| xRaffy a întrebat:

Cum faci sa te menții sa fii egal cu soția? Sa nu ajungi sclavul soției ca să își ia grade sa fie șefa peste tot.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta este gandirea ta. Nu asa se mentine o casnicie, ca sa crezi ca sotia este sefa in casnicie. Fiecare trebuie sa il accepte pe celalalt asa cum este. Orice s-ar spune, femeia este un rau necesar in casnicie. Am 30 de ani de casatorie, asa ca nu vorbesc din auzite, ca tine.

| sierra1 a răspuns:

îmi pare mie sau deja ai probleme de subordonare?

| Mosotti a răspuns (pentru sierra1):

Pai daca o fi pampalau, are probleme de subordonare, si daca mai si intreaba cum sa nu mai fie, e grav, cand e f simplu, sa se impuna ca un barbat adevarat.

| Drimmero a răspuns:

Trebuie sa existe respect reciproc, un echilibru. Ca sa nu te ia de prost trebuie sa stii sa te si impui, ca mai exista si cazuri cand o iau femeile pe carari si vor sa tina sub papuc. La prima ''abatere'' de genul asta comunici frumos cu ea si ii explici ca nu-ti place atitudinea, cu calm frumos, daca tipa ii zici sa lase ciocul mai mic si ca trebuie sa comunicati omeneste, tonul dirijeaza muzica, daca nu intelege te pui al dracu impotriva sa vada cum e, dar daca exista respect reciproc si intelegere din prima tot ce am zis pana acum NU au ce cauta intr-o casnicie.

| Mosotti a răspuns:

Pai sa te impui ca barbat ce esti, nu sa o lasi sa abuzeze de tine!

Iar daca sotia incearca sa fie sefa, atunci nu mai ai ce sta cu ea. Daca e nevoie sa te impui, nu e okey, trebuie de la sine sa fie om si sa nu incerce asta.
Ce intrebare pui si tu, ca si cum nu e clar ce trebuie sa faci.
Esti barbat sau pampalica?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Iti schimbi nickul ala penibil pe care il ai acum in "OIubescPeSotiaMea" si nu mai pui intrebari decat dupa ce primesti aprobare scrisa de la ea.
@Impersonal: Din pacate habar n-ai tu. Nu e vorba de oameni prosti deloc. E un joc de putere si cel mai adesea se pierde echilibrul dintr-un motiv sau altul.
@dario2007: Gresit. Casnicia e pentru cei mai multi o greseala. Mai devreme sau mai tirziu realizeaza asta. Intr-un final, sexul platit e cel mai ieftin. Plateste cu bani, nu cu ani!
@Naty1: Oricine se schimba mai mult sau mai putin de-a lungul a niste ani. Ca e in bine sau in rau, asta depinde de o gramada de chestii...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Corect spus in totalitate!

| Freya1 a răspuns:

Cred ca atunci cand iti iei o nevastă trebuie sa o alegi cum trebuie. Daca tu iti iei una cu arfe si pretentii de regina asumăti faptul că așa vei trăi sau ca va veti bate ca orbi.
Dar daca iti vei lua o femeie cu capul pe umeri ce va sti ca nu exista sef intr-o relatie totul va fi ok.
Tu vorbesti de parca toate femeile ar fi la fel si ar avea atitudinea aia, ceia ce te face din start misogin ce va cauta nod in papură si nu ii va conveni nici una.

| Frank51 a răspuns:

Tell me you're a beta without telling me you're a beta laughing

| SilentRain a răspuns:

Daca deja nu exista înțelegere și echilibrul intre voii, mai bine fiecare pe drumul lui

| LPCTSTR a răspuns:

Asta se intampla numai la case de oameni prosti, iar asta nu este opinia mea.
Un cuplu ar trebui sa-si inteleaga nevoile si sa ajunga la un comun acord in orice si nu o superficialitate in a-l realiza.
Concret, daca tu ajungi sub papuc sau ea sub al tau, este clara o discrepanta intre mentalul posesorului, adica a celui care se crede peste partener, si al celuilalt, deci putem vorbi de o dovada traditionala de prostie „in cuplu": el/ea ca se crede superior(oara), ea/el ca se supune.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Prin intelegere. Discutarea tuturor problemelor intre voi.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nici așa nu e bine, dar nici invers. Trebuie sa fie un echilibru. Căsnicia e munca de echipa nu șefie, șefie e la locul de muncă. Nu e nevoie sa te menții egal dacă va intelegeti nevoile unui altuia și va sprijiniți reciproc. Însă dacă nu exista sprijin reciproc și vrea cineva sa facă pe șeful atunci căsătoria e eșuată din punctul meu de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai gătești, faci curat, faci copii, ii crești, mergi la munca si ii dai spațiu sa meargă la meci și la bere. Mai sunt câteva lucruri pe care sa le faci ca să fiți egali, nu le mai menționez.
Bafta!

| AlexValentinn a răspuns:

Cum faci? Simplu. Accepti doar chestiile care ti se par de bun simt si normale, dar daca exagereaza si intrece masura nu o faci, dar in caz ca iti zice ca se desparte de tine sau nu iti mai da pasarica, nu conteaza, tine-te tare si nu accepta. Multe femei cu asta manipuleaza barbatu, daca nu fac cum spun ele portia de sex este limitata si multi disperati evident cedeaza.