| liliana77any a întrebat:

De ce persoanele bune la suflet, muncitoare si cuminiti nu prea au noroc in dragoste? Care este explicatia?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde. De obicei persoanele de genul, nu sunt "trecute prin viata" destul incat sa aiba si celelalte calitati care chiar conteaza. Cum ar fi : Curajul, abilitatea de a lua decizii cand esti sub presiune, taria de caracter...
Nu poti sa faci "echipa" cu cineva care nu are incredere in el, nu are tarie de caracter si care clacheaza in situatii critice.
Asa ca majoritatea oamenilor buni la suflet si muncitori, raman asa, pentru ca evita conflictele sau "posibilele" conflicte si prefera sa traiasca intr-o zona de confort fara prea multe riscuri.

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Și e un lucru rau, sa cauti sa eviți conflictele și sa nu te cerți decât dacă este necesar?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Aici nu vorbesc de conflicte care duc la bataie. Ci de conflicte de care dam in viata de zi cu zi. De exemplu: o opinie diferita fata de alta, un contra argument, o contradictie, o alta gandire fata de cei din jurul tau, etc. De astea ma refer. Tu daca esti "bun la suflet" si taci ca mutul la orice idee sau la orice decizie luata de altul in locul tau, practic esti useless. Esti incapabil sa spui nu sau da de frica de a nu intra intr-un "posibil" conflict.
Si crede-ma ca nimeni nu s-ar duce dupa oamenii de genul.

25 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aici vorbim de lucruri metafizice cand aducem in discutie norocul in dragoste, si tot romanul vine cu alta sintagma "norocul ti-l faci cu mana ta"
putem defini cumva ce inseamna noroc in dragoste? este un fel de haos organizat este?
stiu foarte bine la ce face referire intrebarea ta, se refera la faptul ca persoanele care sunt de treaba,cuminti, loiale nu au parte de oameni de calitate si mai ales de parteneri, care sa le iubeasca si aprecieze
In timp ce multe alte "rebuturi" sunt privite cu admiratie si placute de cam toata lumea
Si dau si un exemplu ipotetic cati urmaritori pe retelele de socializare are o fata care posteaza nemachiata, naturala, frumusica, linistita si cati urmaritori si likeuri are o "tunata" de asta de 2 lei bronzata la salon si cu buze false? care are de cele mai multe ori si un caracter 'mizer' in realitate?
Si daca nu va incanta exemplul cu retelele sociale, atunci aflati ca si in realitate treaba sta in fel asemanator

Deci la intrebarea "De ce persoanele bune la suflet, muncitoare si cuminiti nu prea au noroc in dragoste?"

Sa lasam sa raspunda Universul caci de cele mai multe ori pare ca doar el ia decizii pentru noiwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Norocul ti-l faci singura, prin ce alegi tu singura, nu altii.
Iar cand alergi dupa gunoaie si dupa unii care sunt curvari, sau isi bat joc de tine, atunci norocul tau iti da ce ai ales.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bune la suflet. Un suflet bun nu este capabil să se maturizeze. Dragostea necesită maturitate. Când te îndrăgostești, vrei, ceri pe cineva să devină proprietatea ta. Dacă vrei un partener sexual la termen lung, cu căsătorie sau nu, trebuie să depășești faza asta. Cum? Adăugând la sentiment, rațiunea. Altfel, acuzi șansa, soarta și zici că n-ai noroc.

| anonimg a răspuns:

Tocmai pentru că dragostea se caută după noroc.
Ajutorul potrivit de care vorbește Biblia este într-adevăr doar unul singur. Dar acel unul singur poate să fie oricare dintre cei singuri și care sunt de vârstă apropiată.
Dragostea este principiu, și după principii trebuie ales partenerul. Fă-ți o listă cu ce principii vrei să aibă partenerul, și în locurile acelea îl vei găsi.
Vrei să fie credincios? Îl vei găsi la biserică.
Vrei să îi placă lumea? Atunci în lume îl găsești.

