Întrebare recomandată | JessyF a întrebat:

Cum pot sa-mi fac parintii sa aiba incredere in mine?

Răspuns Câştigător
| IsenHel a răspuns:

Pai au sa aiba incredere in tine, cand ai sa dovedesti ca te descurci singura, mai bine decat ei amandoi la un loc happy Pana atunci, ramai in fata lor, "ala mic si prost" happy

9 răspunsuri:
| FerLin a răspuns:

Fi sincera cu ei, vorbeste cu ei despre problemele tale.

| anss23 a răspuns:

Nu trebuie sa te straduiesti prea mult sau sa faci un anumit lucru.Increderea va veni cu timpul(daca ai facut ceva ce i-a facut sa si-o piarda). Asculta-i pana la capat cand iti spun ceva si arata-le ca esti atenta la ei, tine-te de cuvant cand promiti ceva.

| raluca0306 a răspuns:

Fiind sincera si facand anumite fapte bune care te vor pune intr-o ipostaza buna.

| anonimg a răspuns:

Nu trebuie sa-i faci. Daca nu au incredere in tine -si stii ca nu le-ai dat tu motive care sa-i faca pe ei sa nu ai incredere in tine- atunci inseamna ca nici ei nu au incredere in ei insisi si sunt niste oameni nestatornici.
Fii tu insuti, si traieste ca si cum ai spune: "Treaba voastra; eu sunt sincera cu voi; daca nu aveti incredere in mine eu nu am nici o vina."

| iurii75 a răspuns:

