| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu.Am o problema cu, controlarea emotiilor.De exemplu imi este frica sa ma apar sau daca cineva se "leaga" de mine ma enervez repede,incep sa tremur, respir greu si devin agresiv.Mi-as dori sa nu mai reactionez asa dar nu pot.Imi este frica de ceea ce as putea face cand ma enervez si de acea stare de tremurat si respiratie agitata.Are cineva cateva sfaturi despre cum imi pot controla emotiile? Dau funda pentru cine ma ajuta sa depasesc aceasta proboema iritanta.

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Salut! Am avut si eu o prolema cat de cat asemanatoare cu a ta. Stii cum am scapat de ea? M-am dus la niste cursuri de karate unde am invatat oarecum cum sa ma controlez...acolo ma descarcam de emotii.
Daca nu atunci seara poti sa incerci sa meditezi timp de vreo 10 minute, sa incerci sa-ti cureti mintea si sa-ti repeti ca si ei sunt oameni exact asa ca si tine, deci nu sunt cu nimic mai speciali. Au tot un cap, 2 ochi, 2 maini...2 picioare. Nu sunt cu nimic superiori tie deci nu ai de ce sa te temi.
Ai incredere in propriile puteri si invata sa iei decizii pe moment.Nu trebuie sa iei neaparat cea mai buna decizie ci doar o decizie mai buna decat a celui care te ataca.
Mediteaza si atunci cand esti singur descarca-te de acele emotii cumva.
Doar atat pot sa-ti spun, restul depinde de tine.
Bafta!

| Misfits a răspuns:

Fa ce ti vine pe moment, daca cineva te face sa te simti asa inseamna ca si o merita.