| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa respingi pe cineva fara sa il jignesti?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca mai bine ii spui direct ce simti, decat sa bati apropouri, rarind si sperand ca se va prinde. Asta nu tine la toti oamenii, nu se prind, pur si simplu si isi mai pierd si timpul degeaba, sperand ca te vei razgandi sau ca e temporara starea ta. Eu zic sa ii spui frumos, cat mai clar, ca sa nu existe loc de interpretari ca nu simti nimic pentru el/ea, ca nu aveti lucruri in comun si ca ai prefera sa nu va mai vedeti. Oricum o sa doara, nu exista respingeri nedureroase, dar poti spera ca nu o va lua personal.

10 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebue sa faci in asa fel incat prin comportamemtul tau el sa inteleaga acest lucru. E usor saspui gata s-a terminat dar cat de dureros poate sa fie acest gest. Ultima varianta este sa dicscuti cu el clar purul adevar.

nony
| nony a răspuns:

Pur si simplu incepi sa raresti convorbirile cu el/ea.
Doar formal, fara a intra in prea multe detalii.Nu glumi, nu zambi.nu da ocazia la lungi discutii.
Cu timpul se v-a retrage.
Sau ii spui pur si simplu ca nu aveti nimic in comun, si mai bine ar fi sa va vedeti de drum. Dar pe varianta asta nu iti garantez ca nu va fi jignit happy

| monyk a răspuns:

Ii spui ca ai vrea sa ramaneti amici, dar ca nu se poate sa fiti impreuna, vb frumos ca sa nu se simte jignit, pentru ca trist sigur va fi daca te iubeste si il refuzi. dar asta e, trebuie sa se conformeze...

luciana
| luciana a răspuns:

Sa ii spui sincer, cu tact, in fata la o cafea sau pe o banca in parc, ca nu esti pregatita sa incepi aceasta relatie, ca esti sincera si nu vrei sa ii dai sperante desarte, ca te-ai gandit mult si ca ai ajuns la concluzia ca nu poti intra acum, in nici o relatie, ca ai pe altcineva ce este plecat departe si trebuie sa vina, etc... Lucien.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Spui direct fara ras ceva

| sunt_fericita a răspuns:

Eu cred ca daca acel cineva tine la tine, ce nai faci tu ca sal respingi pentru ca sa nul jignesti oricum va suferi... Spune-i mai bine adevarul ptk oricum pe urma daca il va afla va suferi mai mult...

| claudya a răspuns:

Spune-i adevarul chiar daca-i va fi greu de acceptat...

| adrianhasde a răspuns:

Ii spui ca nu vrei sa te mai intalnesti cu acel cineva, ca nu ai nicio tangenta si ca sincer ar putea sa-si gaseasca pe cineva care sa tina cu adevarat la el/ea.

| anjelyk a răspuns:

Consider ca daca respingi pe cineva nu inseamna neaparat ca il jignesti ci ca o ranesti. Iar pentru a nu o rani prea tare ii spui direct, dar raspunsul tau sa fie insotit si de motive clare ca sa inteleaga de ce faci asta. Si daca tine la tine va intelege cu singuranta. O stiu din experienta.winking

| raluca12 a răspuns:

Iit zici in fata... ce simti.