. Ţi se va acorda încredere în măsura în care te vei dovedi demn de încredere. Asta nu înseamnă că trebuie să fii perfect. La urma urmei, toţi greşim (Eclesiastul 7:20). Dar le dai cumva părinţilor motive să nu-ţi acorde încredere?
Pavel a mai scris: „Dorim să ne purtăm cinstit în toate" (Evrei 13:18). Întreabă-te: Cât de sincer am fost până acum cu părinţii când le-am zis unde am mers şi ce-am făcut? Iată ce au spus două fete care şi-au dat seama că trebuie să facă schimbări în această privinţă. După ce citeşti cuvintele lor, răspunde la întrebările de mai jos.
Lori: „Îi trimiteam în secret e-mailuri unui băiat de care-mi plăcea. Părinţii au aflat şi mi-au spus să încetez. Le-am promis că aşa voi face, dar nu m-am ţinut de cuvânt. Povestea a durat cam un an: îi trimiteam e-mailuri băiatului, părinţii aflau, eu îmi ceream scuze şi le promiteam că voi înceta, dar apoi o luam de la capăt. Şi, aşa cum era de aşteptat, părinţii şi-au pierdut încrederea în mine!".
De ce şi-au pierdut părinţii lui Lori încrederea în ea? ․․․․․
Dacă ai fi fost unul dintre părinţii lui Lori, ce ai fi făcut şi de ce? ․․․․․
Ce crezi că ar fi trebuit să facă Lori după ce părinţii au stat de vorbă cu ea prima oară? ․․․․․
Beverly: „Când era vorba de băieţi, părinţii mei nu aveau deloc încredere în mine. Abia acum înţeleg de ce. Flirtam cu doi băieţi mai mari decât mine cu doi ani. Vorbeam cu ei la telefon ore întregi. La reuniuni, aproape că nu mai aveam ochi pentru altcineva. Părinţii mi-au «confiscat» telefonul timp de o lună şi nu m-au mai lăsat să merg acolo unde erau şi aceşti băieţi".
Dacă ai fi fost unul dintre părinţii lui Beverly, ce ai fi făcut şi de ce? ․․․․․
Crezi că restricţiile impuse de părinţii lui Beverly erau nerezonabile? Dacă da, de ce? ․․․․․
Ce ar fi putut face Beverly pentru a recâştiga încrederea părinţilor? ․․․․․
Cum poţi recâştiga încrederea părinţilor
Ce poţi face dacă, la fel ca în cazul tinerilor menţionaţi mai înainte, părinţii şi-au pierdut încrederea în tine din cauza acţiunilor tale? Dacă eşti în această situaţie, o poţi schimba! Cum?
Poate că părinţii vor avea mai multă încredere în tine şi îţi vor acorda mai multă libertate dacă vei demonstra că ai simţul răspunderii. Annette a înţeles în cele din urmă acest lucru. „Când eşti mai tânăr, nu-ţi dai seama cât este de important ca alţii să aibă încredere în tine. Acum mă simt mai responsabilă şi vreau să acţionez în aşa fel încât să nu trădez încrederea părinţilor", spune ea. Lecţia? În loc să te plângi că părinţii nu au încredere în tine, străduieşte-te să le câştigi încrederea prin comportamentul tău. Probabil că astfel vei obţine mai multă libertate.
De exemplu, eşti demn de încredere în ce priveşte aspectele amintite în continuare? Bifează în lista de mai jos domeniile în care trebuie să faci îmbunătăţiri.
□ Să mă întorc acasă la ora stabilită
□ Să-mi respect promisiunile
□ Să fiu punctual
□ Să-mi cheltuiesc banii în mod înţelept
□ Să-mi termin treburile prin casă
□ Să mă ridic din pat dimineaţa fără să tragă părinţii de mine
□ Să-mi păstrez camera curată
□ Să spun adevărul
□ Să folosesc telefonul şi calculatorul în mod echilibrat
□ Să-mi recunosc greşelile şi să-mi cer scuze
□ Altele ․․․․․
Propune-ţi să demonstrezi că eşti demn de încredere în domeniile pe care le-ai bifat. Ţine cont de următoarele sfaturi biblice: ‘Dezbrăcaţi-vă de vechea personalitate care corespunde purtării voastre de altădată’ (Efeseni 4:22); „Da-ul vostru să însemne Da" (Iacov 5:12); „Spuneţi adevărul fiecare aproapelui său" (Efeseni 4:25); „Ascultaţi de părinţii voştri în toate" (Coloseni 3:20). Cu timpul, progresul tău va fi clar pentru ceilalţi, inclusiv pentru părinţii tăi (1 Timotei 4:15).
Dar ce poţi face dacă simţi că, în pofida eforturilor tale, părinţii nu-ţi acordă încrederea pe care o meriţi? Ai putea să discuţi cu ei despre acest lucru. În loc să le reproşezi că ei nu au suficientă încredere în tine, întreabă-i în mod respectuos ce consideră că ar trebui să faci tu ca să le câştigi încrederea. Spune-le ce obiective ai în acest sens.
Nu te aştepta ca părinţii să facă imediat concesii. Fără îndoială, ei vor dori să se asigure că îţi respecţi promisiunile. Profită de ocazie ca să le arăţi că eşti demn de încredere. Cu timpul, părinţii vor avea mai multă încredere în tine şi îţi vor acorda mai multă libertate. Aşa s-a întâmplat şi cu Beverly, menţionată mai înainte. Ea a spus: „Încrederea se câştigă greu şi se pierde uşor". Apoi a adăugat: „Părinţii încep să aibă din nou încredere în mine şi asta-mi place!".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Se gândesc să nu păţeşti ceva... îşi fac griji pentru tine, la fel sunt şi eu, însă mă bucur că am astfel de părinţi, să-mi poarte mereu de grijă.
Te pup!

| Marct a răspuns:

Afla intai de ce nu au incredere in tine?

| Hopefree a răspuns:

Dovedeste-le prin anumite lucruri ca au de ce sa aiba incredere in tine.Totul incepe cu lucrurile mici. Daca ei nu au incredere ca te poti descurca in lucrurile minore cu atat mai greu sa creada ca vei face fata celor majore.Asa ca daca le dovedesti ca stapanesti bine lucrurile mai mici, pe parcurs te poti indrepta spre lucrurile mai mari.Arata-le ca esti in stare si cu siguranta increderea lor in tine v-a creste si vei primi si mai multa Libertate.Succes

| croitoru92 a răspuns:

Fi sincera cu ei si incearca sa nu le mai gresesti mereu.Bafta!