| Lalaaal a întrebat:

Cum i-as putea convinge pe parinti sa-mi ia crayola catwalk creations la 99. 90 lei? plizz... Vreau un raspuns cat mai repede! FUNDA:*:*:*:*:*:*:*:*:*

Răspuns Câştigător
| tttooonyks a răspuns:

Le spui ca tu iti doresti foarte mult lucrul respectiv si ca ar fi un stimul pentru la scoala...si ca daca ei te premiaza din cand in cand tu o sa inveti ca si alta data sa iti ia:*Funda?

4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Inainte sa ii convingi, trebuie sa stii situatia lor financiara. Daca isi permit(adica daca au salarii mari ) ii poti bate la cap sa iti ia.
Daca au salarii de 8-9 milioane nu-ti mai bate capul sa ii convingi. Efortul va fi prea mare sa cheltuie chiar si 99 lei..pentru ca au atatea de platit.
Daca stau bine financiar iti pot da niste sfaturi totusi:
1 Asigura-te ca ambii sunt intr-o stare buna( de obicei inceput de weekend) sau in ziua in care au liber de la munca.
2 Asigura-te ca de abia au luat salariul, ca daca l-au luat acum 2 saptamani. e cam tarziu.Asteapta ziua de salariutongue
3.Cand le ceri sa-ti cumpere ceva fa in asa fel sa nu sune a obligatie(adica sa se simta obligati sa cumpere) si nici ca pe un moft. Ci ca pe o necesitate (adica ca iti trebuie neaparat)
4 Foarte foarte important, daca ei vor face acest efort sa ti-l cumpere fa ceva efort si tu- arata ca il meriti:
-nu le mai cere bani o perioada de timp de pachet, haine etc.
-mergi tu la anumite cumparaturi in locul lor.
-ajuta-i la curatenie
-surprinde-i cu note mari la scoala
-si surprinde-i in general cu ce le place lor sa vada la tine.
Succes!

| Lalaaal explică (pentru SaveTheNature):

Daca nu aveau situatii financiare bune nu as mai fi pus intrebarea...in fine...

| Panteryas a răspuns:

1.In primul rand nu stiu ce e ala.
2.Depinde de veniturile lor lunare(daca n-au n-au n-ai ce face)
3.Depinde de caracterul lor
4.Depinde de tine
Un sfat, fa promisiuni pe date lungi si incearca sa te tii usor de ele pana obtii ce vrei (nu pare o suma mare)

| tttooonyks a răspuns:

Le spui ca daca ti-ar cumpara ai a[precia foarte mult si ca o sa inveti mai bine ca si alta data sa iti mai ia:*FUNCTIONEAZA GARANTAT:*Funda?