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru anonimg):

Am trecut pe langa un grup de fete cu batic si fusta lunga, cum si imbraca pocaitele care vorbeau prostii, nu pot sa spun ce au spus pe TPU ca îmi închide contul, dar îți dai și singur seama ce-au spus

| liliana77any explică (pentru anonimg):

Fix ieri am citit aceeasi opinie pe alta platforma in alt context.

| Hyperion7 a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Noi nu trebuie sa privim în ansamblu, pentru că nu toți oamenii sunt la fel,unii poate vorbesc prostii după ce ies din biserica, dar nu înseamnă că toată lumea e la fel.
Există și persoane care chiar vin la biserica și se roagă sau chiar le pasa de Dumnezeu, așa că daca vrei sa pătrunzi in profunzime, trebuie sa înveți să citești oamenii.
E drept, nu toate muștele fac miere și nici pădure fara uscaturi nu exista, dar haideti sa privim acei oameni care fac parte din 1%, nu majoritatea.
Doar ca un sfat big grin

| Holiday a răspuns:

Cand te bazezi pe noroc, e normal sa ti-o iei in freza.

| johnnny123 a răspuns:

Cine spune asta? Cred că generalizezi în mod eronat o experiență personală.

| gabicoo a răspuns:

Le ajunge "trecutul" din urmă.

| Lupică27 a răspuns (pentru gabicoo):

Adica?

| Emilian27 a răspuns (pentru Lupică27):

Iaui esti si avocat mai nou? puterator de cuvant ce *** esti tu ma

| Hyperion7 a răspuns:

In primul rand, din punctul meu de vedere, norocul nu exista, ci ți-l faci cu mana ta.
In al doilea rând, între a fi bun la suflet și a fi naiv e doar o fâșie care le desparte.
Și prin asta vreau sa zic că există oameni buni care sunt copți la minte și oameni buni care sunt naivi.
Diferința dintre cele 2 tipologii o face maturitatea.
Unii se lasă în baza altora să facă mișcarea,se lasă dominați de alții crezând că e ok,in timp ce ceilalți sunt selectivi,știu că lumea este rea,dar ei știu cum să aleagă oamenii cărora să le ofere ajutor,știu să impună limite și nu accepta orice om în viața lor pe premisa că au nevoie de cineva neapărat.
In al treilea rând, daca acel om bun are traume,va căuta să fie salvatorul oricui (ceea ce e greșit,nu poți salva pe toată lumea) și de aici până la neșansa in dragoste mai e doar un pas, iar dacă combinam al doilea argument cu al treilea, e mai grav.
Acum na, argumente ar mai fi, dar cam astea sunt la baza

| Dismally a răspuns:

In dragoste sunt mai importante alte calitati: personalitatea / caracterul, aspectul fizic, inteligenta, simtul umorului etc.

| Lupică27 a răspuns:

Pentru ca nu se cauta astfel de persoane. Femeile trebuie sa aiba tate mari si buci bombate iar barbatii sa produca lovele si sa aiba cazan ultim tip.

| adryang78 a răspuns:

Nu e chiar așa. Poate tu ai trecut printr-o experiență care ți-a lăsat impresia asta, dar nu e bine să generalizezi. Sunt foarte mulți factori care influențează o relație și o duc către reușită sau eșec.

| KovacsB a răspuns:

Pentru ca ecuatia are mai multe necunoscute.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Sunt si fete care cauta baietii mai la locul lor,care nu sunt populari fiindca nu au tupeu foarte mare si sunt mai educati,dar le poti numara pe degete pe acele fete,pentru ca majoritatea fetelor cauta vagabonzi,tupeiști, si baieti care sa vorbeasca cat mai mult,deoarece e la moda în zilele noastre sa vorbesti cat mai mult si sa ai un tupeu extraordinar,nu mai contează dacă înjuri, esti obraznic sau dacă zicnesti pe cineva, pentru ca trebuie sa fii cat mai glumeț și de gașca ca sa fii apreciat, multe au imprimata ideea ca daca baiatul e mai serios, nu glumeste când nu e cazul sau nu vorbeste cand nu e cazul, ca acela băiat are nu stie sa vorbească sau e un prost care nu știe sa se descurce în viață

| CLaludiu1234 a răspuns:

Dacă ești una din foarte puține fete educate și muncitoare stima și respect

| CLaludiu1234 a răspuns:

Sunt plin de adolescenți si tineri care înjura,vorbesc urat,te ia la mișto daca nu esti ca ei, vrand sa se afirme si sa se faca placuti de grup, și astfel de persoane intra cel mai repede intr-o relație, iar cei mai retrași care își vad de treaba lor, nu înjura sau vorbesc când nu e cazul, nu mai au loc de ei

| Justasimplequestion a răspuns:

Poate ca nu arati bine ca sa te placa de ce trebuie sa complicam lucrurile?

| Anonima6775 a răspuns:

Mai caută

| Anonima6775 a răspuns:

Unele persoane bune la suflet, muncitoare și cuminti pot să nu aibă noroc în dragoste din cauza alegerilor nepotrivite de parteneri, lipsei de comunicare și încredere în relație, sau din lipsa auto-cunoașterii și auto-îngrijirii. Este important să alegi cu atenție partenerul, să comunici deschis și să îți acorzi atenția și îngrijirea de care ai nevoie.