| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Cum sa i fac pe bunici si pe mama sa aiba incredere in mine?
Cu toate ca n-am crescut absolut deloc cu tata,i-am mostenit cam toate obiceiuriile.
Nimic bun in afara de pasiunea pentru muzica rap, in rest tot ce e rau am luat de la el.
Tatal meu in tinerete a fost un mare vagabont bea se droga statea cu gasca in fata blocului iar acum toti au frica sa nu-i calc pe urme.
Demulte ori ma opresc prietenii tatal lui cu care a copilarit el si imi spun ca seman leit cu el adevarul cam asta e am absolut tot chipul lui si mereu spun ( sa nu fiu ca el ca odata si odata frumusetea chipului va disparea dar sufletu sa nu se aseamane cu al lui ) intr-un fel ma simt total jignita, ce vina am eu pana la urma ca el era asa?
Nu inteleg daca nu am copilarit deloc cu el de ce totusi am mostenit tot tot de la el si nu de la persoanele care m-au crescut?
Dupa aspectul fizic orice copil si-ar dori un tata cum il am eu s-ar simti mereu in siguranta dar nu inteleg de ce nu are si sufletu ca si aspectul lui?
Bunicii mei mereu au frica sa nu mostenesc ´placerea sa trag pe nas´ sau sa nu las sticla din mana.
Eu nu sunt asa am gresit si eu odata de 2 ori dar nu sa fac in asa fel sa am urmari grave curiozitatea m-a impins si tot curiozitatea m-a facut sa renunt.
Mereu au frica asta iar eu nu stiu cum sa le demonstrez ca sunt cu capu pe umeri si ca am mari ganduri sa i fac mandri de mine.
Un sfat voi cum ati proceda?

11 răspunsuri:
| Drag0n a răspuns:

Increderea se castiga in timp. Daca vrei sa ii faci sa aiba incredere in tine, atunci trebuie sa o faci singur, dupa cum crezi tu.

| leylush a răspuns:

Deci in primul rand prefate cati pasa.sa ii spui chestii legate de scoala ceva ce nu ar fi necesar sa afle dar ii spui.iar pentru restul:
gaseste un prieten care sa te ajute deci el vine acasa la tine si iti ofera cadou o doza de bere.tu o refuzi.da nu uita totul in fata bunicilor sa se intample. dupa asta si pietenul spune ca ai dreptata nu ar trebui sa beti.si se preface cal arunca.astel vad ca nu esti ca tatal tau si ca poti ramane ferm pe langa tentatii

| Trolli a răspuns:

Ar trebui ca mama ta sa inteleaga ca desi semeni cu tatal tau ( fizic), asta nu inseamna ca ii mostenesti si defectele si obiceiurile proaste. Intr-un fel e de inteles grija si frica mamei tale.Probabil ca a trecut prin multe greutati alaturi de tata tau ( certuri, betiile lui etc).
Tine-te de scoala, nu sta intr-un anturaj care cred ei ca te poate influenta gresit; eventual cheama cativa prieteni de-ai tai, fa-le cunostinta cu familia ta ( sa vada cu cine iti petreci tu timpul liber).
Explica-i ca a fost doar din pura curiozitate treaba cu alcoolul, ca multi tineri experimenteaza la varsta asta, dar ca nu se va mai intampla.

| roxanagabriella a răspuns:

Buna! Părerea mea este că, pentru început, lor nu trebuie să le demonstrezi nimic. Înţeleg că te simţi rău şi jignită fiind mereu comparată cu el. Ideea e că dacă încerci să le demonstrezi că nu e aşa, va fi un fel de "cine se scuză se acuză", aşa că cel mai bine ar fi, după a mea părere, să nu le demonstrezi lor nimic. Important este să fii cumine şi să ai grijă să nu te laşi păcălită de lucurile care te vor face să suferi.Este normal să moşteneşti toate astea de la tatăl tău fiindcă eşti sânge din sângele lui.Şi este nevoie să ştii că într-adevăr eşti predispusă la riscul de a deveni ca el, dar asta nu înseamnă că aşa se va şi întâmpla.Depinde de tine dacă va fi sau nu aşa. Important este să identifici comportamentul pe care îl poţi avea de la tatăl tău şi să corectezi eventualele greşeli.Iar pe părinţi şi bunici lasă-i să creadă ce vor.În fond, dacă vor să creadă, te vor crede, dacă nu, nu.Asta nu mai depinde de tine...
PS. Câţi ani ai?

| Cleopa a răspuns:

Nu terbuie sa demonstrezi nimic nimanui. daca o sa fii cu capul pe umeri intr-adevar si o sa stii sa fcai fata tentatiilor, ai tai vor vedea asta cu timpul si vor prinde incredere in tine, terbuie doar sa ai rabdare!

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Poti sa le castigi increderea incepand cu comportamentul tau...Adica sa fii mai feminina, nu cu bluze lalaile, pantaloni cu turul lasat si alte cele.Comportate cum se comporta o fata normala si vor incepe sa aiba incredere in tine.100% garantat.

P.S:Si mie imi place stilul rap, ma imbrac ca unul dar n-am stilul ala specific de "smecher" cu tigara-n gura sau cu berea-n bot. Poate de asta au incredere ai mei in mine.

| SchiZz20CMrecords explică (pentru roxanagabriella):

18 ani

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente

NOname
| NOname a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Bine ați venit! Chiar era nevoie de voi.

Să le propuneți celor din staff să vă atașeze și un chenar colorat, să fiți mai observabili și răspunsurile să fie citite de cât mai mulți copilași.

Chiar sunt multe probleme extrem de delicate, care au nevoie de un ajutor specializat.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns (pentru NOname):

Va multumim tare mult pentru un bun venit atat de generos, ceea ce ne da speranta ca tot mai multi dintre voi vor beneficia de serviciile noastre. Pentru ca problemele cu care va confruntati reprezinta subiecte delicate, iar unii dintre voi se pot simti in largul lor mai degraba in mediul online, va indrumam sa ne transmiteti mesajele voastre la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro.

NOname
| NOname a răspuns (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Mulțumesc pentru sugestie.
O zi frumoasă și cu cât mai multe cazuri rezolvate!