| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa fac sa fiu cu omul pe care il iubesc daca eu sunt maritata

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si sotul? cu el de ce te-ai maritat? daca sotul te bate, e rau, nu-l preocupa familia, da, divortezi si ramai cu cel pe care il iubesti. daca nu ai ce sa-i reprosezi sotului, nu poti face nimic, decat sa-ti respecti juramantul de la casatorie "...pana cand moartea ne va desparti". daca ai si copii atunci nu ai dreptul sa-i lipsesti de prezenta si dragostea tatalui, doar pentru ca tu iubesti un alt barbat. eu cred ca din momentul casatoriei, nu avem altceva de facut, decat sa avem grija de sentimentele care ne-au dus la casatorie, sa nu dispara, sa nu le irosim, sa pastram vie flacara iubirii si sa tinem familia unita. la casatorie am facut un juramant in fata lui Dumnezeu, asta nu este o gluma! daca iti lasi sotul, il iei pe "omul pe care il iubesti" si apoi apare altul? ce vei face? de cate ori te indragostesti iti parasesti sotul si iei altul? de ce ai tu timp de alt barbat? cum ai ajuns sa iubesti un altul? draga mea, eu cred ca o femeie este liantul intr-o casatorie, ea tine cu grija unitatea familiei, creaza traditii in familia ei, educa copii, are grija impreuna cu sotul de toate acestea, il motiveaza si il implica in viata de familie. ar fi multe de spus...
iarta-ma ca "te-am scuturat" putin, dar gandeste bine ce faci! crezi ca actualul om iubit, este mai bun? sau o sa aiba incredere in tine deplina? cum l-ai tradat pe sotul tau, il poti trada si pe el...
nu ai dat amanunte despre situatia ta, dar tu nu aveai, in mod normal timpul si posibilitatea sa te indragostesti de un alt barbat, daca erai femeie asezata si cu ganduri numai pentru familia ta.

22 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Offf...Sincer,stiu prea putin pentru a-ti da un sfat corect. Dar sa presupunem ca te-ai indragostit de un barbat fulgerator... dragoste la prima vedere... dar tu il iubesti, deci relatia voastra exista de ceva timp ca si casnicia ta probabil. Inseamna ca ai trisat si asta nu-i bine... te-ai mintit pe tine, ai mintit pe sotul tau si pe amant. Acum, chiar nu stiu cum este sotul tau...banuiesc ca a simtit el ceva...si s-ar fi putut sa -ti arate nemultumirea...Deci nu-ti pot da nici un sfat, ci doar sa te avertizez ca nu-i corect cum procedezi...Esti egoista...amandoi poate te iubesc... dar tu iubesti numai pe amant... ce zici, e corect?

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

TRebuie sa fii sigura ca merita sa divortezi pentru acel pe care crezi sau stii ca-l iubesti. Nu trebuie sa confunzi atractia sexuala cu iubirea. Este firesc ca dupa un timp fata de sotul tau sa nu mai fie scantei in pat... (scuza-mi expresia) intervine rutina. Totusi daca la inceput l-ai iubit trebuie sa vezi pentru ce l-ai iubit. Daca a fost doar o atractie si asta s-a terminat este mai bine sa te desparti de el. Daca, insa a fost iubire, gandeste-te ca atractia ta de moment, aceasta iubire intensa pe care o simti pentru al doilea sa nu se termine la fel si atunci nu cred ca se merita sa te desparti doar pentru atat. Este de asemenea important daca tu si sotul tau aveti copii impreuna. Atunci nu stiu daca faci bine... asteapta si vezi ce se mai intampla.

assiris
| assiris a răspuns:

Dar cu sotul tau cum de te-ai maritat? Pe el nu-l iubesti?
Fa ca Raduleasca, divorteaza si du-te cu cel pe care-l iubesti (cu care te simti mai bine in pat de fapt)

| DenissaDeea a răspuns:

,, Singura solutie e divortul,, in cazul ca iubesti mai mult pe alta persoana. tine o discutie serioasa cu sotul tau spune-i ce simti si ce ai de gand sa faci :poate te va intelege chiar daca putin va suferi saddar adevarul e ca nu te poti casatori cu o persona pe care nu simti ca o iubesti cu adevarat) (intrebarea mea personala ar fi dat fiind ca persoana de care te ai indragostit imi pare dubioasa, ca totusi tu aveai o familie erai fericita, merita sa faci pasul asta mai tarziu nu-ti va da cu piciorul, gandeste de 1000 de ori inainte si actioneaza o singura data?)

