ma plantele, sa evite situatiile ca e de rau! Ce sa respire? Voi nu stii cum este sa ai furia aia in tine, vorbiti din afara situatiei. Mai stiu eu pe cineva care s-a dus la psiholog pentru asta, eu i-am zis ca se duce degeaba, ala in loc sa ii zica sa evite cat poate situatiile alea, il tot vrajea tot asa sa respire nu stiu cum, sa., pana ce s-a sculat ala si i-a dat doua palme psiholoagei, deja il irita prostiile ce le debita aia. Ba chiar ii recomanda metoda confruntarii, sa fie in situatie si sa incerce sa se controleze, doamne. fereste, ce minte avea si aia! Este o defectiune chimica in creier pe care o are de cand este, un deficit de serotonina. Daca situatia este prea grava si incepe sa fie asa din nimic, si se teme ca va face vreo nefacuta, atunci va vizita un medic psihiatru, acela ii va da un antidepresiv care nu ii face ceva rau, nu sedeaza, nu nimic, dar va rezolva problema, va readuce nivelul de serotonina la normal si va reactiona okey la aceleasi situatii. Dupa un timp va scoata medicatia si va ramane echilibrat. Dar daca nu e asa grav, deocamdata doar sa evite cat se poate acele situatii.