| mariazet45 a răspuns:

Ar trebui sa te mai gandesti un pic inainte de a face acest pas.Problema ta este nu ca iubesti pe altcineva, ci ca nu iti mai iubesti sotul.pentru ca daca dreagoste nu mai exista intr-o caznicie incep certurile si nimic nu mai este la locul lor. Esti sigura ca cel pe care il iubesti vrea sa fie cu tine? De obcei cea care este amanta si doreste sa fie sotie ii va lua locu imediat alta care va dori la randu ei sa fie sotie, crezi ca merita sa te expui acestui lucru? Am pus mai multe intrebari eu decat tint dar am facut acest lucru pentru a te face sa te gandesti de mai multe ori pana sa faci acest lucru. Iar daca ai copii gandeste de mai multe ori pana sa faci acest lucru, pentru ca vei avea si dezaprobarea loer pe langa faptul ca s-ar putea sa-ti fie luati de langa tine.

carla
| carla a răspuns:

Fie sa divortezi, fie sa devii amanta. Oricare dintre variante implica multe... Sfatul meu este sa te gandesti bine inainte de a lua o decizie.

cristian
| cristian a răspuns:

Cel mai important este ca el sa te iubeasca pe tine.
Daca fugi dupa doi iepuri s-ar putea sa nu te alegi cu nici unul.Atata timp cat iti este amant lucrurile sunt mult mai simple.In momentul cand iti va deveni sot se pot schimba multe.In primul rand tu vei pune ceva restrictii care cu siguranta il va transforma in felul dorit de tine, dar vor aparea si acele defecte ascunse.
Nu uita ca ai promis ceva in biserica actualului sot.
Si butoiul cu miere se va termina odata si odata, nu crezi?
Daca totusi dragostea ta este mare pentru iubirea vietii tale poti sa'' gasesti'' o tanti pentru sotul tau si astfel ai cel putin motive sa-l parasesti si sa te paraseasca fara ca el sa te urasca si sa te urmareasca cu gandul mereu. Divort de comun acord prin intelegerea amiabila a partilor.Va impartiti jucariile si gata. Sunteti fericiti amandoi si ramaneti prieteni.
Te-ai gandit vreo clipa ce ai face tu atunci cand omul pe care tu il iubesti te v-a trada si el la randul lui?

| mihalitza a răspuns:

Daca omul pe care il iubesti nu este sotul tau, nu ai decit o solutie: divorteaza!

| bethy92 a răspuns:

Divortul este singura solutie

| moni a răspuns:

PAI DACA NU I L MAI IUBESTI PE SOT SPUNE I O IN FATA CE SIMTI PT CELALALT SI POATE CA VA INTELEGE
. IAR IN LEGATURA CU CELALALT LUPTA DACA ESTI SIGURA CA TE MERITA PT EL.

| gemina42 a răspuns:

Sa-ti dau un sfat? Eu zic sa te gandesti de doua ori inainte de a lua o decizie. Pot sa te intreb ceva? Daca acum iubesti pe altcineva, ce ai simtit pentru omul cu, care te-ai maritat? Nu crezi ca, cineva o sa sufere din cauza nehotararii tale? Mai gandeste-te.

| pep a răspuns:

Dragostea se imparte in 3 categorii:1- eros, 2-filia si 3-agape.Toti acesti termeni provin din limba graca veche.Prima,"eros" este dragostea erotica, trupeasca.Aceasta, in cadrul unei prietenii sau casnicii se poate chiar sfarsi. A doua, "filia" este dragostea ce exista intre prieteni sau intre parinti si copii. Cea mai importanta este dragostea agapica. Aceasta este dragostea suprema, sublima, angelica. Este o dragoste totala, neconditionata care se impartaseste la nivel spiritual si, mai ales, de cei cu un nivel spiritual ridicat.
Pentru raspunsul la intrebare, ar trebui prezentate mai multe detalii insa, in principal, impartasesc continutul sfatului dat de Oliana.Numai bine!

| printmaster a răspuns:

Omul pe care il iubesti sau pentru care ai o pasiune? e importanta nuanta. Pentru ca iubirea se vede din fapte alea conteaza.
Ai copii cu sotul tau? Daca da atunci ii iubesti mai putin decat pe "omul pe care il iubesti"?
Ar trebui sa nu faci nimic mai lasa sa treaca timp poate o sa judeci altfel poate or sa apara elemente noi importante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca sotul nu te lasa sa divortezi, ce-ar fi sa faca pace cu amantul toti trei si amantul sa se desparta de dvs. cu calm fara certuri, in liniste si pace?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing nu se poate adica dc te-ai casatorit cu sotul tau daca tu iubesti pe altcineva! sti care e faza? trebuie sa ramai cu primul tau sot pentru ca el iti dai seama... te iubeste mult nu ii face una ca asta! tie daca ti-ar fi facut si tie el asa cum ai fi procedat? Nu fi rea sau scuze ca zic dar """CURVA"" nu fi asa uita acel barbat gandeste-te ca doar sotul tau exista

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey am doar 18 ani ajutati cu niste sfaturi o sa le primesc cu mare drag... iubesc un baiat si mi-a spus ca si el m-a iubit dar el are prietena de 6 luni cam asa... vb pe mess imi spune ca m-a visat 4 seri la rand si ca eram impreuna... oare o sa fiu vreodata cu aceste baiat? ce sa fac sa nu mai vb cu el o sa imi fie mai usor? plsssss

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna draga mea, nu face greseala de a-ti parasi sotul...eu am facut asta si regret acum. Asa am crezut si eu ca m-am indragostit de un tip, toate bune si frumoase, era asa tandru, asa bun, asa intelegator, toate astea au durat cam un an, pana eu m-am hotarat ca il iubesc si vreau sa divortez de sot. Nu am avut curaj sa divortez eu, dar i-am povestit absolut totul sotului, ma implora sa nu il parasesc, dar crezi tu ca eu mai tineam cont de ce spunea el, eram superfericita cu amantul. Intre timp sotul meu a bagat divortul, si-a gasit si el pe cineva si este fericit, iar eu...nu vreau sa-ti spun de cate ori m-am despartit de amant pana acum, pentru ca ne-am dat seama ca nu ne potrivim deloc, mereu imi spune ca cele mai frumoase clipe au fost acelea cand eu eram casatorita. Avem libertate deplina acum dar degeaba. Regret amarnic si imi vreau sotul innapoi, dar prea tarziu. Domnia si prostia intotdeauna se plateste!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai copii? raspuns da Nu ai dreptul la divort iubirile vin si pleaca, tu ai datoriia sa fi mama.Cind iti cresc copii poti iubi pe cine vrei niciodata nu-i tirziu. asa am procedat eu acum sunt fericita am doar un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic sa te pui in genunchi si sa te rogi Lui Dumneze pentru ce vrei tu cu adevarat daca esti o femeie serioasa daca nu actioneaza dupa capul tau oricum cine ce raspuns putea sa-ti dea ca tu esti maritata da il iubesti pe altul se poate gresi nu zic dar daca ai gresit roaga-te mai zic o data

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una trec prin asa ceva dar eu il iubeam dinainte sa ma casatoresc si el era si este casatorit si, noi si acum ne vedem, asa ca daca ai taria si puterea sa iti lasi sotul fa-o doar daca merita persoana respectiva, daca tu nu mai simti nimic pentru sotul tau indiferent daca este sau nu cineva in viata ta eu zic sa divortezi, mai bine acum dcat mai tarziu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baa voi car va dati experte in casnicii v-ati gandit ca dragostea nu poate tine o vesnicie? si orice om are dreptul la iubyre si fericire? multe din voi intreaba big grinE ce te-ai casatorit cu sotul? simplu pentru ca il iubya dar cu timpul acea iubyre dispare. Eu sunt sigura ca 3 din 5 din cele care au judecato au trecut prin asa ceva in viata lor.asa ca eu te sfatuiesc daca va iubiti cu adevarat luptati pentru iubyrea voastra chiar daca ai copiii.copii se vor face mari vor pleca la caselele lor si tu vei ramane tot nefericita. Ce spui se merita? asa ca lupta pentru iubire.BAFTA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Offffffffffff stiu prin ce treci. iubesc pe cineva ma iubeste enorm dar eu sint maritata el nu stie asta mi-e frica ca dacai spun adevarul il voi pierde azi ma cerut de sotie oare ce sa fac?